30 Ekimde yaşana İzmir Depremi’ne yönelik açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Danışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, İzmir’in yaralarının sarılması için İzmir’e özel bir ‘İzmir Kanunu’ çıkarılmalı" şeklinde konuştu. Özkan, konutların yeni alanı için de Çiğli ve Menderes ilçelerini çözüm merkezleri olarak sundu. 

“Bu kanun çıkmadan İzmir kurtulamaz”
Özkan, ayrıca böyle bir kanun olmadan İzmir’in kurtuluşun mümkün olamayacağına dikkat çekerek, bu kanundan başka çıkış yolu olmadığını belirtti.  İzmir’de 17 aktif fay olduğunu hatırlatan Özkan, “7.2 şiddetinde bir deprem gerçekleştiğinde 127 vatandaşımızı kaydettik. Bu sorunu nasıl çözeceğiz dersek; 500 bin konut yapacağız. Bu konutları mutlaka Çiğli ve Menderes’e taşımak zorundayız, orada çok sağlam bir zemin var” diye belirtti.

“Kenti yeni baştan ele alıp düzenlemek gerekiyor”

Çözüm yollarına ilişkin de açıklama yapan Özkan, “Kireç taşı zeminden kaçıp granit zemine kaymalıyız. Neden Çiğli olduğunu açıklayacak olursam; havalimanı var. Oradaki askeri havalimanı mutlaka sivile dönecek. Kalkacak, bunun başka çaresi yok. Bu saydıklarım ‘İzmir Kanunu’ çıkmadan olmaz, İzmir’de deprem ile başka şekilde mücadele edemeyiz. Merkezi otoritenin katkısı ve İBB’nin öncülüğünde kent yeniden imara açılmalı. Orada yer yer yapılıyor diye bir şey olamaz. Adamın depremde öldüğü yere ev yapıyorsun, ister 5 kat olsun ister 6, ne fark eder? Zemine göre yapılmalı. Kenti yeni baştan ele alıp düzenlemek gerekiyor" dedi. 
 

“Yücel, başarılı bir il başkanı”
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’e yönelik eleştirilere de cevap veren Özkan, “İl Başkanımız görevinin başında ve çok başarılı. İşini de doğru düzgün yapıyor. Bizim başka bir gündemimiz yok. Kim milletvekili, kim belediye başkanı, kim il başkanı olacak tartışması parti içi çatışmaya dönüşür mü? Burada bir dakika duracağız. Bunu konuşmak kimsenin işi değildir” diye konuştu.