CHP İzmir, Ünlü ailesine taziye ziyaretinde bulundu, Kılıçdaroğlu, acılı babayla telefonda görüştü

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve beraberindeki heyet, dün gece öldürülen 17 yaşındaki Sezen Ünlü’nün ailesine taziye ziyaretinde bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, acılı baba Serdar Ünlü ile telefonda görüşerek, başsağlığı diledi.

Gündem 27.03.2021 - 20:00 27.03.2021 - 22:30

Halime Erdoğan / Yenigün Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, yönetimi, İl Başkan Yardımcısı Pelda Tokan, Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, Konak İlçe Kadın Kolları Başkanı Nurten Serhadbeyi beraberindeki heyetle birlikte, 16 yerinden bıçaklanarak öldürülen, 17 yaşındaki Sezen Ünlü’nün ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Acılı baba Serdar ünlü, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’e, “Bizi şu ana kadar kimse arayıp sormadı, kimse de yanımıza gelmedi. Buraya kadar geldiniz, acımızı paylaştınız, teşekkür ederiz” dedi. Baba Serdar Ünlü, İl Başkanı Yücel’e yaşanan süreci anlattı. Ünlü, “Kızım şiddet görüyordu, ben bu durumdan haberdar olur olmaz, kızımı aldım, evimize getirdim. Kızımın gözü, karnı, bacağı mosmordu. Hastaneye giderek, darp raporu aldık, savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Uzaklaştırma kararı verdiler, gözaltına bile almadılar. Günlerdir mahallemizde dolaşıyordu, bu durumu da yetkililere bildirdik ama hiçbir şey yapılmadı. Ben Kades uygulamasını da kullandım, buraya geldiler, bizi azarladılar, hiçbir şey yapmadılar. O adam tutuklansaydı şimdi kızım yaşıyor olacaktı. Çok üzgünüm, çok çaresizim, ne diyeceğimi bilmiyorum. Kızımı toprağa verdim, o şimdi yok, benim içim yanıyor” diye konuştu.

CHP LİDERİ, ACILI BABAYLA GÖRÜŞTÜ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İl Başkanı Deniz Yücel’in telefonundan acılı baba Serdar Ünlü ile görüştü. Kılıçdaroğlu, acılı babaya baş sağlığı dileyerek, yanlarında olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşürken gözyaşlarına boğulan baba Ünlü, “Aradığınız için çok teşekkür ederim başkanım. Keşke sizinle bu konuda görüşmeseydik, başka bir konuda görüşüyor olsaydık. Sizi çok seviyorum, keşke sizinle bu şekilde tanışmasaydım. Çok üzgünüm, çok canım yanıyor, aradığınız için çok çok teşekkür ediyorum” dedi. Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından Yenigün’e konuşan baba Ünlü, “Sayın Kılıçdaroğlu başsağlığı diledi. Kendisini çok seviyorum. Başka bir konuda konuşuyor olmayı, başka türlü tanışmayı çok isterdim. Çünkü çok seviyorum, aradı, sağolsun” dedi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i de arayarak Serdar Ünlü ile görüştürdü.

YÜCEL, “KESİN, SAMİMİ ADIMLAR ATILMALI”

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Yakın zamanda aile şikayetçi olmuş. Konu emniyete yansımış, adliyeye yansımış, bir uzaklaştırma kararı verilmiş. Uzaklaştırma kararının etkisiz kaldığını görüyoruz. 17 yaşında bir kızımız 5 aylık hamileyken hayatından, canından olmuş. Burada gerçekten samimi ve bu sorunlara dair çözüm içeren adımların atılması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı Cumhurbaşkanı kararı ve kararnamesi ile çıkıldığını görüyoruz. İstanbul Sözleşmesi, bu tip olayların önüne geçmek için tüm medeni ülkelerin imza attığı bir sözleşme. Kadına şiddet, aile içi şiddet, çocuğa şiddetin son bulması, dezavantajlı grupların korunması için son derece önemli bir metindi. Hangi amaçla, hangi mantıkla, hangi gerekçeyle bu sözleşmeden çıkılıyor, bunun sorulması,  sorgulanması lazım. Kadın cinayetlerinin önüne geçmek istiyorsak, devletin bu konuda taviz vermemesi, kesin, samimi, kalıcı adımlar atması gerekiyor. İstanbul Sözleşmesi de bunun için imzalanmıştı” açıklamasında bulundu.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA GÖRDÜK”

CHP’li Yücel, İstanbul Sözleşmesi’nin önemine vurgu yaparak, “İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararnamesiyle çıkılıp çıkılamayacağı ayrı bir tartışma konusu, çünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen bir uluslararası anlaşmadan, yine meclis kararıyla çıkılabilir. Kadın cinayetleri de İstanbul Sözleşmesi gibi toplumun yaralarını, hassasiyetlerini koruyan, saran anlaşmaların sözleşmelerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bize gösterdi. Allah başka acılar yaşatmasın. Allah başka kadınlarımızın, gençlerimizin bu şekilde hayattan kopartılmasına izin vermesin. Tabi bu dilekler, temenniler yeterli değil. Devletin her türlü gücü ve yetkisi var. Devleti bugün yönetenlerin de iktidarın da bu adımları atması gerekiyor” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@