Çenber: Menemen–İzmir yolcuları güvencemiz...

Çenber: Menemen–İzmir yolcuları güvencemiz altında

Çenber: Menemen–İzmir yolcuları güvencemiz altında

Çenber: Menemen–İzmir yolcuları güvencemiz altında

Çenber: Menemen–İzmir yolcuları güvencemiz altında

Çenber: Menemen–İzmir yolcuları güvencemiz altında
30 Mayıs 2017 - 10:13

Menemen Minibüsçüler Odası Başkanı Lütfi Çenber, Menemen-İzmir hattı üzerinde yaşanan sorunların kooperatif araçlarından kaynaklandığını iddia ederek, “Çok fazla sürat yapıyorlar. Kaza riski var. İzmir halkı bunu bilmediği için kim ne hata yaparsa yapsın, 'Menemen minibüsü hata yaptı' olarak algılanıyor. Halbuki bizim o araçlarla bir bağlantımız yok” dedi.

Menemen Minibüsçüler Odası Başkanı Lütfi Çenber, odalarına ait minibüslerin güvenle yolcu taşıdığına dikkat çekerek, “Biz araçlarımızı 7 gün 24 saat odamızdan takip ediyoruz. Her anlamda yolcularımız güven altında. Biz bunun garantisini veriyoruz. Yaşanan sorunları kimse bize mal etmesin. Beyaz araçlar bize ait değil. Yolcu hangi araçta hizmet daha iyiyse onu tercih etsin. Vatandaşlarımız bir gün beyaz, bir gün mavi araçlara binip farkı görsünler. Biz, araçlarımızı devamlı denetliyoruz. Yolcularımız güvenlik içerisinde seyahat ediyorlar. Hiçbir aracımızda yolcuların şikayeti karşılıksız kalmaz. Ben, tüm İzmirlilere söz veriyorum, size kötü muamele yapan bir şoförümüz olursa bildirin. Gereği mutlaka yapılacaktır” dedi.

Menemen Minibüsçüler Odası'nın 1966 yılından beri hizmet verdiğini ifade eden Menemen Minibüsçüler Odası Başkanı Lütfi Çenber, “Odamızın 123 üyesi ve yaklaşık 300 şoförü mevcut. 71 aracımız Menemen–İzmir arasında çalışıyor. Geri kalan araçlarımız da Menemen'in köylerinde ve mahallelerinde çalışıyor. Menemen–İzmir hattında ayrıca 66 adet kooperatif arabası çalışıyor. Bunlar Menemen Şoförler Odası'na bağlı araçlar. Bizimkiler minibüs, onlarınki otobüs. Büyükşehir Belediyesi'nden aldıkları güzergah belgesi ile çalışıyorlar. Normalde kooperatif araçları 15 dakikada bir hareket etmesi gerekirken, bizim gibi 2 dakikada bir hareket ediyor. Bu durumu yetkililere bildirmemize rağmen maalesef hiçbir sonuç alamadık. Oda olarak Menemen Şoförler Odası ile biraraya gelerek bu sorunu çözemiyoruz” dedi.

“BEYAZ ARAÇLAR BİZE AİT DEĞİL”

Hat üzerinde yaşanan sorunların kooperatif araçlarından kaynaklandığını iddia eden Çenber, “Çok fazla sürat yapıyorlar. Kaza riski var. İzmir halkı bunu bilmediği için kim ne hata yaparsa yapsın, 'Menemen minibüsü hata yaptı' olarak algılanıyor. Halbuki bizim o araçlarla bir bağlantımız yok. Ayrıca bizim minibüslerimizin hepsinin içinde kamera var. Araç takip sistemimiz mevcut. Biz araçlarımızı 7 gün 24 saat odamızdan takip ediyoruz. Her anlamda yolcularımız güven altında. Biz bunun garantisini veriyoruz. Yaşanan sorunları kimse bize mal etmesin. Beyaz araçlar bize ait değil. Yolcu hangi araçta hizmet daha iyiyse onu tercih etsin. Vatandaşlarımız bir gün beyaz, bir gün mavi araçlara binip farkı görsünler. Biz, araçlarımızı devamlı denetliyoruz. Yolcularımız güvenlik içerisinde seyahat ediyorlar. Hiçbir aracımızda yolcuların şikayeti karşılıksız kalmaz. Ben, tüm İzmirlilere söz veriyorum, size kötü muamele yapan bir şoförümüz olursa bildirin. Gereği mutlaka yapılacaktır” diye konuştu.

“KARALAMA KAMPANYASI”

İzmir'in merkezinde çalışan minibüslere göre hem plakalarının değerinin hem de kazançlarının düşük olduğunu belirten Çenber, “Vatandaş daha ucuz olduğu için İZBAN'ı ve belediye otobüsünü tercih ediyor. Dolayısıyla kazancımız çok iyi değil. Esnaf zar zor geçiniyor. Bir de bunların yanında bazı kişiler 'Menemen minibüsleri kaldırılsın' diye kampanya düzenliyor. Bu arkadaşlar bizim araçlarımıza kaç kere binmişler? Eğer bir hatamız varsa bize söylesinler. Biz eğer düzeltmezsek o zaman kampanya yaparlar. Bunun adı bir karalama kampanyasıdır. 2014 yılında yapılmış bir kazanın resmi ile bizi vurmaya çalışıyorlar. Ayrıca içinde yolcu olmayan bir araçtan söz ediyoruz. Eğer minibüsler kaldırılırsa insanlar işine, evine nasıl gidecek? Biz günde 20 bin yolcu taşıyoruz. Yani bir bakıma amme hizmeti yapıyoruz. Çok fazla yolcu aldığımızı söylüyorlar. Bizim sadece akşam ve sabah saatlerinde yoğunluğumuz var. Onun haricinde iki tane yolcu bulamazsınız. Arkadaşlarımız mazot parasını çıkartamıyor. Yolcularımızın bu noktada mağdur olmaması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“M PLAKA İÇİN MÜCADELE ETTİK”

Çenber oda olarak M plakaya geçebilmek için hukuk mücadelesi verdiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıllarda Büyükşehir Belediyesi'ne İzmir'deki diğer minibüslerle aynı statüde olduğumuzu ve M plaka istediğimizi belirttik. Ama bize M plakayı bir türlü vermediler. Konuyla ilgili idari mahkemeye başvurduk. Yaklaşık 300 tane dava açtık. Bunun sonucunda bütün araçlarımıza M plaka verildi. Böylece hakkımızı almış olduk.”

Aycan Karadağ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fenerbahçe 1-1 Beşiktaş
Fenerbahçe 1-1 Beşiktaş
Okan Buruk Rize'de
Okan Buruk Rize'de