Cilt kırışıklıkları pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Yaşlanmanın doğal bir parçası olarak ellerde, yüzlerde boyun bölgesi gibi yerlerde kırışıklıklar meydana gelebilir. Yaşlılığın dışında güneşe maruz kalma, kirleticiler ve sigara gibi nedenlere bağlı olarak da kırışıklık oluşur. Eğer kırışıklık sizi rahatsız ediyorsa bu durumu düzeltmek için kullanabileceğiniz pek çok yöntem mevcuttur.

Kırışıklık ciltte oluşan derin çizgilerdir. Bazıları derin olabilir ve oluklara dönüşebilir. Cilt görünümünüz hakkında endişeleriniz olursa mutlaka bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin. Dermatologlar cilt kırışıklıkları için size uygun tedaviler önerebilir. Peki cilt kırışıklığı neden olur?

Cilt kırışıklıkları neden olur?

Cilt kırışıklıkları yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelse de tek sebebi bu değildir. Yaş ilerledikçe ciltte üretilen doğal yağ miktarı azalır. Buna bağlı olarak kırışıklık meydana gelmeye başlar. Bunun dışında sigara tüketimi de cilt kırışıklıkları oluşumunda önemli bir faktördür. Ultraviyole ışığa maruz kalmak da cildinizde kırışıklara yol açmaktadır. Bunların yanı sıra tekrarlanan yüz ifadeleri de belirli bölgelerde kırışıklığa yol açar. Örneğin gülümsemek ve kısılan gözler, göz ve dudak etrafında çizgilere neden olmaktadır. Peki cilt kırışıklığı nasıl geçer?

Cilt kırışıklıkları nasıl geçer? 

Cilt kırışıklığı yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen kırışıklıklarda tedavi zor olsa da bazı yöntemler mevcuttur. İlk olarak güneşe çıkmadan önce mutlaka 50 faktör kremler kullanarak cildinizi ultraviyole ışınlara karşı korumalısınız. Sadece yaz aylarında değil yıl boyunca koruyucu krem kullanmak sizin için daha faydalı olur. Cildinizi düzenli olarak nemlendirmeyi de ihmal etmeyin. Kuru cilt kolay bir şekilde dolgun cilt hücrelerinin büzülmesine neden olur. Sağlıklı bir diyetle beslenerek de cildinizi koruyan vitaminlerle kırışıklıkları önleyebilirsiniz. 

Doktora başvurduğunuzda kırışıklıklar için uygulayabileceği farklı ilaçlar ve tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemlerden biri de topikal retinoidlerdir. Bir diğer yol ise cerrahi prosedürler ve yöntemlerdir. Dermatologlar yardımıyla sahip olduğunuz kırışıklıklara bağlı olarak tedaviniz değişebilir. Lazerle yüzey yenileme gibi yöntemler de kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Doğal yollarla kırışıklığı önlemek için güneşin cildinizle direkt olarak temasından kaçınmalısınız. Koruyucu kremler ve sağlıklı beslenme ile kendinizi ve cildinizi koruyabilirsiniz.