Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), lösemili çocukların adını kullanarak yardım adı altında para toplayan kişilere karşı vatandaşları uyardı. LÖSEV “bu tuzağa düşmeyin” uyarısında bulundu.

Güven GÜNEŞ/ YENİGÜN - Lösemili ve kan hastası çocukların sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı, adlarını kullanarak özellikle Ramazan ayı ve bayramlarda suiistimallerin artığını belirtiyor. Farklı şehirden İzmir’e gelen kişilerin organize olarak kapı kapı dolaşıp LÖSEV adına yardım talebinde bulunuyor. Bu kişiler "LÖSEV'den geliyoruz, gazete ve dergimizi almak istemez misiniz" sorusunun ardından, vatandaşlardan para talep etmesine karşın LÖSEV, vatandaşları bunlara itibar etmemesi konusunda uyarıyor.

EDİRNE

KAPI KAPI GEZEREK BAĞIŞ TOPLANMAZ

Kapı kapı dolaşarak, makbuz ve kimliklerle para toplayan veya eşya satan kişilerin LÖSEV ile bir bağlantısının olmadığını dile getiren LÖSEV İzmir Halkla İlişkiler Koordinatör Yardımcısı Gamze Berçin Edirne, “LÖSEV olarak halkımızdan çok fazla ihbar ve şikâyet alıyoruz. Bazı kişiler özellikle de Ramazan ve Kurban Bayramı dönemlerinde İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye’de LÖSEV adına hediyelik eşya ve bülten satıyorlar. Yapılan yardımların lösemi (kanser) hastalarına gittiğini söyleyip ellerindeki makbuzlarla yardım toplayıp halkımızın da duygularını suiistimal ediyorlar. LÖSEV vakfı olarak halkımıza bu kişilere inanmamalarını ve kapılarına gelen bu kişileri polise ihbar etmelerini istiyoruz. Yardım toplama bahanesi ile insanların vicdani duygularının sömürülüp, para karşılığında bülten dağıtıp yardım isteyenlere itibar edilmemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gözden kaçırmayın

103 yıldır aynı ruhla geleceğe yürüyoruz... 103 yıldır aynı ruhla geleceğe yürüyoruz...

lösem

SAHTE EVRAKLARA DİKKAT

Minik bedenler üzerinden duygu sömürüsü yaparak para kazanma telaşında olan kişileri asla affetmeyeceklerini belirten Edirne, “Yaptıkları iş hem itibarımıza zedeliyor hem de lösemili çocuklarımızın hakkına giriyorlar. Topladıkları bu yardımın tek kuruşunu lösemili çocuklara iletmiyorlar. Her kim ki LÖSEV'den geliyoruz, bağış topluyoruz, işte kimliğim, işte resmi iznim diyorsa o kişiler doğruyu söylemiyor. Bunu yapan kişiler içinde her türlü hukuki yola başvurup ceza almalarını sağlayacağız. Emniyet güçlerinin bu kişiler hakkında, 'izinsiz yardım toplama, nitelikli dolandırıcılık, dolandırıcılık amaçlı organize suç örgütü oluşturmak, halkın güvenini kötüye kullanmak' suçlarından işlem yapmalarını bekliyoruz. Bu tarz durumlarda hemen polis imdat ve 0312 447 06 60 LÖSEV imdat telefonlarına ihbar edin. Konuyla alakalı araştırmalar yapıldıktan sonra hukuki yollara anında başvurulacak ve gerekli işlemler başlatılacaktır. Vakfa bağışları kurumsal yollardan yapmakta fayda var. 3406'ya boş mesaj, internet üzerinden ya da bankaların LÖSEV hesabına bağış yapılabilir” diye konuştu.