Çoğu durumda, sıcak veya soğuk hava, havadaki düşük nem ve sıcak suda ıslanma gibi faktörlerden kaynaklanan cilt kuruluğu genellikle ciddi bir sorun değildir.

Cilt kuruluğu belirtileri

Kuru cildin belirti ve semptomları yaşınıza, sağlığınıza, yaşadığınız yere, dışarıda geçirdiğiniz zamana ve sorununuzun nedenine bağlıdır. Kuru cildin aşağıdakilerden bir veya daha fazlasına neden olması muhtemeldir:

·        Duş, banyo veya yüzme sonrası ciltte gerginlik hissi

·        Sert görünen cilt

·        Kaşıntı (kaşıntı)

·        Hafif ila şiddetli pullanma veya soyulma

·        İnce çizgiler veya çatlaklar

·        Gri, küllü cilt

·        Kırmızılık

·        Kanayan derin çatlaklar

Ne zaman doktora görünmeli?

Cilt kuruluğu genel olarak kendi imkanlarınızla çözebileceğiniz bir durumdur. Ancak aşağıdaki durumlarda doktorunuza görünmenizde fayda olacaktır:

·        En iyi çabalarınıza rağmen cildiniz düzelmiyor

·        Kuru cilde kızarıklık eşlik ediyor

·        Kuruluk ve kaşıntı uykunuzu etkiliyor

·        Çizilmekten kaynaklanan açık yaralarınız veya enfeksiyonlarınız var

·        Genişçe pullanan veya soyulan cilt bölgeleriniz var ise bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Cilt kuruluğu nedenleri

Kuru cilt genellikle çevresel bir nedene sahiptir. Bazı hastalıklar da cildinizi önemli ölçüde etkileyebilir. Kuru cildin olası nedenleri şunlardır:

Hava şartları: Cildiniz en çok, soğukluğun yüksek ve nem seviyelerinin düşük olduğu kış aylarında kuru olma eğilimini gösterecektir.

Sıcaklık: Merkezi ısıtma, odun sobası, oda ısıtıcıları ve şömineler nemi azaltır ve cildinizi kurutur.

Sıcak banyolar ve duşlar: Uzun, sıcak duşlar veya banyolar cildinizi kurutabilir. Özellikle yoğun klorlu havuzlarda sık sık yüzmek de cildinizi kurutabilir.

Sert sabunlar ve deterjanlar: Birçok popüler sabun, deterjan ve şampuan, yağı çıkarmak için formüle edildikleri için cildinizdeki nemi alır.

Diğer cilt koşulları: Atopik dermatit (egzama) veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları olan kişiler cilt kuruluğuna eğilimlidir.

Cilt kuruluğu nasıl önlenir? 

Cildinizin aşırı kurumasını önlemek için şu adımları izleyebilirsiniz:

Nemlendirici kullanın: Nemlendirici, suyun kaçmasını önlemek için cildi kapatır.

Yüzünüze değen sıcak su miktarını azaltın: Banyo ve duş süresini 10 dakika veya daha kısa tutun. Sıcak değil ılık suyla banyo yapın. Gün içinde birden çok kere duş almamaya gayret gösterin.

Soğuk veya rüzgârlı havalarda cildinizi açık bırakmayın: Kış özellikle cildi kurutabilir, bu nedenle dışarı çıkarken mutlaka bir atkı, şapka ve eldiven giyin.

Lastik eldiven giyin: Ellerinizi suya sokmanız gerekiyorsa veya sert temizleyiciler kullanıyorsanız, eldiven takmak cildinizi korumaya yardımcı olabilir.