İzmir Oto Galericileri Oto Alım Satım İş Takip Yıkama ve Yağlamacılar Odası Başkanı Zafer Dursun, piyasada yaşanan araç sıkıntısı ve ikinci el otomobil fiyatlarıyla ilgili konuştu. Piyasada yaşanan sıfır araç sıkıntısının yeterli çip üretilmemesi olduğu yönündeki bilgilere inanmadığını söyleyen Zafer Dursun, "Bana göre çip yok söylentileriyle spekülasyon yaratıyorlar. Bu konuda çok fazla muamma var. Pandemi başlayalı iki sene oldu. İki sene önce üç vardiya çalışan fabrikalar bir vardiyaya kadar düştü. O dönemde araçların yetişmemesi, az üretilmesini çok iyi anlıyorum. Tabii ki bu süreçte halkın da talebi olmadı. Ancak çip olayı bana çok anlamsız geliyor" dedi.

Araç çiplerinin 2-3 firma tarafından üretildiğini ve bu nedenle arzın daraldığı söylentilerine eleştiri getiren Dursun, "Peki araçların asıl ham maddesi olan sacda, lastikte neden sıkıntı yok? Arabanın omurgası sactır, çeliktir. Ama bu ürünlerde sıkıntı yaşanmıyor" ifadelerini kullandı.
Çip üretilmediği için arabaların üretilmemesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını söyleyen Dursun, "Araç çiplerinin işlevi tabii ki önemli. Ama bu çip zaten üretiliyordu. Şimdi ne oldu da üretilmiyor? Araç sıkıntısının çipe mal edilmesi trajikomik geliyor" ifadelerini kullandı.

ESNAFIN SERMAYESİ YARIYA İNDİ

Günümüzde her şeyin fiyatının arttığını söyleyen dursun, otomobil bu trendi nasıl yakalayacaktı? Galerici arkadaşımız bir araba markasının 6 ay öncesine kadar 480 lira olan fiyatının bugün 800 bin liralara kadar çıktığını faturalarıyla gösterdi. Nasıl olacak bu iş?" diye konuştu.
Sıfır araç satan bazı firmaların galericileri karalamak için sıfır araçların galerilerde daha yüksek fiyata satıldığı hakkında gerçek dışı konuşmaların olduğunu belirten Dursun, "Bunlar büyük firmaların oyunu. Ben galerici arkadaşlara da bizim üzerimize oyunlar oynandığını ve bizlerin de bu oyunlara geldiğimizi söylüyorum. Büyük firmalar, küçük esnafı zaten istemiyor her şeyi kendilerinin yapmak istediğini söylediler. O yüzden işimiz zor. Buradaki esnaf da bir araya gelmediği sürece her gün yok oluyor. Geçtiğimiz yıl ve bu yol arasında bir hesap yaptığımızda sermayesi bir milyon olan vatandaşın bu yıl 480 bin lirası kalmış. Sermayelerinin yarısı gitti. Galericiler her gün eriyor. Sıfır araç satan firmaların araba bulunmamasının sebebini galericilere yüklemesi çok yanlış, bunu hiç etik bulmuyorum. Küçük esnafı her zaman ezecekleri bir gerçek" şeklinde konuştu.

"Otomobil lüks olacak"


Otomobil satın almanın git gide zorlaştığını vurgulayan Başkan Dursun, "Otomobil bundan iki yıl öncesinde herkesin ulaşabileceği bir ihtiyaçtı. Herkes küçük bir kredi çekip araç alabiliyordu. Ama böyle giderse otomobil lüks olarak. Süreç lükse doğru gidiyor. Otomobil almak zor olacak. En basit araba şu anda 250-300 bin lira" diye konuştu.

"Fiyat garantisi vermiyor"


İkinci el araçlarda stok yapma gibi bir durumun olmadığını söyleyen Zafer Dursun, "Eskiden yılbaşından yılbaşına araç fiyatları yükseliyordu. Ancak şimdi öyle bir durum olmuyor. Sürekli olarak fiyatlar artıyor. Bir araba almaya gittiğinizde paranız hazır olsa bile aracı teslim almadan hesap çıkaramayız diyorlar. Artık gelişine göre araç satılıyor. Hiçbir firma fiyat garantisi vermiyor. Stokçuluk yapmasına gerek yok zaten aracı satarken istediği fiyata veriyor" dedi.

"KÜÇÜK ESNAFI SİLMEK İSTİYORLAR"

Otomobil sektörünün büyük firmaların elinde olduğunu ifade eden Dursun, "Türkiye de en az 100 tane var. En basit örneği merkezi İstanbul'da olan 7 tane firma şu anda İzmir'de. İkinci el araçlara fiyat veriyorlar. Zaten büyük firmalar bayilerine sıfır araç olmadığını ikinci el araçları almaları için hızlı davranmalarını söylüyor. Rakamları yüksek tutuyorlar. Galericinin 100 bin lira verdiği araca 110 bin lira fiyat vererek vatandaştan alıyor, aynı aracı komşusuna 120 bin liraya satıyor" ifadelerini kullandı. "Büyük firmaların amacı ikinci el piyasasına hakim olmak" diyen Dursun, "İkinci elde galerici istemiyorlar ve rakamları yüksek tutuyorlar. Küçük esnafı silmek istiyorlar. Otomobil sektörü üzerinde değişik projeler oynanıyor. Büyük firmaların planları piyasayı etkiliyor" diye konuştu.

İNTERNET FİYATLARI ARTTIRDI

Araç satışı yapan internet sitelerinin de ikinci el araçlarda yüksek fiyatlara neden olduğunu belirten Zafer Dursun, "İnternet siteleri sayesinde bugün arabasının değerini bilmeyen kimse yok. Herkes telefondan bir kaç siteye girerek kendi aracının benzerini bakıyor. Belki onun aracından daha iyi modifiyeye sahip araç 100 lira iken, o kendi aracını daha iyi olduğunu düşünerek 120 bin lira diyor. Bu da piyasayı yükseltiyor. Otomobil fiyatlarının suyunu çıkaran internet siteleri oldu" ifadelerini kullandı.

FİYATLAR İKİYE KATLANDI

Araba almayı düşünen ancak fiyatların çok yüksek olmasından dolayı alamayan Cenk Korkmaz, "İnsanlar ilk olarak birikim yapmak istediklerinde araba alıyorlar. Bende birikim amaçlı araba almak istiyordum ancak pandeminin yaşanması nedeniyle askıya almıştım. Ancak şu anda araba fiyatları iki katına çıktı. En ucuz araba bile 100 bin liradan başlıyor. Ne yazık ki doların etkisi ve piyasada araba bulunmaması da fiyatların daha da artmasına neden oluyor. Araba almak bizim için artık lüks oldu" ifadelerini kullandı.
Selçuk Yeltürk ise araba almayı düşünmesine rağmen fiyatların çok yüksek olması nedeniyle beklediğini söyledi. Yeltürk, "Doların euronun artması piyasada arabanın az olması fiyatları da da arttırıyor. Bugün 150 bin lira olan bir araç bir ay sonrasında çok farklı fiyatlara çıkıyor. Galericiler kura bağlı olarak fiyat belirliyor. Bu belirsizlikte bizi sıkıntıya sokuyor" diye konuştu.