Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaz mevsiminde evlerin bahçelerini süslemekte olan çiçeklerden biridir. Begonvil çiçeği bir efsaneye göre Ege kıyılarına Rodos bölgesinden hediye olarak geldiği söyleniyor. Bir başka rivayete göre ise Halikarnas Balıkçısı, begonvilleri ilk kez Büyükada’dan Bodrum’a getirmiş ve elleriyle dikmiştir. Latince ismi “bougainvilea” olan begonvil çiçeği, ayrıca Rodos sarmaşığı ve konsolos olarak da bilinmektedir. Ancak en yaygın olarak bilinen türü ise gelin duvağıdır.

Güneşi çok seven begonvil çiçeği, duvağa benzemekte olup çiçekleri ise pembe, beyaz, kırmızı ve mor renklerine sahiptir. Haziran ile Temmuz aylarından itibaren Ekim ayı ortasına kadar çiçek açmaktadır. Rüzgar ve soğuk hava sevmeyen begonvil çiçeği, çok fazla sulama yapıldığında da çiçeklerini dökmektedir.

Begonvil çiçeği, sıcak havayı ve güneşi oldukça fazla seven bir bitkidir ve çoğunlukla sonbahar mevsiminde yapraklarını açmaya başlar. Rüzgarlı bölgeleri ve kuzey cepheyi sevmeyen bu çiçek, eğer yerini sevmediyse yapraklarını sarartmaktadır. Gövde kısmı kalınlaştığında dalları çoğalır ancak çiçeklerinde de azalma görülür. Bunun dışında budama işlemi, düzgün bir şekilde ve düzenli olarak yapıldığı takdirde çiçek açma olasılığı da artmaktadır. Yaz mevsiminde haftada iki kere, kış mevsiminde ise haftada bir kere sulamak begonvil çiçeği için oldukça yeterli gelecektir.

Begonvil çiçeği çoğaltılması nasıl yapılır?

Tepe çeliği yöntemi ile çoğaltma:
İlkbahar mevsiminde havanın ısınmaya başlaması ile birlikte begonvilin 10 cm kadarlık genç ve olgun dalının kesilip atılması gerekmektedir. Bu sırada alttaki yapraklarının da atılması oldukça önemlidir. Sadece üst kısımda birkaç adet yaprak kalabilir. Sonrasında bitki, havadar ve suyu iyi süzebilen bir  toprağa dikilmelidir. Bitkinin bu yöntemle birlikte kapalı ve şeffaf bir kabın veya poşetin içerisinde durması gerekmektedir. Böylece sera etkisi yaratılmış olur. Haftada bir gün, bir saat kaptan çıkarılarak dinlendirilmesi gerekir. Toprağın üst kısmındaki nem azalırsa su püskürtücüsü ile sulama yapılabilir. Bitkinin köklenmesi ise 6-8 hafta kadar sürmektedir.
Çelik alma yöntemi ile çoğaltma:
Begonvil çiçeği çoğaltılması için çelik alma yöntemini de kullanabilirsiniz. Bunun için ise bitkinizden bahar mevsiminin sonunda sert çelikler almalısınız. Bu çelikler, toprağa saplanacak yerlerine köklendirme hormonu sürmelisiniz. Böylece almış olduğunuz çeliklerin sağlıklı bir şekilde köklenebilmesini sağlamış olursunuz.