Sonbahar aylarına renk katan ve bir diğer adı ile kasımpatı olan krizantem, papatyagiller familyasının sevilen bir üyesidir. Oldukça hassas bir çiçek çeşidi olan krizantem, bakımı kolay olmasına rağmen ilgi ister. Krizantem çiçeği, estetik anlamda insana keyif veren bir bitkidir. Çoğaltma ve bakımı için ilgi isteyen bu çiçek türü, tüm zahmetine değen bir güzelliğe sahiptir. İlgi istemesine rağmen bakımı oldukça basittir. Oldukça uyumlu bir çiçek olan kasımpatılar, her türlü toprağa uyum sağlar. Sonbahar aylarının gelmesi ile çiçeklerini açar. Kasımpatı çiçeğinin büyümesindeki en önemli etken güneştir. Güneş alan bir yerde ya da yarı gölgeli bir yerde filizlenir ve çok güzel çiçek açar. Kasımpatının belli aralıklarla kurumuş çiçeklerini budamak gerekir. Bu çoğaltma bakımından önem arz eder. Kuruyan çiçeklerin budanması sayesinde yeni taze çiçekler açar. 
Suyu çok seven bir çiçek olan kasımpatı, düzenli aralıklarla aksatılmadan sulanmalıdır. Ayrıca kasımpatıların kısa tutulması da sıklıkla tavsiye edilir. Bunun sebebi ise sonbahar aylarında sert esen rüzgarların çiçeğe zarar verebilecek olmasıdır. Tohum ekimi, Ocak ile Mart ayları arasında gerçekleştirilmelidir. Saksı ekimi yapacakların çiçeklenme dönemini beklemeleri tavsiye edilir. Yaz aylarında gerçekleşen çiçeklenme döneminde saksı ekimi yapabilirsiniz. Hızlı ve basit bir şekilde çimlenen kasımpatı, ihtiyaçları karşılandığı sürece ek zahmet gerektirmeyen ve sağlıklı bir bitkidir.

Krizantem çiçeğinin faydaları

Krizantem çiçeği, kişiye yalnızca estetik anlamında keyif vermez. Başka birçok faydaları da bulunur. Krizantem çiçeğinin sağladığı birkaç fayda şu şekilde sıralanabilir:

  • Böcek ilaçlarının hammaddesi olarak bilinir.
  • İdrar söktüren bir etkiye sahiptir.
  • Çeşitli göz rahatsızlıklarına (göz sulanması vb.) iyi gelir.
  • Baş dönmesi gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
  • Çay olarak hazırlanabilir ya da cilde sürülebilir. Bu sayede, çeşitli deri rahatsızlıklarına şifa olur.
  • Karaciğer ve böbreklere iyi gelir, işlevlerini düzenler.

Sarı, beyaz, kırmızı, pembe, mor ve bordo renkleri ile kasımpatı hem gözümüze hem de vücudumuza iyi gelir. Hiçbir zahmeti olmayan bu çiçek, yalnızca düzenli ilgi ister. İhtiyaç duyduğu gereksinimler karşılandığında ise sizleri güzel kokulu ve renkli bir çiçek bahçesi manzarası bekler.