Hem sizin sükunete sahip olmanız hem de çocukların yaşamlarında güvende olması için evde bir çocuk için uyulması gereken bazı güvenlik kuralları olmalıdır. Evde güvenlik önlemleri alarak çocuklarınızın yaşacağı tehlikelere en aza indirgeyebilirsiniz.

Çocukları korumak için ev güvenlik önlemleri

Evde çocuklar için izlemeniz gereken bazı güvenlik ipuçları aşağıda listelenmiştir.

1. Çocuklar suda asla yalnız kalmamalıdır

Suda oynamak, bazı bebekler için olduğu kadar küçük çocuklar için de eğlenceli bir aktivitedir ama onları oyun havuzunda veya küvette tamamen yalnız bırakmak akıllıca bir karar değildir. Çocuğunuzun yanlış bir hareketi boğulma veya kendilerine zarar verme gibi olaylara neden olabilir. Telefonunuzu almak için içeri hızlıca gidip gelmeniz gerekse bile onları boş bırakmaktan kaçının ve bu güvenlik önlemine dikkat edin.

2. Tüm deterjan ve kimyasallar ulaşılamaz olmalıdır

Çocuklar doğası gereği meraklıdır ve  pek çok deterjan ve böcek ilacının çekici bir kokusu olduğu düşünülürse çocuğunuz bu kimyasalların kaplarıyla oynamaya başlayabilir. Zararlı buharları yanlışlıkla soluyabilir ve hatta tüketebilirler. Tüm bu malzemeleri evdeki kilitli bir dolapta veya çocukların erişmesinin mümkün olmadığı bir rafta tutmak en iyi seçenek olacaktır.
 

3. Çocuğunuzun uyku alanında fazla eşya olmamalıdır

Çocuğunuzun için evde alabileceğiniz güvenlik önlemlerinden bir diğeri yattığı yerdeki eşya miktarıyla ilgilidir. Eğer çocuğunuz henüz bir bebekse, hareketleri üzerinde gücü veya kontrolü yoktur; bundan dolayı rahatlıkla üzerine çekebileceği battaniye, yastık, yumuşak oyuncak gibi eşyalara ekstra dikkat edilmelidir. Bu nesnelerin altına gömülmek boğulmalarına neden olabilir. Tüm battaniyelerin ve çarşafların yatağın kenarlarına güvenli bir biçimde takıldığından emin olun. 
Evde alınabilecek diğer güvenlik önemleri şöyle sıralanabilir:

  • Merdivenlere erişimi sınırlamak ve düşüşleri önlemek için merdiven kapılarını kullanın.
  • Tüm ağır ve uzun mobilyaları duvara sabitleyin.
  • Pencerelerin yakınına tırmanılabilir mobilyalar koymayın.
  • Prizlere kullanılmadıkları zaman priz kapakları takılmalıdır.
  • Duman ve karbonmonoksit alarmlarını kurun ve bakımını yapın; pilleri değiştirin.
  • Tüm pencereleri kilitlerle sabitleyin. Sineklikler sadece böcekleri dışarda tutmaya yarar, çocukları içerde tutmaya değil.
  • Elektrik kabloları ve keskin nesneler ulaşamayacağı bir yerde tutulmalıdır.
  • Gerektiğinde dolap kilitlerini takın.