Cilt kanseri, bir diğer adıyla deri kanseri yaygın görülen kanser türlerinden birisidir. Bu kanser tipi derideki hücrelerin DNA’sının bozulması ve hücrelerin bunu onaramamasıyla birden çoğalması sonucunda oluşmaktadır. Cilt kanserine neden olan en önemli faktör güneş ışığıdır. Güneş ışığı özellikle deri hücrelerinin DNA’sını bozarak kanser oluşumuna yatkınlık yarattığı için aşırı güneşlenen kişilerde cilt kanseri riski oldukça yüksektir. Bu yüzden özellikle yaz aylarında güneş kremi kullanmak bizim için çok önemlidir. Bunun dışında cilt kanserine yatkınlık yaratan diğer etkenler ise solaryuma girmek ve ciddi derecede bir cilt yanığına maruz kalmaktır. Buna ek olarak açık tenli cilt rengine sahip olmak melanin pigmenti azlığı sebebiyle cilt kanserine yatkınlık yaratmaktadır. Bu yüzden açık ten rengine sahip olan kişiler güneşten daha çok korunmalılar. Özellikle gündüz saatlerinde güneş kremi kullanmadan dışarı çıkılmamalı ve güneşlenmek için akşam saatleri tercih edilmelidir. Yine radyasyon ve kimyasallara devamlı maruz kalmak da cilt kanserine yatkınlık yaratan faktörler arasında yer almaktadır.

      Cilt kanserinin belirtileri ise diğer kanser türleri gibi gizli ilerlemez. Mutlaka ilerlerken gözle görülebilecek bir belirti vermektedir. Örneğin aylarca belki de yıllarca iyileşmeyen bir sivilce ya da yara cilt kanserinin belirtileri arasındadır. Cilt kanserinin en sık karşılaşılan türü ise benler üzerindeki kanser türleridir. Bu durumda karşımıza çıkabilecek en önemli belirti bendeki değişikliklerdir. Bu değişiklikler benin aniden koyulaşması ya rengarenk bir yapı oluşması, birdenbire gözle görülür boyutta büyümesi ve sayısının artışı ve darbe almadan ben üzerinde bir kanama oluşması olarak ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda benin eğri büğrü, çıkıntılı bir hal alması ve kaşınma, yanma gibi durumların ortaya çıkması da sık rastlanılan belirtileri arasındadır.  Bu belirtiler benin cilt kanserine dönüşmesinin göstergesi olabilmektedir. Ancak bu belirtiler kesin cilt kanseri olduğunuzu göstermese de kesinlikle bir uzmana başvurulması gerektiğinin uyarısı olarak algılanmalıdır.

cilt kanseri

Cilt kanseri nasıl tedavi edilir?

Cilt kanserleri cerrahi olarak tedavi edilmektedir ve bu cerrahi işlem sonucu bir patolojik inceleme gerekir. Cilt kanserinin yakalandığı evreye bağlı olarak tedaviler değişim göstermektedir. Eğer erken teşhis edilen bir kanser türü ise bu dokunun çıkarılması yeterli olabilmektedir. Ancak alınan patoloji örneği sonucu eğer ciddi boyutta bir cilt kanseri ise kanser türüne göre Kemoterapi (ilaç ile tedavi) ya da Radyoterapi (ışın tedavisi) gibi tedavi yollarına başvurulabilir. Daha iyi huylu bir cilt kanseri ise Kriyoterapi olarak bilinen soğukla yakma, dondurma işlemiyle de tedavi edilebilmektedir.