Bir süs bitkisi olan camgüzeli çiçeği, iyi huylu ve bakımı oldukça kolaydır. Camgüzeli çiçeği yetiştirirken havadar bir ortam olması çiçeğin  gelişimi üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle balkon ve bahçelerde yetiştirilmesinin  çok daha kolay olduğu söyleniyor. Camgüzeli, ilkbahar ve sonbahar arasında sürekli olarak çiçek açan bir bitkidir ve bakımı güzel yapıldığı zaman kışların ılık geçtiği yerlerde kışın da çiçeklerini dökmeyeceği söylenmektedir. 

Camgüzeli çiçeğinin bakımı nasıl yapılır?

Yetiştirmesi oldukça kolay olan camgüzeli çiçeğinin bakımı, her evde yapılabilir. Örnek vermek gerekirse, çok fazla su istemez ve toprak kurudukça suyun verilmesi yeterlidir. Ancak camgüzeli çiçeğinin bakımını yaparken dikkat edilmelidir. Bu çiçek, soğuktan etkilenen bir bitkidir ve bu nedenle soğuktan korumamızda yarar vardır. Özellikle kış aylarında soğuklardan korumak ve tedbir almak gerekmektedir. Açık havayı ve gün ışığını çok seven camgüzeli çiçeği, bu yüzden genelde bahçelerde ya da balkonlarda bakılması önerilen noktalar arasındadır. Sulama esnasında suyun belirli rutinlerde verilmesi de bu çiçeğin gelişimi için önemli bir noktadır. Bu şekilde daha iyi gelişmesi ve güzelleşmesi sağlanabilir. Camgüzeli çiçeği yetiştirmek için toprağının organik maddeler bakımından zengin olan gübreli topraklardan seçilmesi bitkinin bakımını daha kolay bir hale getirecektir. 

Camgüzeli çiçeği çoğaltma yöntemleri

Camgüzeli çiçeğini çoğaltma işlemi için 3 yöntem bulunuyor. Bu  bitkiyi; kökten ayırma, tohum ya da çelik yöntemi ile çoğaltabilirsiniz.

Tohum yönteminde, Nisan sonu ile Mayıs ayları arasında havalar ısınırken tohumlar ekilmektedir. Ortalama 10 gün içerisinde çimlenme gözlenir ve toplamda bir buçuk ay sonra bitki kendini gözler önüne sermeye başlar.

Çoğaltma yöntemlerin bir diğeri ise çelikten çoğaltma yöntemidir. Eylül ayı başlarında gerçekleştirilen bu yöntemde, camgüzeli çiçeği bitkisinin dalının, yaprağının ya da kökünün bir parçasının kesilerek uygun bir ortama dikilmesi şeklinde işlemler yapılarak çoğaltma gerçekleşir.

Kökten ayırarak çoğaltma yönteminde ise kök ayrılarak başka saksıya aktarılır. Sağlıklı bir şekilde çoğaltmayı gerçekleştirmek için köklere zarar vermemeye özen göstermek gerekmektedir. Bu 3 yöntemden biri ile çiçeğinizi kolaylıkla çoğaltabilirsiniz.