Birçok insan için cipse hayır demek neredeyse imkansızdır. Peki cipsin ne kadar zararlı olduğunu biliyor muyuz?

Birçok insan için cipse hayır demek neredeyse imkansızdır. Yağ, karbonhidrat, sodyum ve elbette kalori bakımında yüksek olduklarını bilmemize rağmen karşı koyamayız. Peki ya cipsin cildinize neler yaptığını biliyor musunuz?
Hemen herkesin en favori abur cuburu olan cipsler, uzmanlar tarafından en sağlıksız atıştırmalıklar arasında sıralanıyor. Cips yemek size kilo aldırmıyor olabilir ya da cips yedikten sonra spor yaparak fazla kalorileri yakıyor olabilirsiniz. Siz yine de elinizde cipsi yavaşça bırakın. Çünkü bu abur cubur sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösteriyor!

Film izlerken yada arkadaşlarınızla vakit geçirirken yediğiniz o masum cipsler, kalp hastalıklarından tutun obezite, kanser gibi birçok hastalığa da davet çıkarıyor. Cipslerin içerdiği kızarmış yağ ve tuz bunlara sebep oluyor. Ayrıca sık sık cips tüketenlerde gün geçtikçe artan açlık görülüyor. Bunun sebebi ise cipsteki karbonhidrat miktarının kanda bulunan insülini tetiklemesi olarak görülüyor.

Cipsin cilde etkileri

Gözden kaçırmayın

Kanlı ay tutulması etkileri neler?  Kanlı ay tutulması etkileri neler? 

Cips, bolca yağ, tuz ve çok fazla zararlı karbonhidrat içeriyor. Özetle bu atıştırmalığın içinde sizin için faydalı tek bir şey bile bulunmuyor. 

  • Vücut, alınan fazla tuzu nötralize etmeye ve atmaya çalışırken hücrelerden daha fazla sıvı çeker. Sonuç olarak, sıvı eksikliği nedeniyle cildiniz daha kuru hale gelir.
  • Yüksek yağda kızartıldıkları için yaşlanma sürecini hızlandıran ve cildin elastikiyetini zayıflatan serbest radikalleri serbest bırakır.
  • Ayrıca cipslerde bulunan rafine şekerler cildini kolajenine zarar veriyor ve yaşlanma sürecini hızlandırıyor.
  • Birçok işlenmiş gıda gibi patates cipsi de diyabet, felç ve kardiyovasküler problemlerle bağlantılı olan trans yağlar içerebiliyor. Bu sağlıksız yağlar, cildinizi güneşten gelen UV hasarına karşı daha duyarlı hale getiriyor.
  • Cipslerle ilgili temel sorun, yüksek kalorili olmaları ve obeziteye yol açabilmeleridir.
  • Cipsler ayrıca kalp hastalığına bağlı trans yağlar içerir.
  • Çok fazla cips yemek, yiyeceğin şeker içeriği nedeniyle diş çürümesine neden olabilir.
  • Cipsler ayrıca lif, demir, kalsiyum, C vitamini ve potasyum gibi besinlerden yoksundur.
  • Çok fazla cips yemek, protein veya (enerji sağlayan) kompleks karbonhidratlardan yoksun olduğu için kendinizi halsiz hissetmenize neden olur.
  • Çok fazla cips yemekten çok fazla tuz almak ülser veya asit reflüsü gibi mide sorunlarına yol açabilir.

Cipsin Zararları Nelerdir ?
Cipsin Zararları Nelerdir ? Cips yiyen insan sayısı artık daha fazla sağlık riski taşıyor. Cips çok popüler ve yemesi kolay bir atıştırmalıktır, ancak vücudunuz için ne kadar zararlı olabileceğinin farkında değilsiniz. Mısır veya patates cipsi gibi hem yağ hem de kalorisi yüksek olan birçok farklı cips türü vardır. Cips gibi sağlıksız atıştırmalıkları yemeye devam edersek karşılaşabileceğimiz tehlikeleri düşünmeye başlamalıyız.

Cipsin Zararlarını veterinerler fareler üzerindeki etkilerini incelerken, patates yiyen erkeklerin kanser ve DNA hasarı oranları, farklı türde yiyecekler yiyen erkek farelere göre daha yüksekti. Cipslerin kansere neden olabileceği hatta mevcut kanserleri daha da kötüleştirebileceği rahatsız edici bir şekilde doğru. Obezitenin kansere neden olmasının bir nedeni, obezitenin kandaki insülin ve östrojen seviyelerini arttırmasıdır.

Cips, genellikle yemeklerin yanında atıştırmalık veya garnitür olarak kullanılan bir yiyecek türüdür. İnsanlar gevrek ve tuzlu oldukları için cips yemeyi severler, bu da onları çoğu insanın damak tadına çok çekici kılar. Sorun şu ki, bu lezzetli ikramlar birçok sağlık riski taşıyor, yani cipsin zararları damak tadımızdan daha önemli.