Özel günlerde çiçeklerin dili ile duygularını anlatan yurttaşları yüksek enflasyon vurdu. İlk kez bu kadar çelenksiz geçen düğün törenleri çiçekçilik sektörünü etkiledi.

FADİME ALTANHAN/YENİGÜN- Düğünler için verilen izin, uzun süredir planlarını erteleyen binlerce çifti harekete geçirdi. Düğün mekânları günde 2 etkinlik yapar hale geldi. Düğün sayıları katlanırken, yeni normalin düğünlerindeki bazı gelenekler rafa kalktı. Düğün salonlarını bezeyen çelenk ve çiçekleri görmek nerede ise imkansız bir hal aldı.

Düğün sayıları yükselirken spariş aldıkları çelenk ve çiçek sayısında büyük bir düşüş olduğuna dikkat çeken İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış, “Ege Bölgesi’nde kır düğünlerine karşı büyük bir ilgi var. Salgın döneminde ertelenen düğünlerin de bu yıl yapılıyor olması büyük bir sıkışıklığa neden oldu. Birçok düğün salonu bazı günler çift organizasyon gerçekleştiriyor. Yaklaşık üç yıldır ayakta kalma mücadelesi veren biz çiçekçiler olarak düğün sayısının bu kadar artmış olmasına sevindik. İşlerimizin önemli ölçüde artacağı hesabını yaptık. Ama işletmelerimizde yaptığımız hesap düğün salonlarına uymadı. Düğün sayısı iki katını aştı ama çiçek ve çelenk siparişi sayısı salgın öncesinin yüzde 75 altına düştü” dedi.

kazım kış yenigün

“Maliyetlerimiz arttı”

Çiçek arajman ve çelenk yapım maliyetlerinde büyük artışın olduğunu belirten İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış, “Çiçekçilik yapan üyelerimizin girdi maliyetleri katlandı. Köpük 60 liradan 240 liraya yükseldi. Çöp şiş 2,5 liradan 10 liraya yükseldi. Kereste 65 liradan 260 liraya, karton 3,5 liradan 20 liraya çıktı. Fiyatlar öyle böyle değil anormal şekilde yükseldi. En önemlisi de yakıt fiyatlarının artması oldu. Bir siparişi kent içinde bir yere ulaştırmak 100 liradan başlıyor. Sadece ulaşım masrafının yükselmesi nedeniyle vakıf ve dernekler bile düğünlere yapma çiçek bırakamıyor. Bir bıraksalar bir geri alsalar sadece 200 lira ulaşım masrafı oluyor. Bir çelengin her şeyinde iktisat etsek minimum malzeme kullansak dahi 350 liraya mal edebiliyoruz. Vatandaşa 500 lira diyemiyoruz. Mesleğimizin geleceği bu günlerde pek aydınlık görünmüyor” şeklinde konuştu.

“Hayat pahalı”

Yüksek enflasyon ve alım gücünün düşüklüğü nedeniyle vatandaşların düğünlere gitmekten imtina ettiğine dikkat çeken Başkan Kış, “Takı, ulaşım ve konaklama masrafları yüzünden vatandaş düğünlere gitmek istemiyor. Gidebilse bile takı yapmaya çıkamıyor. Eskiden vatandaş düğünlere hem çelenk gönderir ve üzerine de değerli bir takı yapardı. Durum böyle olunca yurttaşlara ‘Sevdiklerinizin en özel günlerinde neden bir çiçek çelenk göndermiyorsunuz’ denmiyor” diye konuştu.

"Maliyetler 5 katına çıktı"

Çiçekçilik işiyle uğraşan Bilal Pektaş, "Bize gelen çiçeklerin büyük bir çoğunluğu ithal. Hollanda'dan çok fazla çiçek geliyor. Özellikle saksı bitkilerini yurt dışından alıyoruz. Bunun yanında kaliteli dediğimiz kesme gül, ortanca, şakayık gibi yine ithal ediyoruz. Bu çiçekler dolar ve euro üzerinden geldiği için fiyatları oldukça yüksek. Bizim üreticilerimiz ürettiği ürünler çok az. Yerli piyasada da fiyatlar oldukça yüksek. Çiçek fiyatlarının dışında çelenk yapmak için kullandığımız tüm malzeme fiyatları da arttı. Çelenkte çiçekleri taktığımız tahtanın, çevresine koyduğumuz kartonun fiyatları da arttı. Genel olarak kullandığımız tüm malzemelerin fiyatı 4-5 katına çıktı. Yazıcıda kullandığımız tonerin bile fiyatı 60 liraya çıktı. Malzemeler bu kadar artınca doğal olarak bizlerin maliyetleri de artıyor. Fiyatlar da çok yükseliyor. Bunun yanında çiçeği ya da çelengi düğün salonuna götürmek bile büyük bir maliyet. En az 100 lira akaryakıt alıyoruz. Bu da maliyetlerimizi artırıyor" dedi.

BİLAL PEKTAŞ yenigün

"Fiyatı duyan vazgeçiyor"

Silahlar yerini tohuma bıraktı Silahlar yerini tohuma bıraktı

Ekonomik şartlardan dolayı siparişlerin de oldukça azaldığını belirten Pektaş, "Eskiden hafta sonraları 8-10 parça, hafta içi 3-5 parça sipariş alırdık. Ancak şu an düğün sezonunda olmamıza rağmen hafta sonları 1-2 tane sipariş geliyor. Her bir çelenkten 100 lira ciro yaptığımızı düşündüğümüzde bile elimize geçen parayla ne alabiliriz? Her şeyin fiyatı artıyor, haliyle kazanıyoruz diyemiyoruz. Sipariş vermek için arayanlar fiyatı duyunca vazgeçiyor. Çiçekçiler olarak bizler çok zor günlerden geçiyoruz" diye konuştu.