Kleopatra Koyu, bir diğer adıyla Sığacık Plajı muhteşem güzelliği ve eşsiz manzarasıyla Çeşme‘nin az bilinen bir köşesi. Peki bu koy nerede ve nasıl gidilir?

Çeşme Kleopatra Koyu (Güvercinlik Koyu), Çeşme’nin saklı güzelliklerinden biri. Geçmişte henüz bu kadar popüler olmayan Alaçatı Delikli Koy gibi, yeni yer arayışında olanların keşfettiği Kleopatra Koyu; aslında yazlık bir sitenin içerisinde konumlanan, ana yoldan görünmeyen gizli bir koy. Güvercinlik Koyu olarak da bilinen bu güzel plaj muhteşem denizi ile insanın aklını başından alıyor.

Tanınırlığının giderek artmasıyla birlikte yaz aylarında cıvıl cıvıl bir görünüme kavuşan koy, ince taneli kumsalı, plaj voleybolu sahası, görkemli kayalıkları, temiz havası, koruma altındaki kum zambakları ve masmavi serin denizi ile İzmir‘in en güzel plajlarından biri.

Kleopatra Koyu, Çeşme’nin Alaçatı Mahallesi sınırlarında yer alan İzmir’in en güzel plajlarından. Site içerisindeki yol ve denizden ulaşım dışında hiçbir ulaşım seçeneğinin olmadığı koy, bu yüzden yoldan geçenler tarafından fark edilmiyor. Bu fark edilmeme durumu, Alaçatı Kleopatra Koyu‘nu yaz aylarında adım atacak dahi yer olmayan o sıkıcı yerlerden ayırıyor.

Alaçatı ile Ovacık arasındaki sahil yazlık sitelerden Özpamir Sitesi‘nin hemen altında yer alan Kleopatra Koyu’na bu ismin verilmesinin nedeni plajda ve deniz içerisinde bulunan ince taneli kum. Coğrafi işaretlemede ve navigasyon cihazlarında Özpınar Sitesi dışında bir isimle karşılaşılmıyor. Tıpkı Delikli Koy’da olduğu gibi birilerinin gelip keşfetmesiyle birlikte, Kleopatra Koyu ismi zamanla yerleşmiş bu güzel plaj için. 

Plajda hiçbir tesis yok. Bu yüzden yiyecek-içecek ve ihtiyaç olabilecek her şeyin götürülmesi gerekiyor. Araçlar için otopark mevcut.

Çeşme Kleopatra Koyu’na nasıl gidilir?

Alaçatı Kleopatra Koyu‘na ulaşım için Alaçatı Port’tan sahil yolunu takip ederek Ovacık yönünde ilerlemek gerekiyor. 

Gözden kaçırmayın

Hemşirelerin Kovid anıları göz yaşarttı Hemşirelerin Kovid anıları göz yaşarttı

Çeşme merkezden gelenler liman ve otogarın önündeki caddeyi kullanarak Ovacık köyü yolu üzerinden Kleopatra Koyu'na ulaşılabilir.

Kleopatra Koyu’nun özelliği ne?

Denizi belki de İzmir çevresinde girdiğiniz en soğuk su olacak. Sıcak havalarda sıkça tercih edilen koyun plajı ise ince  kumlardan oluşuyor.  Yani “Kızgın kumlardan serin sulara atlamak” sözü sanki burası için yazılmış gibi.ünlü ve popüler koylar kadar bilinmemesinden dolayı denizin temizliği bir diğer güzel özellik olarak karşımıza çıkıyor. Su altında etrafınızı balıklar sararken, güneşte suyun altında yansımalarıyla harika bir deniz sunacak size