Çevre görevlisi değil, çevre mühendisiyiz

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, düzenleneceği duyurulan çevre görevlisi sınavına yönelik açıklamalarda bulundu.

Gündem 25.09.2021 - 10:49 25.09.2021 - 11:13

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 16-20 Mart 2020 tarihlerinde “Üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen fakülteleri ve fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veterinerlik fakültelerinden mezun” ve 12-16 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen çevre görevlisi aday eğitimine katılanlar ile önceki eğitimlerin sonunda yapılan sınavda başarısız olanlara yönelik Çevre Görevlisi Sınavının düzenleneceği duyurulmuştu. Duyurunun yapılmasının ardından TMMOB Çevre Mühendisleri Odası harekete geçti ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Görevli ve Belge Kavramının Ticareti Yapılıyor

Yayınlanan açıklamada, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve mesleğimizi ve diplomamızı yok sayan, çevre yönetimini belge verdiği herkesin yapmasını sağlayarak uzmanlık, mühendislik ve bilimi yok sayan "Görevli" "Belge" kavramının ticaretini yapan sisteme destek verenlere çağrımızdır. Yaşam alanlarımızın yağmalandığı, hava, su, toprağımızın, kirletildiği, yaşanamaz hale gelen şehirlerde sağlıklı suya, gıdaya ulaşamazken, Çevre Mühendisleri istihdam edilmez, hak ettikleri ücretleri alamazken, Çevre Mühendisliği mesleğini,4 yıllık eğitimini yok sayarak, mesleğimizi, diplomamızı bir kaç günlük eğitim ve sınavla herkese verilen belge haline getiren, çevre mühendisliği ve çevre yönetimini belge ticareti ve rantına dönüştüren politikalara karşı da, kendi verdikleri eğitimi yok sayarak bu belgeler için düzenlenen eğitimlerde görev alan çevre mühendisliği bölümü  öğretim üyelerine de , bu belgeleri alarak, vererek çevre yönetim süreçlerinde yapılan yanlışlarla  yaşamımızı tehdit edenlerle de mücadelemiz sürecek." sözleri kaydedildi. 

Bu Mücadele Hak Mücadelesidir

Yürütülen mücadelenin mesleki bir mücadele olmadığı belirtilen açıklamada, “Bu mücadele Yaşam mücadelesidir. Etik, ahlâk, liyakat mücadelesidir. Hak mücadelesidir. Ülkemizin her köşesinde büyüyerek devam eden çevre ve yaşam sorunlarının mücadelesidir. Sağlıklı bir yaşam isteyen herkesi bu mücadeleye desteğe çağırıyoruz.”

cevre-gorevlisi-gazete-yenigun

Yorumlar