Son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde insanlar istedikleri görünüme kavuşabiliyorlar. Burun ve çene estetiği (mentoplasti) ise en popüler uygulamalar arasında yer alıyor. Yan profilden bakıldığında uzun görünen bir çene veya geride kalmış bir çene insanlara rahatsızlık verebilir. Bu gibi farklı isteklere göre çene estetiği (mentoplasti) uygulanır. Fakat, bu tür estetik ameliyatların sağlık açısından kimler için gerekli olduğuna cerrahlar karar vermelidir.

Çene estetiği temelde iki farklı şekilde yapılır. Birincisi uzun çeneleri törpülemektir. İkincisi ise küçük çenelere implant veya doku eklemektir. Elbette bunlar dışında çene yamukluğu gibi sorunlarda da çene ameliyatı yapılır. Ancak bunlar estetik amaçlı değildir ve daha kapsamlı ameliyatlardır. Bu ameliyatın kimler için gerekli olduğuna diş ve çene cerrahları karar verirler. 

Çene estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

  • Çene törpüleme, çenesi burnundan daha önde olan kişiler için yapılan bir işlemdir.
  • 20 yaşın üzerindeki bireylere yapılabilir.
  • Genel anestezi uygulanır.
  • Cerrah, hastayla beraber ne kadar törpülenmesi gerektiğine karar verir. İşlem genelde ağız içerisinden yapılır.
  • Ağız içerisindeki dikişler kendiliğinden erir ve bir iz kalmaz. Ancak dışarıdan yapılan işlemlerde ufak bir iz görünebilir.
  • Bu işlem yaklaşık 1.5-2 saat sürer.
  • Hastanın taburcu olma süresi yapılan işleme göre değişir.
  • Eğer çene ile birlikte burna da bir işlem uygulandıysa hastanın yatırılması tavsiye edilir.
  • Hasta düzenli bir şekilde kontrollere gelirse, kısa sürede iyileşme gösterir. 

Çene ucu estetiği, çenesi burnundan geride olan kişilere uygulanabilir. Bu işlem çene ucuna dolgu yapılarak gerçekleştirilir. Dolgu malzemesine ve ne kadar yapılacağına kişinin ihtiyaçları doğrultusunda karar verilir. Bu işlem kısa bir sürede uygulanabilmektedir. Genellikle anestezi ile uygulanır. Dolayısıyla işlem sırasında hasta acı veya ağrı hissetmez.

Kullanılan implantların vücuda herhangi bir zararı yoktur. Ayrıca bu implantların değiştirilmesine de gerek yoktur. Hasta ömür boyu kullanabilir. Bu ameliyat türü basit bir dolgu işlemi gibi görünse de kimler için gerekli olduğuna cerrahlar karar vermelidir. Çene estetiği ameliyatlarından sonra iyileşme süreci çok uzun sürmez. Cerrahi işlemlerden sonrası çenede şişlik oluşabilir. Ancak bir iki hafta içerisinde bu şişilkler geçer. Törpüleme ameliyatı sonrasında hasta ilk birkaç gün sıvı gıdalarla beslenir. Cerrahi bir işlem içermeye çene estetiği ameliyatlarında ise buna gerek yoktur. Hasta normal yaşantısına devam eder.