28.03.2015, 22:00

Çiftliklerde çalışanlar (2)

Çiftlikte çalışan ne bekler?

Böyle bir çalışmada ortaya çıkanlar şunlar;

Doğru görev tanımı: Kime hesap veririm? Performansım nasıl? İyi performansın ödülü var mıdır? Çiftliğimiz nereye gidiyor? İşim devam edecek mi?

Çalışanların işletmelerde tutulması için gerekli olanlar ise şöyle sıralanıyor;

Oryantasyon, işe adapte olma, işi öğrenme, eğitim ve geri bildirim.

Eğitimde mutlaka çalışana görevi anlatılmalı ve neden böyle yapması gerektiği de açıklanmalı, geri bildirim ve değerlendirme yapılmalı, çalışanlar dinlenmeli, destek gereken yerler saptanıp, destek verilmeli. Çalışana karar verme, becerilerini geliştirme ve yeni beceriler elde etme olanakları verilmeli. Çiftlikte her bölümün yazılı standart işletim modelleri olmalı. Geri bildirimler pozitif veya negatif olabilir, ama, kesinlikle spesifik olmalı.

Geri bildirimler negatif olduğunda “sıra dayağı” veya “bölük cezası” biçiminde değil, kişiye özel olmalı.

Standart işletme modelleri belli zamanlarda gözden geçirilmeli, güncellenmeli.

İletişimin önemi unutulmamalı, çalışanlar can kulağıyla dinlenmeli. Cevaplar uygun bir dille verilmeli. Uygun sorular sorulmalı. Orta yol bulunmaya çalışılmalı. Çalışanlar arasındaki anlaşmazlıklar saptanmalı ve giderilmesi için gayret gösterilmeli.

ABD’de en çok üzerinde durulan konular bunlar. Sonuçta çiftliğin başarısı için yapılması gerekenleri sıralayan çiftlik sahipleri şöyle diyorlar; people, people, people. Yani; insan, insan, insan.

Ülkemizde de bu konu gündemdedir ve önemi her geçen gün artan bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Onların deneyimlerinden yararlanmalıyız. (Bitti)

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@