Coin yakma nedir, coin yakma işlemi nasıl yapılır? İşte coin yakma işlemi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler...

Coin yakma, coinleri kalıcı olarak yok etme işlemidir. Madeni para yakmanın son zamanlarda popülaritesinin artmasının nedenlerinden biri, kripto para birimlerinin ucuz fiyatlarla başlamasına izin vermesi ve ardından insanlar yatırım yaptıktan sonra değerlerini yapay olarak artırmasıdır. 

Coin yakma işlemi nasıl yapılır?

Coin yakma işlemi, paraları ağdan kalıcı olarak kaldırır, söz konusu para biriminin toplam dolaşımdaki arzını azaltır ve göreceli kıtlığını artırır ve kullanıcılar bir “yiyen adrese” veya elde edilemeyen özel anahtarlara sahip bir cüzdanı olan yanan bir cüzdana gönderirler. Blockchain defterinde onaylanan bu kalıcı işlem, bu paraları dolaşımdan çıkarır. Düzenli olarak bile olsa belirli bir para birimi için madeni para yakmanın birkaç nedeni olabilir.  Madeni paranın yanmasına neden olabilecek faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İstenmeyen posta koruması,
  • Bir madeni paranın değerini artırmak,
  • Geleceğine bağlılık göstermek.

Coin yakma işlemi yapılan paralar

Her kripto para birimi yakılabilir ve bu para birimleri bir yakma adresine gönderilebilir. Bu durum herhangi biriyle para birimini yakmanın mümkün olduğu anlamına gelir. Yakılan birkaç önemli dijital para birimleri şu şekilde sıralanabilir:

Gözden kaçırmayın

Torşon nedir? Ne için kullanılır? Evinizden eksik etmeyin... Torşon nedir? Ne için kullanılır? Evinizden eksik etmeyin...
  • Kripto para borsası Binance , 2017 yılında Binance Coin ‘ini üç ayda bir yakmaya başladı. Borsa, toplam Binance Coin arzının %50'si dolaşımdan kaldırılıncaya kadar bunu yapmayı taahhüt etmiştir.
  • Stellar Development Foundation, 2019'da Stellar arzının yarısından fazlasını (55 milyar XLM jetonu) yakmıştır.
  • Shiba Inu  ( CRYPTO: SHIB ) geliştiricileri, tedarikin yarısını Ethereum ‘un ( CRYPTO : ETH ) kurucu ortağı Vitalik Buterin'e 2021'de vermiş ve hemen bu tokenlerin %90'ını yakmış ve geri kalanını bağışlamıştır.

Kripto para ve coin yakma ilişkisi

Sektörün en önemli borsalarından Binance, Kucoin başta olmak üzere TRON, TWT (Trust Wallet Token), VeChain ve EOS gibi birçok popüler para birimi belirli aralıklarla yakma işlemini gerçekleştirir. Coin yakma işlemi, madeni paranın arzını azaltmak ve fiyatları artırmak için tokenleri yakmasıyla para birimleri arasında popüler hale gelmeye başlamıştır. Daha yakın zamanlarda, büyük token tedarikleriyle başlayan daha yeni para birimleri ile ortak bir strateji olmuştur.