CHP’den AK Partili Dağ’a “Eşcinsel vurgusu” eleştirisi; “İstanbul Sözleşmesi LGBTİ kapsamına sıkıştırılamaz”

AK Partili Hamza Dağ’ın, İstanbul Sözleşmesi’ne dair yaptığı “Eşcinsel” eleştirisine CHP’li milletvekillerinden sert tepki geldi. CHP’li Polat, “Bu ifadeyi kendi arkadaşları için kullanmış” derken, CHP’li Sındır ise “Sözleşmeyi LGBTİ kapsamına sıkıştırmak ancak AKP’nin aklı olabilir. Sözleşmeyi kaldırıp, düzenlemelerde kadının aleyhine yeni şeyler karşımıza getirecekler” dedi.

Yerel Politika 24.03.2021 - 14:39 24.03.2021 - 14:39

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın İstanbul Sözleşmesi’nin feshine dair yaptığı “Eşcinsel” vurgusuna CHP İzmir Milletvekilleri Kamil Okyay Sındır ve Mahir Polat’tan sert tepki geldi. CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, sözleşmenin AK Parti iktidarında imzalandığına dikkat çekerek, Sayın Hamza Dağ’ın, “Arkadaşları için bu ifadeyi kullanmış, dilinden dolayı kendisini kınıyorum” dedi. CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ise, AK Partili Dağ’ın, “Dünya geneline bakarsanız, aile mefhumuna değer veren ülkelerin bu sözleşmeyi zaten imzalamamış olduğunu görürsünüz. Aile mefhumu kalmamış, eşcinselliği yasallaştırmış, bakanları eşcinsel olan ülkeler bu sözleşmenin taraftarı. CHP ve HDP onlarla yürüyebilir” sözlerini, “Kadına karşı şiddet ve cinayetlere karşı önlem sunan ve o önlemler dahilinde ülkelerin taahhütte bulundukları, ismi ‘İstanbul’ olan bir sözleşme. Kadını, çocuğu ve bunun yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliğini de içeren bir sözleşme. İstanbul’da imzalandı, metin Türkçe hazırlandı. Adalet ve Kalkınma Partisi meclise sundu, mecliste tüm siyasi partiler oybirliğiyle onayladı. İlk imzalayan da, bundan en çok heyecan duyan ülke de Türkiye oldu. Bu sözleşme nedeniyle kadına yönelik şiddet ve cinayeti önlemeye yönelik kanun çıkartıldı. İnsanlık adına imzalanmış bir sözleşmedir. Sözleşmeye daha sonradan eklenen herhangi bir madde de olmamıştır. Ne oldu da, ne değişti de AKP o sözleşmeden geri adım atmaya çalışıyor” dedi.

 

“SÖZLEŞME HALEN GEÇERLİDİR”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleşmeden tek başına aldığı kararla çekilmesinin, geçersiz olduğunu savunan CHP’li Sındır, “Cumhurbaşkanı, ‘Ben sözleşmeden çıkıyorum, feshediyorum’ diyor. Böyle bir anayasal yetkisi yoktur. Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan fesih aslında gayrimeşrudur. Sözleşme, halen yürürlüktedir, geçerlidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin onayı olmadan bir fesih yapılması doğru değildir. Milletin iradesi olan TBMM’nin fesihte de onay merci olması gerekir. Henüz böyle bir onay olmadığı için sözleşme geçerlidir. Deniliyor ki, ‘kadına yönelik şiddetle ilgili biz kanun çıkardık.’ Olabilir fakat o kanunun dayanakları içinde sözleşmeye atıfta bulunulduğu söyleniyor. Aslında görünen o ki, bu sözleşmeyi feshedip daha sonra kanunu hedef alacaklar. Uluslararası sözleşme bağlayıcıdır, iç hukukun üzerindedir. Dolayısıyla o sözleşmeye aykırı bir kanun, düzenleme olamaz. Sözleşmenin bu nedenlerle AKP’ye ayak bağı olduğunu düşünüyoruz. Önce sözleşmeyi kaldırıp, ardından da kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair düzenlemelerde kadının aleyhine yeni şeyler karşımıza getirecekler” ifadelerini kullandı.

 

“LGBTİ KAPSAMINA SIKIŞTIRMAMAK GEREKİR”

İstanbul Sözleşmesi’nin sadece LGBTİ kapsamında değerlendirilmemesi gerektiğini ifade eden CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, “Sözleşmeyi sadece LGBTİ kapsamına sıkıştırmak ve onun üzerinden bir mazeret üretmek ancak AKP’nin aklı olabilir. Kadın, erkek, LGBTİ her kim olursa önce insan yaklaşımında olmak gerekir. İnsanın cinsel tercihlerini öne çıkartıp ‘Sözleşmeyi feshediyorum’ demek olsa olsa AKP’nin işi olur. Bir yandan, ‘İnsan hakları eylem planı çıkarıyorum’ diyeceksin, diğer yandan başta kadın olmak üzere, cinsel tercihi ne olursa olsun insan hakları ihlali için elinden gelen her şeyi yapacaksın. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Sayın Hamza Dağ herhalde, reisine yaranmak için kendisine yer yapıyor. Sadece Hamza Dağ değil, AKP’li yöneticiler de aynı şeyi yapıyor” dedi.

 

CHP’Lİ POLAT, “BU İFADEYİ ARKADAŞLARI İÇİN KULLANMIŞ”

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, CHP’li Polat, “İstanbul Sözleşmesi, dönemin AKP’li Başbakanı, Bakanı ve bürokratları tarafından önayak olunarak hazırlanmış, imzalanmış, bizim de destek verdiğimiz fakat yeterli bulmadığımız, geliştirilmesi gereken bir sözleşmedir. Kadının hayatta kalabilmesi, toplum var olabilmesi için daha da geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sanırım Hamza Dağ vekilimiz bilmeyerek, içindekini dışa vurmuş. Çünkü o dönem bu sözleşmenin hazırlanmasında Sayın Tayyip Erdoğan ve Fatma Şahin önayak olmuştu. Arkadaşları için böyle bir ifadeyi kullanmış. Bundan dolayı çok üzgünüm. Böyle bir dil kullanmasından dolayı kendisini kınıyorum, büyük bir gafa imza atmıştır” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@