Okul dönemi, hızlı büyüme-gelişme ve öğrenme süreçlerini kapsayan, bu sebeple de sağlıklı bir beslenmenin oldukça önem taşıdığı bir dönemdir. Bu dönemde çocuklar için doyurucu ve aynı zamanda yararlı besinlerden oluşan bir beslenme çantasının hazırlanması son derece önemlidir. Sağlıklı bir beslenme düzeniyle birlikte; çocukların bedensel ve duygusal durumları, sosyalleşme becerileri ve okuldaki başarısı olumlu olarak etkileniyor. Ayrıca yetişkinlik evresine de bir temel oluşturmakta olan doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılması kolaylaşıyor. Peki okul çağındaki çocuğunuzun beslenme çantasında neler bulunmalı?

Kahvaltı öğünü için menü örnekleri1-   Süt, haşlanmış yumurta, peynir, domates, salatalık, ekmek(tahıl ekmeği), zeytin

2-   Taze sıkılmış portakal suyu, peynirli veya sebzeli omlet, zeytin

3-    Menemen, ekmek(tahıl ekmeği kullanılabilir), 1 tatlı kaşığı pekmez + tahin

5-   Meyve suyu veya süt, peynirli tost  

çocuğunuzun beslenme çantası (2)
 
 

Ara öğün için örnek menüler


Çocuğunuzun beslenme çantasında taşınması kolay ve besleyici oranı yüksek besinlerin bulunması gerekmektedir. Özellikle kuruyemişler veya kuru meyvelerin tercih edilmesi hem okul başarısını olumlu yönde etkilemesi bakımından hem de enerji vermesi yönüyle çocuğunuzun beslenme çantasında yer alması oldukça önemlidir. Ayrıca tatlı isteğini bastıracağı için çocukların sağlıksız tatlı ürünlere yönelmesi de engellenmiş olur. Bunun yanı sıra içecek olarak süt, taze sıkılmış meyve suyu , ayran , kefir tercih edebilir.
 

Beslenme çantasında ana yemek için menü örnekleri


1-   Meyve suyu, peynirli ve yeşillikli tahıl ağırlıklı olan ekmekten sandviç

2-   Ayran, simit, meyve

3-   Süt ve ev yapımı kek

4-   Meyve suyu ve ev yapımı poğaça

5-   Ayran veya meyve suyu, ekmek arası köfte/tavuk/balık

6-   Patates salatası ve ayran

Çocuğunuzun beslenme çantasının yanında ayrı bir su kabı bulundurmanız çocuğunuzun gün içerisinde alması gereken sıvı miktarını karşılaması açısından önemli olacaktır. Ayrıca içerisindeki suyun temiz ve güvenilir olduğu konusunda emin olunmalıdır. Aynı zamanda çocuğunuzun beslenme çantası için hazırlanmış olan yiyeceklerin besin değerlerini korumak adına yemeğin soğuk tercih edilmesi gerekiyorsa dondurucu paketleri ya da yalıtımlı bir yemek kutusu kullanılmalıdır. Sıcak olarak tüketilmesi gereken yemeklerin, çocuğunuzun beslenme çantasına okula gitmeden önce ısıtarak ve ısıyı koruyan bir kap veya termos kullanarak hazırlayabilirsiniz.