Cilt gözenekleri sıkı olduğunda, cilt daha pürüzsüz bir görünüme sahip olur. Genişlemiş cilt gözenekleri oluşumu, birçok farklı sebebe bağlı olabilir. Genişlemiş gözeneklerin daha sıkı bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız uygulamanız gereken birkaç basit adım bulunmaktadır. Fakat bu adımların alışkanlık haline gelmesi oldukça önemlidir.

Sıkı cilt gözenekleri için uygulanması gereken adımlar

Ciltte bulunan gözenekler, cildin nefes almasını sağlamaktadır. Cilt sağlıklı bir şekilde nefes aldığında daha canlı ve daha parlak bir görünüme sahip olacaktır. Bu sebeple cilt gözenekleri sürekli tıkalı bırakılmamalıdır.  

Günlük olarak cilt bakımını ve temizliğini sağladığınızda, cilt gözeneklerinizi sıkılaştırmak amacıyla ekstra bir çabada bulunmanıza gerek kalmaz. Buna rağmen gözeneklerinizi kirli bırakıyor ve cilt temizliğine gereken özeni göstermiyorsanız, cildinizdeki gözenekler genişleyecektir. Bu aşamadan sonra gözeneklerinizi sıkılaştırmak için daha büyük çabalara katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Cilt üzerinde biriken ölü deriler, cilt gözeneklerinin açılarak genişlemesine sebep olur. Cilde düzenli uygulanan cilt bakımı, cildin ölü derilerden arınmasına yardımcı olacak ve cildin rahat nefes almasını sağlayacaktır.

Cilde uygulanacak buhar banyosu yöntemi ile gözeneklerin açılmasını sağlayabilir, ciltteki biriken kir ve yağı arındırır, sonrasında uygulanacak temiz içerikli maske veya serum etkisini artırır. 

Sağlıklı cilt gözenekleri için; içeriğinde paraben, SLS, parfüm gibi kimyasallar barındırmayan ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir. Kimyasal bileşenlerden oluşan kozmetik ürünleri ve kişisel bakım ürünleri; cildinizi zamanla yıpratır ve gözeneklerin genişlemesine neden olur. Bu sebeple gözenekleriniz için kullanacağınız ürünü seçerken, mutlaka bileşenlerini kontrol etmeli ve bu doğrultuda en doğru ürünü seçmeniz gerekiyor.

Kil maskesi ise, doğal ve evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz harika bir maske çeşididir. Gözenek sıkılaştırıcı etkisine sahip olan kil maskesini haftada en az bir kez uygulayarak cilt gözenekleri için sıkılaşma sağlayabilirsiniz. 

Bilmemiz gereken önemli noktalardan biri de, gözenekler cildimizin doğal bir parçasıdır ve ilerleyen süre içerisinde doğal değişimine iyi yönde katkıda bulunarak canlı ve sıkı kalması sağlanabilir; fakat tamamen yok edilmesi olası bir durum değildir.  Bu nedenle gözenek küçültmek için önerilen adımları izleyerek gözenek görünümünüzü azaltabilirsiniz.