'Yollar ve köprüler kamyoncunun hakkıdır' diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İstanbul-İzmir arası yol ve mazot maliyetlerini paylaştıktan sonra 'Buna ayıp, yazık, günah denir' dedi.

Fadime KUZU ALTANHAN / YENİGÜN Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ve CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, akaryakıt, otoyol ücretleri ve maliyetlerdeki fahiş zamlara dikkat çekmek için İstanbul’dan TIR’la yola çıktı. Sabah 8’de yola çıkan CHP’li Akın ve Yalım, akşam saat 18.30’da Bornova’daki Işıkkent Kara Nakliyecileri Sitesi Dernek Binası önüne gelerek basın açıklaması düzenledi. 

Basın açıklamasına CHP İzmir Milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Tacettin Bayır, Atilla Sertel, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve birçok partili katıldı. Basın açıklamasında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, “Kamyoncunun hakkı tüm yollar ve tüm köprülerdir. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında kamyoncularımız haklarını alacak” dedi.

Gözden kaçırmayın

Hollanda’dan Marmaris’e 10 bin fidan Hollanda’dan Marmaris’e 10 bin fidan

WhatsApp Image 2022-01-21 at 22.28.21 (1)

“Osmangazi Köprüsü’nden ilk defa geçtim”
İstanbul’dan 8 bin 250 liraya depoyu fullediklerini ve İzmir’e geldiklerinde 3 bin 50 liralık mazot aldıklarını belirten TIR şoförü İdris Sakallı,  "Para kazanmak sıfır. Gittim geldim cebimde 134 lira para var. Arabamızın altında lastik kalmadı. Sağı solu vuruk yaptıramıyoruz. Bütün arkadaşlarımızın kredi kartı borcu var. Esnaf kefalete borcumuz var ödeyemiyoruz. Borçların altından kalkamıyoruz. Osmangazi Köprüsü'nden de ilk defa geçtim onu da parasını ödemediğim için. İmkanımız olsa da hep oradan geçsek. Devletimize faydamız olur hem de daha rahat geliriz. Gemide filan sırada beklemeyiz ama fiyatlar el yakıyor" dedi.
 

“Kamyoncunun yüküne yük getirmeyin”
CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Aslında ağlanacak halimize güler gibi olduk. Osmangazi Köprüsü yapılalı 4-5 yıl oldu ama şoför abimiz ilk defa geçiyorum dedi. Çünkü o güzergâhtan geçtiğimiz için parasını biz ödedik.  Çünkü nakliyeci Osmangazi Köprüsü’nden geçemiyor. Köprü güzel, yapılan işlem güzel ama yapılan sözleşme ve uygulanan tarifeler güzel olmadığından maalesef nakliyeci, otobüsçü, kamyoncu, TIR'cı arkadaşlarımız hatta birçok otomobili olan vatandaşımız bile İzmir’den İstanbul’a giderken ya da İstanbul’dan İzmir’e gelirken bu yeni yapılan yolu kullanmakta zorlanıyorlar, bazı vatandaşlar ise hiç kullanamıyor. Bu vatandaşlarımızın hepsi motorlu taşıtlar vergisi ödediği halde bu hizmetten yararlanamıyorlar. Bu aracın lastiği, motorlu taşıtlar vergisi, kullandığı motorin, bakım masrafları rakamları söylemeyeceğim ama ödenecek duruma gelmedi. Şu anda nakliye firmaları özellikle bir, iki aracı olan şahıs firmaları ya da küçük firmalar kontağı çeviremez hale geldiler. 14 TL 30 kuruş olan motorinle inanın bu işin dönmeyeceği aşikar. Biz özellikle şoför kardeşlerimiz, şoför camiası adına İstanbul’dan İzmir’e gelen araç kullanma işlemini tamamladık. Tüm nakliyeci arkadaşlarımız, şoför arkadaşlarımız yalnız değilsiniz.  Mersin’deki büyük toplantıdan itibaren sizlerin sesi olmaya, gündeme getirmeye devam ediyoruz. Çünkü dünyanın, ülkemizin yükünü çeken nakliyeci, kamyoncu arkadaşlarımız adına merkezi hükümete sesleniyoruz. Kamyoncunun yüküne yük getirmeyin” dedi.  

WhatsApp Image 2022-01-21 at 22.28.21

“Fedakarlığı yapan milletin  kendisi”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Ülkeyi yönetmek çok ciddi bir şeydir. Ben fedakarlık yaptık diyerek, millete doğruları söylemeyerek, vatandaşa yanlış bilgiler vererek ülkeyi yönetemezsiniz. Büyük bir ekonomik buhran var çok büyük. Bunu unutturmak, göstermemek için, bir çaba var ama vatandaşımız bunu yaşıyor. Esnafımız yaşıyor, çiftçimiz yaşıyor herkes yaşıyor. Büyük bir buhran var, bu buhrana bir de enerji buhranı eklendi. Plansız, programsız politikalar bunların sonucu nedeniyle de taşımacılık, ulaştırma, sektörü artık kontak kapatır durumda gelmiş. Bu duruma gelmesinin nedeni de şu anda ülkeyi yöneten AK Parti iktidarıdır. İktidar görmek istemiyor, duymak istemiyor ve bu kafaya, bu anlayışla, bu politikalarla da saray iktidarında zamlar durmaz. Çünkü durmasını istemiyorlar. Bir de fedakarlıktan bahsediyorlar. En tepelerden en aşağılara kadar fedakarlık yaptım diyorlar. Birde bunu milletin gözünün içine baka baka diyorlar. Burada bir fedakarlık varsa bu fedakarlığı yapan milletin ta kendisidir. Burada fedakarlığı yapan İdris abiler, esnafımız, çiftçimiz, vatandaşımız” diye konuştu.

“İktidar vatandaşı müşteri gibi görüyor”
Akaryakıta gelen zamların şoförleri perişan ettiğini söyleyen Akın, “AK Parti ne yapıyor, beklemede. Avrupa’da 4-5 kat zamlar yapıldı dediler. 7 Ocak günü Avrupa İstatistik Ofisi açıklama yaptı. Dedi ki, enerji enflasyonu yüzde 26. Vatandaşına yansıtmadı. Aynı zamanda Avrupa ülkeleri vatandaşlarına destek verirken bizimkiler zam üstüne zam yaptı. İşte bu insafsızlıktır. 1 dolar mazotun altında kaldı. Cüzdanlar boş, tencereler boş, depolarda boş. Depoları doldururken İdris Abimizin, şoför kardeşlerimizin elleri titriyor. Döviz 18 liradan 13 liraya düştü. Döviz yükselirken yükseliyor dediler zamları yaptılar ama döviz düştü, indirim yapmadılar. Hala da zamlar devam ediyor. Bu kafa, bu yönetim olduğu sürece de devam edecek. Vatandaşı müşteri gibi gören bir AK Parti var bu ülkede. Şimdi de vatandaşı müşteri gibi gördükten sonra yine vatandaşımızı, nakliyecimizi, benzin istasyonlarımızı da vergi dairesi olarak kabul ediyor. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçimizin, esnafımızın, dolmuşçumuzun, taksicimizin tüm şoför esnafımızın sorunlarına talibiz ve bunu biz çözeriz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla bu çalışmayı yaptık. Kendisine konuyla ilgili bir rapor hazırlayacağız ve yaşadıklarımızı, maliyetlerimizi tek tek sunacağız. 580 kilometrelik yola İstanbul Kınalı’dan çıktık İzmir’e kadar geldik” dedi.

WhatsApp Image 2022-01-21 at 22.28.24

“TÜİK, AK Parti’nin ilçe başkanlığı oldu”
Aralık 2021 ile Ocak 2022 tarihlerindeki fiyatlara değinen Akın, “Bu araba için köprü, otoyol bin 579 liraydı. Ne oldu 1890 lira. Mazot bin 740 liraydı şimdi 3 bin lira. Toplam 3 bin 320 liraydı şimdi oldu 4 bin 500 lira. Buna ayıp yazık, günah denir. Bu sadece yol ve mazot. Bizim esnafımızda masraf çok ama gelir yok. Geliri de bitirdiler. Bu süreçte, bakım, servis yüzde yüz, sigorta yüzde 25, KASKO yüzde 45, lastik yüzde 300 arttı ve bunlar bu rakamın içinde yok. Biz köprülere, yollara karşı değiliz aksine yapılmak zorunda bunlar iktidarın görevi. Ancak yaparken oraya harcadığının hesabını verecek. Kimse kimsenin parasının hesabını vermeden yapamaz. Bu da milletin parası. Ticari sır diyorlar. Vatandaşın parasını babasının parasından daha rahat harcayan bir iktidar var. 50 günde yakıt, yol, köprü bu kadar artınca şoför esnafımız evine ekmek götürebilmek için sihirbazlık mı yapsın? Bu maliyetteki artışlar raf fiyatlarına yansıyınca o zaman evdeki enflasyonu görün. TÜİK gibi değil. TÜİK’in açıkladığı rakamlara baktığınız zaman ki TÜİK, AK Parti’nin bir ilçe başkanlığı gibi olmuş, EPDK’da aynı. Vatandaş lehine hizmet etmesi gereken kurumlar artık AK Parti’nin ilçe başkanlığına dönmüş. Aralık ayı başında motorin, mazot 9 lira 31 kuruştu, bugün 14 lira 30 kuruş. 50 günde yüzde 52 buçuk zam. Bakıyoruz bir yıl önce 6 buçuk lira. Çözümümüz var, umutsuz değiliz, hepsini çözeceğiz ve başaracağız” diye konuştu. 

“Yollar ve köprüler kamyoncunun hakkıdır
Taşımacıların sorunlarıyla ilgili çözüm önerilerini açıklayan Akın, “Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi taşımacılarımıza mazot desteği verilmelidir. Araçların yıpranma payı, akaryakıt, şoför maliyeti gibi etkenler hesaplanarak kilometre başına asgari bir fiyat belirlenmeli ve uygulanmalıdır. Böylece sektöre istikrar gelir. Ayrıca taşımacılarımız KOSGEB desteğinden de faydalanmalıdır. Taşıma Yönetmeliği ve Karayolları Taşıma Kanunu çağın gereklerine göre ekonomiye uygun hale getirilmelidir. Nakliye alanında yaşanan problemler acilen giderilmeli ve fahiş fiyat uygulamalarına son verilmelidir. Sektör sorunları ortak akıl ve iş birliği ile kısa vadede çözülür. Önemli olan istişare yapmak, ben yaptım oldu dememek. Kamyoncunun hakkı tüm yollar ve tüm köprülerdir. Mazot desteği kamyoncunun hakkıdır. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında kamyoncularımız haklarını alacak” ifadelerini kullandı.