Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sözleşme şartlarını ihlal ederek yüzyıllık ardıç ağaçlarını kesilip katledilmesine çevrecilerden tepki geldi.

Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - 1.derecede sit alanında bulunan ve oradaki bu işlemi yapan kişilerin ellerinde belge dahi olmadığını dile getiren Ahmet Güler, “ Yarın,  bu bölgede doğa katliamı yapanlara karşı eylem yapacağız. Bununla ilgili başta Çeşme halkı olmak üzere tüm İzmirlileri bu katliama karşı olmak için saat 13:00’de bölgeye bekliyoruz. Bu sadece bu bölgenin değil tüm İzmir’in sorunudur. Kışın soğuk havaları fırsat bilerek kimselerin olmadığı bir mevsimde deniz sahillerinin işgal edilmesi, yetişmesi çok zor olan yüz yıllık ardıç ağaçlarının ve bitkilerin yok edilmesine karşı her türlü mücadeleyi vereceğiz. Doğa hepimizin ve geri döndürülemez şekilde tahrip edilmesine göz yumamayız” dedi.

Gözden kaçırmayın

103 yıldır aynı ruhla geleceğe yürüyoruz... 103 yıldır aynı ruhla geleceğe yürüyoruz...

Ahmet Güler-yenigün

Avukat Seher Gacar-yenigün


KARARLAR UYGULANMIYOR


Avukat Seher Gacar, “Konuyla alakalı Jandarmaya şikâyet edildi ve tutanak tutuldu. Jandarma tutanağı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderecek ve Bakanlık bu tutanağı inceleyip tekrar tebligat göndermesi gerekecek. Bürokratik olarak uzun ve meşakkatli bir süreç ama burada doğa katliamı aynı şekilde yavaş işlemiyor. Aksine hız kesmeden devam ediyor. Ağaçlar kesilip doğa katledildikten sonra bir anlamı var mıdır? Çeşme Çevre Platformu ısrarla İzmir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne ulaşmaya çalışıyor ancak konuyla alakalı muhatap bulunamıyor. Biz aynı durumu birkaç yıl önce Boheme Beach’te yaşadık. Bu işletme kira sözleşmesi dahi olmamasına rağmen halkın olan sahili de kapatmışlardı. Belediye’den burası ile ilgili yıkım kararı çıkartıp, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından da tahliyeye kararı almıştık. Fakat bunların hiç biri uygulanmıyor” ifadelerini kullandı.