Kırmızı ete ulaşmakta zorluk çeken vatandaşlar beyaz ete de ulaşamayınca çareyi çıkma etlerde ararken, üreticiler de artan maliyetler karşısında artık dayanamadıklarını belirtiyor.

Güven GÜNEŞ/ Vatandaşlar her geçen gün artan hayat pahalılığı karşında gittikçe eziliyor. Dana kıymanın fiyatı 100, kuşbaşının 130, antrikot ise 160 liralara dayanınca beyaz ete yönelen vatandaşlar burada da büyük şok yaşıyor. Tavuk ve balık etlerinin de fiyatları kırmızı eti aratmayınca vatandaşlar çareyi çıkma etlerde buldu. Çorbalık ve kemikli olan çıkma etlere en büyük ilgi ebeveynlerden geliyor. Yüksek fiyatlar nedeniyle çocuklarına et yediremediklerini belirten ebeveynler kg fiyatı 7,5 lira olan kemikli etleri kaynatıp, suyunu da yemeklerde kullanıyorlar.

fiyat 2

İzmir Kanatlı Kümes Hayvanları Yetiştiricileri Derneği Başkanı Kamil Pirinçtane, “Küçük üreticiler çok zor durumdalar. Şu anda fiyatlar geriye gitmediği gibi ileriye doğru gidiyor. Çuval başına yem fiyatlarına 35 lira daha zam geldi. Şu anda bir yumurtanın maliyetini kurtarması için 2 lira gibi bir rakamla satılması lazım. Bir yumurtanın bu fiyattan satılması çok zor olduğu için üreticiler yumurta başına 1.66 lira gibi fiyatlardan vermek zorunda kalıyor. Tabi bu rakamlara çıkmasındaki en büyük etkenlerden biri de yüksek yem fiyatlarıdır. Diğer yandan aktif bir biçimde kümesler için hayati önem taşıyan havalandırma ve ısınma sistemleri son gelen zamlar ile iyice artmış durumda. Artan maliyetler karşında bizler vatandaşlara fiyat verirken utanıyoruz. Maliyetin çok altında rakamlar söylemek zorunda kalıyoruz. Bu nedenle birçok küçük işletme sahibi bu maliyetleri karşılayamadığı için tavuklarını kesime gönderiyor. Bu sayede yem fiyatlarından kurtuluyor. Bu durum da yumurta fiyatlarına etki ediyor. Bu durum piyasada çok büyük bir dengesizlik oluşturuyor” dedi.

İzmir Kanatlı Kümes Hayvanları Yetiştiricileri Derneği Başkanı Kamil Pirinçtane

UMUDUMUZ YOK”

Küçük üreticilerin korunması ve buna göre politikalar üretilmesi gerektiğini belirten Pirinçtane, “Bugün tarım denilince akıllara sadece toprakla ilgilenen çiftçiler geliyor. Fakat bizler de tarımın bir parçasıyız. Yerel ve merkezi yönetimlerin küçük işletmeleri destekleyen programlarına ihtiyaç var. Büyük firmalar zaten bir şekilde varlıklarını koruyabiliyor. Biz aile şirketiyiz, üretimlerimizi ve satışlarımızı bölgesel olarak yapıyoruz. Bu fiyatların iç pazarda karşılığı olmamasından dolayı bizim gibi işletmelerin umudu artık yurt dışına yapılacak ihracatta” dedi.

ÇIKMA ETE RAĞBET VAR”

Her pazartesi günü ürünlere zam geldiğini söyleyen tavukçu Aydın Kahraman, “Tavuk ürünlerine her hafta başı zam geliyor. Geçtiğimiz hafta sadece zam gelmedi. Kırmızı et alamayan vatandaşların ilk tercihi beyaz et oluyor. Gelen zamlar nedeniyle vatandaşlar tavuk ürünlerine bile ulaşmakta çok zorlanıyor. Bizde tavuk ızgaranın fiyatı 28 lira iken zincir marketlerde fiyat 47 lira civarlarında satılıyor. Tavuk göğüs ve inciğin fiyatı 39 lira, tavuk ciğerin fiyatı ise 17 lira. Şu anda 20’li yumurtanın fiyatları bizde 35 lira iken zincir marketlerde bu fiyat 41 liraları buluyor. Piyasanın altında rakamlara rağmen vatandaşlar yine de ürünlere ulaşmakta zorlanıyor. Çıkma dediğimiz çorbalık kemikli etlerden alıyorlar. Çıkma tavuk etinin satış kilo fiyatı 3 ay önce yaklaşık 3,5 lirayken bugün 7,5 lira gibi bir fiyattan satıyoruz. Yüzde yüz zam gelmesine rağmen diğer fiyatlara göre uygun olmasından dolayı hızlı bir satışı var. Yemeklerinde et tadı olmasını isteyen vatandaşların şu anda ilk tercihi” dedi.

Gözden kaçırmayın

Doktora şiddet bitmek bilmiyor Doktora şiddet bitmek bilmiyor

DAHA UCUZU YOK

Zincir marketlerdeki yüksek fiyatlara dikkat çeken Kemeraltı Havra Sokağı’nda balıkçılık yapan Fevzi Alken, “İzmir’deki en uygun balık fiyatları burada satılıyor. Hamsi ve sardalya 30 lira, kefal 60 lira ve istavrit ise 35 liradan satışa sunuyoruz. Çipura bizde 65 lira iken zincir marketlerde 85 lira, levrek bizde 70 lira iken zincir marketlerde 105 lira, Uskumru bizde 50 lirayken zincir marketlerde 85 liradır. Fiyatlar arasında neredeyse yüzde 50’lere kadar çıkan bir fark var. Biz piyasanın çok altında fiyatlar sunmamıza rağmen satışlar geçtiğimiz aylara göre daha da azaldı. Ekim ayının başında hamsi ve sardalya fiyatları 15 ile 20 lira arasındayken bugün 30 lira, çipura 40 lira iken bugün 65 liraya kadar çıkmış durumda. Bu zamlar herkesi etkilediği gibi bizlerin satışlarını da etkiliyor. Biz şu anda en ucuz fiyatın olduğu yer olmamıza rağmen fiyatlar son 3 ayda ikiye katlanmış durumda” ifadelerini kullandı.

balıkcı

SAĞLIKLI BİR GELİŞİM İÇİN ET ŞART

Kamuda personeli diyetisyen A.S. de “Çocuklarda sağlıklı beslenme ve gelişim için haftada bir kere kırmızı et, iki kerede beyaz et tüketimini öneriyoruz. Kişinin fiziksel özelliği ve sağlık durumlarına göre miktar ve periyodik düzeni değişmekle beraber ortalama haftalık 500 gram et tüketimi öneriliyor. Tavuk etlerinin suyunu kullanmak bağırsak bariyer onarımı için çok yararlı ve faydalı. Fakat et suları, et tüketiminden aldığımız proteinlerin yerine geçmemektedir. Ete ulaşmakta zorlanan aileler bu proteinleri farklı besin kaynaklarıyla karşılamalarını öneriyoruz. Yumurta bu anlamda çok yararlı ve yüksek protein barındırmasından dolayı her gün bir tane kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Kuru baklagiller ve lor peynirleri gibi protein içeriği yüksek besinleri et yerine tercih edebiliriz. Özellikle düşük karbonhidratlı besinler ve paketli ürünleri almaktan ziyade besleyici ve sağlık açısından daha zengin ürünleri tercih etmeleri gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus kalitesiz besin kaynakları, sağlık ve yetersiz protein barındırması açısından uzun dönemde zararları olan şeylerdir. Bu tarz besin kaynakları daha sık acıktırması nedeniyle obeziteyede neden olabilmektedir” ifadelerini kullandı.