Çocukların gelişimine katkı sağlamak ve ailecek vakit geçirmek için evde oynanabilecek oyunlar bulunuyor. Bu sayede, aileler çocuklarıyla beraber eğlenceli şekilde ve kaliteli vakit geçirmektedir. 

Çocuklarla kaliteli vakit geçirmek için evde oynanabilecek oyunlar

Masa topu

3-4 yaş çocukları için evde oynanabilecek oyunlar listesinde yer alan masa topu, 4 kişi ve üzeri oyuncuyla oynanmaktadır. Bu oyunda, oyuncular 2 gruba ayrılarak masa etrafına oturur. Grupların önünde kendi alanlarını belirlemek amacıyla çizgi çizilir ve masanın orta kısmına bir pamuk yumağı konulur. Oyunun başlamasıyla beraber oyuncular, masanın tam ortasında bulunan pamuk yumağını karşı grubun alanına göndermek için üflemeye başlar. Kazanan 1 puan alır ve toplamda 5 puan alan grup kazanır.  Bu oyun, kişi sayısı nedeniyle de ailecek oynanabilecek oyunlar arasında yer almaktadır.

Dokun tahmin et

Evde oynanabilecek oyunlardan biri olan bu oyunun, oynaması oldukça basit ve çocuk gelişimi açısından önemlidir. Bir tepsi içerisine evde yer alan nesnelerden bazıları konulur. Oyuncuların tepsi üzerindeki nesneleri kısa süre görmesinin ardından tepsi kapatılır ve oyuncular nesneleri tahmin etmeye çalışır. Bu oyun, 3-4 yaş grubunun dokunma duyusunu kullanarak akıl yürütmesini sağlamaktadır.

Pet bardağı sektirme

Evde oynanabilecek oyunlar arasında yer alan, 6 yaş ve üzerinin oynayabileceği eğlenceli oyunlardan biridir. Oyuncular pinpon topunu, boş sehpadan sektirerek diğer sehpadaki pet bardağa atmaya çalışır.  

İsim şehir hayvan

Eski zamanların ailecek oynanabilecek oyunları arasında yer alan oyunda, harf seçerek oyuna başlanır. Belirlenen harfle ilgili kelimeler 1 dakika içerisinde bulunur. Her doğru cevap 10 puandır, oyuncular aynı cevapları yazmaları halinde 5 puan kazanır. 

Bowling

Evde oynanabilecek oyunların arasında yer alan bowling, çocukların motor becerilerini ve el göz koordinasyonunu geliştirmektedir. Pet şişeler ya da çocuklar için satılan bowling oyuncaklarıyla oyunu oynayabilirsiniz. 

Hayvan tutmaca

Evde oynanabilecek oyunlardan biri olan hayvan tutmaca oyunu, çocukların hayvanları tanımasını aynı zamanda özelliklerini öğrenmesini sağlamaktadır. Oyunculardan biri aklından hayvan tutar ardından diğer oyuncular, hayvana dair sorular sormaya başlar. Hayvanı ilk tahmin eden oyuncu, oyunu kazanır.