Her insanın belirli dönemlerde belki de yaşadığı bir problem olan cilt lekeleri pek çok sebeple oluşabilmektedir. Sıklıkla güneşten gelen zararlı ışınların cilt lekeleri nedenleri üzerinde büyük etkisi olduğu bilinse de şu faktörler de cilt üzerinde lekerlerini meydana getirebilir:

-Hamilelik dönemi hormon değişimleri,

-Düzgün ve düzenli temizlenmemiş makyaj sonucu, 

-Kalitesi düşük olan makyaj ürünleri ve cilt ürünleri,

-Cilde uygun olmayan çeşitli ilaçların kullanımı,

-Güneş veya da soğuk yanığı,

-Sivilcelerin koparılması,

-Sivilcelerin doğru olmayan yöntemlerle giderilmeye çalışılması,

-Karaciğer rahatsızlığının yol açtığı lekeler.

Cilt lekeleri için doğal yöntemler

Cilt lekeleri oluşumunu engellemek için yapılacak ilk şey doğru güneş kremi kullanımı olmaktadır. Güneş etkisiyle var olan lekeler de koyulaşarak belirginleşebilmektedir.

Güneş kremi kullanımından sonra ise ilk yapılacak olan şey doktor tavsiyesi ile alınmış leke kremleri olabilmektedir. Bu kremler ile lekelerin görünümü azaltılabilir. Dikkat edilmesi gereken diğer nokta beslenme ve su tüketimine özen gösterilmesidir. Düzenli su tüketildiğinde ciltte meydana gelen ışıltıyı ve düzelmeyi herkes fark edecektir. Bunun yanında kırmızı biber, domates, ceviz, ıspanak, yumurta, havuç, bitter çikolata ve somonun da tüketildiği takdirde cilt lekelerinde iyileştirici yönü bulunmaktadır. 

Özellikle A, C ve E vitaminlerinin cilt lekeleri üzerinde açıcı bir özelliği bulunmaktadır. Bu vitaminleri içeren kremler yanında, hap yöntemi veya enjekte yöntemi ile tıbbi müdahale yoluyla vücuda alınması ile lekelerin açılması sağlanabilir.

cilt lekeleri nasıl geçer 2

Doğal yöntemlerle cilt lekelerinin tedavisi nasıl yapılır?

-Yüzdeki lekelerin giderilmesini en çok sağlayan ürün zeytinyağı olabilmektedir. Binlerce yararı olan zeytinyağının lekelerin nedenleri ve oluşumları üzerinde, doğal ve asitsiz olması nedeniyle pek çok yararı bulunuyor. Gece uyumadan önce cilt ısısında olan zeytinyağının dairesel hareketler ile pamukla tampon yapılması cilt lekelerinde yararlı olacaktır. 45 dakika kadar beklemesi yeterlidir. 

 -Bir kaşık çörek otu yağının bir çorba kaşığı yoğurt ile karıştırılarak günlük olarak cilde uygulanması lekeler için oldukça etkilidir. 20 dakika kadar kaldıktan sonra suyla temizlenebilir ve haftada iki kere uygulanabilir.

-Patatesin rendelenmesi ile çıkan suyu cildinize sürdüğünüz takdirde bir ay kadar kısa sürede cilt lekeleri için etki alabilirsiniz.

-Aloe vera bitkisinden elde edilen jeli cilde direk sürerek veya da içine E vitamini kapsülü karıştırarak bakımınızda kullanabilirsiniz. Yarım saat bekletmek yeterli olacaktır. 

-Elma sirkesi ciltte temizleyici tonik olarak leke konusunda etkilidir.