Cihan Türsen Kanal Ege’ye konuştu

Cihan Türsen Kanal Ege'ye konuştu

Kurultay 19 Mayıs 2019'da olmalı.

Cihan Türsen Kanal Ege'ye konuştu

Kurultay 19 Mayıs 2019'da olmalı.

Cihan Türsen Kanal Ege'ye konuştu
06 Temmuz 2018 - 09:22

 

Karşıyaka eski Belediye Başkanı Cihan Türsen, seçimlerin ardından parti içinde yapılan kurultay çağrılarına ilişkin olarak, “Erken yerel seçimin olma olasılığının olduğu bir ortamda bana göre kurultayın değil kurultay takviminin tartışılması gerekiyor. 19 Mayıs 2019 kurultay tarihi olarak belirlenmelidir. Bu seçimlere kurultay tartışmaları içinde girersek çok açık bir şekilde zarar göreceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı

Karşıyaka eski Belediye Başkanı Cihan Türsen, seçimlerden ardından parti içinde yaşanan tartışmalara değindi. CHP'de değişim yaşanması gerektiğine vurgu yapan Türsen, “CHP'de bir değişim gerekmiyor, CHP'de çok büyük bir değişim gerekiyor. Konuyu lokal nokta atışlarıyla düzeltmek ve değişmek mümkün değil. Liyakatın, adaletin, güvenin, merakın olmadığı bir süreç yaşandığı için bazı noktalarda tıkanıp kalıyoruz. CHP'de herkesin bir doğrusu var. Herkesin doğrusu olmaz. Doğru olabildiğince az ve tek olmalıdır. Eğer biz erken seçime daha hazırlıklı olsaydık, 'bu ne yaptı, şu ne yaptı' gibi sorularda boğulmazdık” dedi.

“CHP'NİN POTANSİYELİ BÜYÜK”

“Genel Başkanımız, Muharrem İnce'yi cumhurbaşkanı adayı göstererek bu koşullarda doğru bir karar verdi” şeklinde konuşan Türsen, “CHP'de çok dar bir kadroculuk var. Aslında buna hiç gerek yok çünkü CHP'nin kadroları çok zengin. CHP'nin yüzde 22.5 oyu azalan bir oydur ama çok büyük bir potansiyeldir. Her şeye rağmen alınan bir oydur. Cumhurbaşkanı adayımızın CHP'den fazla oy alacağı kesindi. Öyle bir aday çıkartılmalıydı. Ancak seçimlerden sonra Sayın İnce ile Sayın Kılıçdaroğlu arasındaki ilişkinin nasıl olacağı planlanmalıydı. Böyle olmamalıydı” şeklinde konuştu.

SİYASİ KALİTE VURGUSU

Siyasi kalitenin çok önemli bir unsur olduğunu aktaran Cihan Türsen, “Siyasi kalite konusunda büyük bir erezyon var. Bir hataya doğruyla yanıt verilmeli. Eğer hataya hatayla cevap verirseniz, karşı taraf iki hata yapıp öne geçmekte. Ben isimler üzerinde değil, yapılan üzerinde yoğunlaşmak istiyorum. Seçimlerden sonra Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanı adayımız birlikte ekrana çıkıp seçim sonuçlarıyla ilgili genel bir değerlendirme yapsaydı veya hiçbir şey söylemeyip bu fotoğtafı verselerdi daha iyi olurdu. Kimin ne yaptığıyla ilgili detaylarla uğraşacak zamanımız olmamalı” dedi.

“KURULTAY ZARAR VERİR”

Parti içindeki kurultay çağrılarını ve erken yerel seçim senaryolarını değerlendiren Türsen, “Erken yerel seçimin olma olasılığının olduğu bir ortamda bana göre kurultayın değil kurultay takviminin tartışılması gerekiyor. 19 Mayıs 2019 kurultay tarihi olarak belirlenmelidir. Bu seçimlere kurultay tartışmaları içinde girersek çok açık bir şekilde zarar göreceğimizi düşünüyorum. Yerel seçimlerin sonuçları da bize bir tartışma fırsatı yaratacaktır. Bunun dışında yerel seçimlerden önce kurultay yapılması partimize yarar getirmez. CHP kendi içindeki problemleri çok daha kolay çözmelidir. Örgütü ve seçmeni üzmemelidir” diye konuştu.

24 Haziran seçimleriyle ilgili de konuşan Türsen, “24 Haziran seçim sürecinde siyasi hayatımın en kafası karışık dönemini geçirdim. Her şey çok açıktı. CHP'nin oyunun azalacağı açıktı ve CHP bunu tercih etti. Sonuç olarak partilerin gölgede kaldığı, adayların öne çıktığı bir dönemdi. Ancak hedef öyle bir büyütüldü ki, seçmende kontrolsüz bir coşku oluştu. AKP bile endişelenmeye başladı. Dünyanın hiç bir yerinde siyasi otorite seçim kaybetmez, kaybedeceği seçime de girmez. Kaybedeceği seçime de müdahale eder. AKP ve Erdoğan şaka değil, masum bir siyasi hareket değil. Dolayısıyla ben sonuçları makul karşılıyorum. Bu seçim hiçbir zaman bir seçim niteliğinde değildir. Seçimde yapılan hilelerin videolarını hepimiz paylaştık. 1 milyon geçersiz oy var. Biz bunları mercek altına almadan seçim sonuçlarıyla ilgili karar üretemeyiz. Bu seçim meşru değildir. Her şeyi ele geçiren iktidarın yaptığı bu seçim kabul edilemez. Bu konuda radikal tavırlar alınmazsa bu seçim meşruluk kazanır. Öncelikle geçersiz oyların hesabı sorulmalıdır. Muhalefete sıfır oy çıkan sandıklar sorgulanmalıdır. Bu seçimi kabul edersek demokrasiye haksızlık ederiz. Her şeye rağmen çok ciddi bir umudumuz var” dedi.

“ÖN SEÇİM OLMALIDIR”

CHP'de aday belirlenirken önseçim yapılması gerektiğine dikkat çekn Türsen, “Partimizde adayların önseçimle belirlenmemesi bir sorun. Üye özgür olmalı, düşüncelerini serbestçe söylemeli. Üyemiz nerede ne söylemesi gerektiğini çok iyi bilir. Ancak susmak CHP için de daha tercih edilir bir yöntem olduğu için sıkıntımız var. Kesinlikle ön seçim olmalıdır” dedi.

n Doğukan Fikri FİDAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ordu'nun yeni Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu
Ordu'nun yeni Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu
Meriç Nehri’nde mültecilerin kabus gecesi
Meriç Nehri’nde mültecilerin kabus gecesi