CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, geçtiğimiz hafta sonu İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İZTO Başkanı Mahmut Özgener, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ve AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya'nın da bulunduğu heyetin Ankara'ya yaptığı ziyarete tepki gösterdi. CHP’li Bakan, "Eğer derdiniz İzmir’in sorunlarını Ankara’ya anlatmaksa  “Vali varsa Büyükşehir Belediye Başkanı o heyette niye yok? AKP milletvekilleri varsa CHP milletvekilleri niye yok?” Bunlara cevap vermelerini istiyoruz." dedi.

“NEZAKETSİZLİK DİYEREK GEÇİŞTİRİLEMEZ”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Kentin iş dünyasının sorunlarını ülkenin başkentinde dillendirmek ve ilgili makamlarla çözüm yolları üzerinde fikir alışverişinde bulunmak üzere İzmir adına bir temsil heyeti oluşturuluyor; bu heyette vali, milletvekili, sanayi ve ticaret odalarının başkanları yer alıyor. Ama halkın yüzde 58’inin oyunu almış, İzmir’in seçilmiş en önemli makamındaki isim davet edilmiyor. Bu sadece nezaketsizlik diyerek geçiştirilemez. Bu, AKP’nin ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı siyaset anlayışının açık bir tezahürüdür. Demokratik olgunluktan nasibini almamış bu tavrın hiçbir mazereti yoktur.O heyette bulunan herkesin dönüp kendini sorgulamasını, neden böyle garip bir tablonun, böyle siyasi bir şovun içinde yer aldığını düşünmesini bekliyorum.”

“İZMİRLİNİN İRADEZİNİ TANIMIYORLAR”

CHP Milletvekili Bakan, “Eğer derdiniz İzmir’in sorunlarını Ankara’ya anlatmaksa; “Vali varsa Büyükşehir Belediye Başkanı o heyette niye yok? AKP milletvekilleri varsa CHP milletvekilleri niye yok?” Bunlara cevap vermelerini istiyoruz. Odalar maalesef bu hareketleriyle parti devletini kabul etmiş ve meşrulaştırmış oldular. Oysa İzmir’de ortak akıl tesis edilecekse, ki İzmir’in ruhu budur, tüm siyasi partilerin, meslek odalarının, yerel yönetimlerin müştereken hareket etmesiyle olur. Bu, ‘İzmirliye senin iradeni tanımıyorum, verdiğin oya, yaptığın tercihe de saygı duymuyorum’ demektir. Bu, İzmirlinin tercihlerinin dışında şekillenen bir takım suni yapılar üzerinden siyasi güç devşirme çabasıdır. Bunun tek değerlendirmesi budur. Ancak bu tarz çabalar beyhudedir. Güçleri seçimle gelen Büyükşehir Başkanımızı da milletvekillerimizi de onlara oy veren milyonları da ötekileştirmeye yetmez” ifadelerini kullandı.