Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İzmirli depremzedeler için yaptığı 1566 binanın 741’i hak sahiplerine törenle teslim edildi. İlk anahtarı ev sahiplerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan verdi. Sözlerine rezerv alanı konutlarının teslim tarihini vererek başlayan Erdoğan, “İzmir depreminde haytanı kaybeden 117 vatandaşımızı bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Daha önce nasıl Elazığ ve Malatya’da yıkılanların yerine daha iyisini inşa ettiysek İzmir’de de aynını yaptık. Depremin ardından Bayraklı’da yerinde bin 391 konut ve 302 dükkan inşa ettik. Rezerv alanda ise 3 bin 641 konut inşa etmek için hemen harekete geçtik. İzmir depreminin ardından toplam 5 bin 74 konut ve 353 dükkan yapma kararı aldık ve 1 yıl içinde teslim etme sözü verdik .Bugün de sözümüzü tutuyor ve ilk etap konut ve dükkanları depremzedelere teslim ediyoruz. Bizler, AK Partiyiz. Bizler söz veririz, sözümüzü tutarız. Adalet, Manavkuyu ve Mansuroğlu Mahallelerimize yayılan projelerdeki konut ve dükkanlar biraz sonra sahipleriyle buluşacak. Bu bölgedeki inşaatlardan kalan 741 konutu da çok yakında hak sahiplerine teslim edeceğiz. Bu 3 mahalledeki konutların yatırım konutu 750 milyon lira, rezerv alanda ise 1,5 milyar yatırım bedeli var. Bu alandaki projenin ilk etabını oluşturan 397 konutu yılbaşına kadar tamamlamış ve sahiplerine teslim etmiş olacağız. Son Kabine toplantımızın ardından açıklamıştık. İzmir’de yaptığımız konutla 2+1 konutlar 160- 180 bin lira, 3+1 olanları da 220-280 bin lira bedellere sahiplerine veriyoruz. Toplamda 20 yıl vadeli ödeme imkanı olacak. Kira bedelinden bile düşük kira ödeme tutarlarıyla vatandaşlarımız güvenli ve konforlu konutlarına kavuşacaklar” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm açıklaması

Ülkedeki kentsel dönüşüm projeleri hakkında da bilgi veren Erdoğan, “Depremin ardından sadece bu felaketin yaralarını sarmakla kalmadık. Aynı zamanda İzmir’de zaten sürmekte olan kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdık. 9 yıldır İzmir’de riskli belirlediğimiz 20 bine yakın binayı yıkmış ve dönüşüm projelerini başlatmıştık. Kentsel dönüşümü mümkün olduğu kadar rıza ve yerindelik anlayışıyla yürütüyoruz. Bugüne kadar 30 bin 456 konutun inşasını başlattık ve önemli bir kısmını da tamamladık. 2023 projelerimizin arasında Bayraklı ve Bergama’ya 2 millet bahçesi kazandırma sözümüz var. 19 yılda İzmir’e 23 milyar lira yatırı teşvik ve destek sağladık. Halen 5 milyar liralık yatırımın inşası devam ediyor. Özellikle depreme hazırlık için önemli adımlar atıyoruz. Türkiye 120 yılda 80 bin insanını depremlerde kaybetti. Her fırsatta tekrarlıyoruz. Deprem değil bina öldürür. Gerçeğine uygun şekilde 81 ilimizde riskli binaları belirliyor ve dönüşümlerini yapıyoruz. Risk azaltma planlarını bitirdik. Bugüne kadar 3 milyon konutun dönüşümünü tamladık. Yatırım değeri 110 milyarı bulan konutların inşası devam ediyor. Planlı kentleşme ve konut üretim seferberliğiyle ülkemize kazandırdığımız konutlar, deprem afetine karşı en önemli gücümüzdür. Biz vatandaşlarımızı sadece ev sahibi yapmıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

“Kifayetsiz siyasiler” eleştirisi

İzmir’de yerel yönetimi eleştiren Erdoğan, “İzmir’de de verdiğimiz tüm sözleri yerine getirdik. Bugün telsim ettiğimiz konutlar da sözümünüm eri olduğumuzun en önemli ispatıdır. Bunların da birtakım kifayetsiz siyasiler tarafından kirletilmesine izin vermeyeceğim. Cumhuriyetimizin bu güzel şehri için biz elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Bununla birlikte şehrin yerel yönetimlerdeki çeyrek asırlık ihmalini de içimiz kanayarak takip ediyoruz. Kentin altyapı yetersizliği her yağmurda kendini gösteriyor. Bu şehri turist gibi ziyaret eden muhalefet partisinin Genel Başkanı acaba İzmir’in hangi derdine deva olacak talimatı vermiş? Belediyelerin sorumluluğunda olan ve çözülmeyen sorunlarının uçunu hükümete atmak dışında yaptıkları bir iş var mı? Seçimlerde verdikleri sözleri yazın ve bunların hangilerinin hayata geçirildiğine bakın. Neredeyse 0’a yakın bir vaat gerçekleştirme tablosu var. Sadece İzmir halkına duyduğum samimi üzüntüyü sizlerle paylaşıyorum. Hiçbir hizmet yapmadan, eser ortaya koymadan, İzmir’e kendi ideolojik saplantılarının gömleğini giydirmeye çalışanların gerçek yüzünü görüyorsunuz Daha kendi hizmet binaları sorununu çözemeyenlerin İzmir’i 2023 ve 2053 ‘e taşıyacak bir vizyon ortaya koymaları mümkün değil. Depremin ardından güvenli ev isteyenleri ‘Devlet yapsın’ diye tersleyenlerden İzmir’e hayır gelmez.

İzmir Alsancak Stadına "Mustafa Denizli" adı verildi

Türk futbol tarihinde ilk resmi maçın oynandığı stat olan ve 2014 yılında yeniden yapımı kararlaştırılan İzmir Alsancak Stadı, yeniden inşa edilmiş haliyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Stada, Altay’ın efsanevi oyuncusu teknik direktör Mustafa Denizli’nin adı verildi.
Erdoğan, "Herhangi bir sıkıntıya mahal vermeden Altay ve Altınordu burayı birlikte, kardeşçe kullanacaklar. İçeride ayrıca kapalı alanlarda da gençlik merkezi yer alıyor. Burada sadece futbol değil gençlik merkezinde kitap da okuyabilecek, çalışmalarınızı da yapabileceksiniz" dedi. Konuşmanın ardından kesilen kurdele ile stadın açılışı gerçekleştirilirken, Mustafa Denizli Erdoğan’a Altay forması hediye etti. Toplu fotoğraf çekiminin ardından Erdoğan, Altaylı sporcuların formalarını imzaladı.

Bakan Pakdemirli: İzmir gözbebeğimiz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’in çok özel bir yere sahip olduğunu belirtti ve “İzmir bizim tarih, turizm ve ticaret kentimiz. İzmir’imiz, bakanlığımızın da daima gözbebeği olmuştur. Geçtiğimiz yıl yaşanan elim hadiseyi İzmir’imize nazır değdi diye yorumladık. İzmir’de 117 canımızın hayatını kaybettiği depremin üzerinden yaklaşık 1 yıl geçti. Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda devletimiz tüm imkanları seferber edildi. Temennimiz bunların bir kez daha yaşanmaması. Milletimiz şunu unutmasın. Devletimiz er zaman milletinin yanındadır. Depremin hemen ardından temeller atıldı. Bugün de tamamladığımız konutların telsim töreni gerçekleştiriyor. Kimse endişelenmesin, üzülmesin. Artık güçlü bir Türkiye var.

Bakan Kurum: Sözümüzü tuttuk

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise verdikleri sözü tuttuklarını ifade etti ve “30 Ekim’deki deprem sonrasın 9 ayda konutlarımızın teslimlerini yapıyoruz. İzmir’imize bir söz vermiştik. Ayda bebeğin, inci bebeğin bize uzanan elini bırakmayacağımızı söylemiştik ve Allah’ın izniyle şimdi de konutlarımız teslim etmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Yeni konutlarımız İzmir’imize hayırlı olsun” diye konuştu