Çinli gökbilimciler, insanların "evrendeki yaşam alanını genişletmek" için yeni bir proje hazırlığında.

Bilim insanları Yakın Yaşanabilir Ötegezegen Araştırması (Closeby Habitable Exoplanet Survey / CHES) adlı bir uzay projesi için teklif sundu.

Çin Uzay Ajansı bu projeyle insanların yaşayabileceği başka bir gezegen bulmak için bir uzay teleskobuyla gökyüzünü inceleyecek.

Teleskop Dünya'dan 1,5 milyon kilometre uzaktaki L2 noktasına konuşlandırılacak. Bu da aracın gezegene Ay'dan 4 kat daha uzak olacağı anlamına geliyor.

NASA’nın Aralık 2021’de fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu da aynı bölgeye konuşlandırılmıştı.

CHES teleskobu burada 32 ışıkyılı uzaklıktaki Güneş benzeri yaklaşık 100 yıldızı inceleyecek.

Projeyi öneren ekip, bu yıldızların yörüngesindeki yaşanabilir bölgede yer alan Dünya benzeri yaklaşık 50 ötegezegen bulabileceklerini umuyor.

Ekip bu hedefleri, proje için ön araştırmaların sonuçlarını dikkate alarak belirledi.

WhatsApp'a fotoğraf sansürleme özelliği geliyor WhatsApp'a fotoğraf sansürleme özelliği geliyor

Proje başarılı olursa, Dünya'dan yaklaşık 32 ışıkyılı uzaklıkta, yaşanabilir Dünya benzeri gezegenlerin aranması için tasarlanan ilk uzay görevi olacak.

CHES görevinin baş araştırmacısı Ji Jianghui’ye göre proje, Güneş Sistemi’yle ilgili sorulara cevaplar sunacak.

"Bu çalışmalar nihayetinde 'Güneş sistemimiz özel mi?',  'Evrende benzersiz miyiz?' gibi sorulara yanıt verecek" diyen bilim insanı sözlerini şöyle sürdürdü: Yakındaki yaşanabilir gezegenlerin keşfi, insanlık için büyük bir atılım olacak ve aynı zamanda insanların bu Dünya benzeri nesneleri ziyaret etmesine ve gelecekte yaşam alanını genişletmesine olanak tanıyacak.