CHP'li Sertel'den mülteci yorumu: ''Herkes kendi ülkesine dönmeli''

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, mülteci sorunun can yakıcı bir hale geldiğini belirterek “savaş bitti ve o ülkede yaşam koşulları varsa herkes kendi ülkesine dönmeli. Bu ülkenin evlatları olarak azınlığa düşen bir duruma doğru gidiyoruz. Bu Türkiye için büyük bir felakettir” dedi

Politika 27.07.2021 - 11:28 27.07.2021 - 11:28

Afganistan’dan Türkiye’ye yönelik mülteci akının devam etmesi siyasetin temel gündemi oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Irkçılık yapmıyorum. Suriyeliler bizim akrabalarımız ama onlar doğdukları topraklarda mutlu olurlar. Dolayısıyla Suriyeli kardeşlerimizi huzur içinde kendi ülkelerine göndereceğiz. Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda Suriye konusunu, Suriye sorununu, Suriyelilerin sorununu da iki yıl içinde çözeceğim” sözleri mülteci konusundaki tartışmaların ateşini fitillemişti. Son olarak CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın kentte yaşayan mültecilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını açıklaması kamuoyunda tartışmalara yol açmıştı.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, katıldığı bir canlı yayın programında son dönemde artan mülteci akınına ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu.

GELENLER TALİBAN’LA İLİŞKİLİ KESİMLER

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izlediği politikayı eleştiren Sertel, Erdoğan’ın izlediği politika şu: Elalemin adamlarını, elalemin parasını almak için sınır kapılarını delik deşik ettiler ve inanılmaz bir mülteci akını var. Önce yalanladılar Afganların gelişini, ben o bölgeden gelen videoları paylaştım. Sonrasında doğrulandı. Binlerce ve on binlerce insan geliyor ve bunlar maalesef ki Taliban ile ilişkili kesimler… Gerçi iktidarın başındaki ‘Taliban ile bizim benzerliğimiz var’ diyor. Bu çok vahim bir söylem… Bugün Taliban’ın neler yaptığını, Afganistan ve Pakistan işlediği cinayetler işleyen bir terör örgütü. Ancak Erdoğan’ın söylemi karşısında insanın dili tutuluyor. Çok açık ve net. Bu işi para için yapıyorlar. Avrupa’dan para almak için ve Avrupa’da kendisini korumak için Türkiye’yi bir depo ülke olarak belirlemişler. ‘Parayı veririm, sen bunları tut ve besle’ diyorlar. Böyle bir anlayış ile Tüğrkiye bir felakete sürükleniyor” dedi.

CEZAEVLERİNİN YÜZDE 10’U MÜLTECİ!

 

Cezaevlerinde yatanların yüzde 10’unu mültecilerin oluşturduğunu da söyleyen Sertel, “Ben cezaevlerini gezen bir milletvekiliyim ve gazeteciyim. Milletvekilliği geçicidir, gazetecilik kalıcı. Cezaevi müdürleri ile yaptığım görüşmelerde Türkiye’de cezaevinde yatanların yüzde 10’unun Suriyeliler, Afganlar ve Iraklılar oluşturuyor. Bu çok büyük bir tehlike… Demek ki çeteleşme var, suça karışma var. Ülkenin 3-5 sene sonrasını düşünmek bile insanın tüylerini diken diken ediyor” dedi.

 

AZINLIĞA DÜŞEN BİR DURUMA GİDİYORUZ

 

Mültecilerin ülkelerine geri gönderilmesi noktasında harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Sertel, “Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu da söylemişti. Orada savaş vardı ve onları barındırdık. Ancak savaş bitti ve o ülkede yaşam koşulları varsa herkes kendi ülkesine dönmeli. Bu ülkenin evlatları olarak azınlığa düşen bir duruma doğru gidiyoruz. Bu Türkiye için büyük bir felakettir” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@