Çolak: Tam olsun altın madalya olsun

Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda halka aletinde şampiyon olan, Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda ise artistik jimnastik halka aletinde 5. olan milli sporcu İbrahim Çolak bu süreci bizimle paylaştı.

Güncel 25.08.2021 - 07:57 23.09.2021 - 11:55

Nihat AK/YENİGÜN - Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim" sözünün tam karşılığı Dünya Şampiyonu ve Olimpiyat 5.'si milli jimnastiçi İbrahim Çolak, merak edilen soruları cevapladı. 

Milli sporcu İbrahim Çolak'ın başarılarında önemli pay sahipi olan antrenörü Yılmaz Göktekin şampiyonun çocukluğunu şu cümlelerle anlattı, "Sürekli okullara gidiyor milli takım için yetenekli çocuklar seçiyorduk. Yüzlerce çocuğmuza basit sınavlar yaptık. Seçtiğimiz çocuklardan çok iyi sporcular yetiştirdik. Eski bir jimnastikçi olan arkadışımız Erkan Çolak kendi çocuklarıyla birlikte antrenman yapan yeğininin çok yetenekli olduğunu söyledi. Birgün getirmesini istedik. 4 buçuk yaşlarındaki İbrahim geldi. Temel testler uyguladık. Şınav, mekik ve barfiks belli sayıda yapanlar değerlendirmeye tabi tutulabiliyordu. İbrahim 3-5-10-30-50 dur demeden durmuyor. Postür yerinde. Babasıyla da uzakdoğu sporları çalışıyormuş. Bizim o dönemde gönülden yaptığımız çalışma günümüzde  Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) Projesi kapsamında yapılıyor. Seçilen sporcuların eğitimi, antrenmanları, titiz bir çalışma ile yürütülüyor. İbrahim, küçük yaşta bu spora başladı. Uzun süre antreneörüde, masörüde fizyoterapistide ben oldum. Küçüklüğünden bu yana mücadeleciliği, anlatılanları anlaması, gösterilenleri uygulaması kendince yorumlaması fevkaladenin fevkinde. Haftanın 6 günü birlikteyiz. 6 saate kadar süren zorlu antrenmanlarında beraberiz. Biyolojik ailesinden daha fazla birlikteyiz. 50 saniye süren müsabakasına 19 yıl çalışan İbrahim'den daha çok madalya ve şampiyonluklar bekliyoruz. Artistik Jimnastik dalında Şavkar Cimnastik Spor Kulübü ve Milli takım antrenörüyüm. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünü bitirdim. Öğrencim beden eğitimi öğretmenlik bölününü bitirdi. Şampiyonlukları ve kazanacağı madalyaların ardından İbrahim Çolak'ında başarılı öğrenciler yetiştireceğini düşünüyorum"dedi. 

IMG_3567


JİMNASTİK SALONUNDA BÜYÜDÜM
Kazandığı başarıların arkasında uzun yıllara dayanan bir çalışmanın olduğunu vurgu yapan Milli Sporcu İbrahim Çolak, tarih altın sayfalarına geçecek şu sözü dünya şampiyonluğunu kazandığında söylemişti, "O, 50 saniye için 19 yıl çalıştım.” Çolak, küçük yaşta spora başlamasını ve gördüğü faydaları şu cümlelerle dile getirdi, " 7 Ocak 1995 İzmir, Konak doğumluyum. 2017 yılında Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldum. Şu an İzmir Suphi Koyuncu Ortaokulu'nda öğretmenlik yapıyorum. Ayrıca Şavkar Cimnastik Spor Kulübü'nün sporcusu olarak aktif spor hayatıma devam ediyorum. Jimnastik sporuna 5 yaşında amcam Erkan Çolak’ın sayesinde başladım. Kendisi eski jimnastikçidir. Ailemde spor yapan ve sporu seven insanlar olduğu için beni de jimnastik sporuyla çok küçük yaşta tanıştırmışlar. Diğer akranım çocuklar gibi çocukluğumu doya doya sokakta yaşamadım. Kendi yaş grubumdaki çocuklara göre çok yoğun bir programım vardı. Bu nedenle arkadaşlarımla sokakta çok fazla oyun oynayamadım. Jimnastik salonunda büyüdüm" şeklinde konuştu. 

IMG_3389


PES ETMENİN KIYISINDAN GEÇTİM
Jimnastik ve okulun bir dönem kendisine çok ağır gelmesi nedenile sporu bırakmanın eşiğine geldiğini belirten Dünya Şampiyonu İbrahim Çolak, "Bir spor yapmak var. Birde büyük hedefler doğrultusunda yapılan sporlar var. Büyük hedefler doğrultusunda yapılan sporlar büyük özveri ve fedakarlıklar gerektiriyor. Bir dönem pes etmenin kenarından geçtim. Üçüncü sınıfa gidiyordum. Hem jimnastik hem okul gerçekten çok zor oluyordu. Psikolojime çok ağır gelmeye başlamıştı. Aileme bırakmak istediğimi söylemiştim ama onlar beni her zaman olduğu gibi o zaman da desteklediler. Benimle konuşup jimnastiği tekrar sevmemi ve dört elle sarılmamı sağladılar. Sadece annem babam değil sülaledeki hemen hemen herkes rahmetli dedeme kadar. Beni motive etti. Her sporcu gibi benim de hedeflerim var. O hedeflere ulaşmak için çalışmak beni motive ediyor. Bu zorlukların sonucunda güzel başarılar elde edince ise en büyük motivasyon oluyor" dedi.

IMG_3622


TARİHE GEÇTİ
Türkiye'ye bugüne kadar çok sayıda ilk yaşattığını kıymetini zamanla daha iyi anladığını belirten Milli Sporcu İbrahim Çolak, "Türk jimnastik tarihinde daha önceki ilki yaşattığım şampiyonalar da oldu. 2018 Avrupa ikinciliği, 2019 Üniversite Oyunları ikinciliği ve yine 2018 Akdeniz Oyunları şampiyonluğu yaşadım. Bunların hepsi zaten kendi dalında bir ilkti ve tarihe geçti. Ama Dünya Şampiyonası'nı şampiyon olarak tamamlamak bunların hepsinin üstünde bir başarı olduğu için tarihte önemli bir yer edindi diyebilirim. Ve son olarak da en iyilerin en iyilerinin katıldığı olimpayatta da 5. oldum. Dünya şampiyonasına iyi bir derece almak için katıldım. Finallerde halka aletinde son hareketimi yaptıktan sonraki sevincim aslında sonunda madalya alabileceğim içindi. Yani, bronz madalya olur diye düşünüyordum. 8 sporcudan 4'üncü sırada yarışıyordum. Notum açıklandı ve direkt birinci sıraya çıktım. Sonrasında benden sonraki rakiplerimi bekledim. En son 2'nci olduğum garantilendi ve içimden dua ediyordum, “Allahım ne olur buraya kadar gelmişken tam olsun, altın madalya olsun” diye. Ve son sporcunun notu açıklandıktan sonra şampiyon olduğumu öğrendim"şeklinde konuştu.


KELİMELER KİFAYETSİZ KALIYOR
Şampiyonluk sevincini anlatmasında kelimelerin yetersiz kaldığını belirten Milli Sporocu İbrahim Çolak, "Ülkeme ilkleri yaşatamıştım. Bu kez yaşatmak istediğim Dünya Şampiyonluğu'ydu. Buronz beklenirken Gümüş madalyayı garantilemiştim. Aralıksız dua ediyorum. Allahım tam olsun altın madalya olsun diyordum. Allah nasip etti. İsmim anons edildi. Kürsüye çıktım. Ay yıldızlı bayrağmıza döndüm. Bağımsızlığımızın simgesi şehit kanlarıyla sulanmış ay yılldızlı bayrağmız en üstte yükselmeye başladı. Gözüm açık bir rüyanın içinde gibi oldum. Türkiye ve Dünyanın dört bir yanındaki vatandaşlarımızla büyük bir sevinç ve coşkuyu yaşamaya başladım. Antrenörümle birlikte yaşadığım zorulukların her dakikası bir film şeridi gibi gözümün önünden geçti. Tüm çektiğimiz zorluklara değdi. O an ağzımdan 'O 50 saniye için 19 yıl çalıştım' sözü gönlümden dilime döküldü. O anı yaşamak ve yaşatmak beni çok mutlu etti. 2024 Olimpiyat Oyunları'na katılmak ve o zamana kadarki Avrupa ve dünya şampiyonalarında ülkemi en iyi şekilde temsil edip madalya almak istiyorum" dedi. 

IMG_3465


ŞAMPİYONDAN TAVSİYELER
Şampiyon geleceğin şampiyonlarına şu tavsiyelerde bulundu, "Jimnastik erken yaşlarda başlanması gereken bir spordur. Herkesin temel spor olarak yapmasını tavsiye ederim. Bu alanda başarılı olmak isteyenler çok çalışmalıdır. Kendilerini aşırı derecede yormalarını değil antrenörlerinin kendilerine ön gördüğü çalışmaları yapmaları gerekir. Başarılı olmak isteyen sprocular mutlaka kendilerine hedefler koymalıdır. Başarılı bir millli sporcunun yetişmesinde üç temel nokta var. İstekli zorluklara göğüs gerecek sporcu, tecrübeli iletişimi güçlü antrenör,  hırslı değil ama umursamazda olmayan motivasyoncu aile. Eğitim ve spor hayatı mutlaka birlikte yürütülmelidir. Spor yapacak kişi hangi sporu yapacağını kendi seçmelidir. Jimnastikçi kısa boylu olur algısı doğru değil. Dünyada ve Avrupa'da uzun boylu başarılı jinnastikçiler var. Sporu yapacak kişinin istekli, mücadeleci olması önemli. Siz dahil herkes mütevazi olduğumu söylüyor. Ben ailemden, antrnörümden, aldığım eğitimden ne gördüysem karekterim öyle oluştu. Kazanılan her başarı olgunluk gerektiriyor. Kazandığımız başarılar üzerimizdeki sorumluluklar artıyor. Küçüklerimiz, bizi daha çok takip ediyor. Elimizden geldiği kadar onlara en iyi şekilde örnek olmaya çalışıyoruz. Bu sebepten hem spor hem özel hayatımızda yaptığımız hareketlere, söylediğimiz sözlere, attığımız adımlara çok dikkat etmemiz gerekiyor"şeklinde konuştu. 

IMG_3574


BAŞARI EKİBİMİZİNDİR
Başarılarının arkasında bir ekip çalışmasının yattığına dikkat çeken Dünya Şampiyonu İbrahim Çolak, “Bu başarıları elde eden biz büyük bir ekibiz. Bu ekibin içinde antrenörüm, Şavkar Jimnastik Spor Kulübü, Federasyonumuz, Spor Bakanlığımız var. Herkes kendi görevini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor. Özellikle Federayon Başkanımız Suat Çelen 2012'den sonra federasyon başkanı olduktan sonra federasyonumuz her yıl bir adım daha yukarı çıktı. Dünya ve Avrupa Şampiyonluğuna, Olimpiyatlarda madalyaya kadar yükseldik. Federasyon başkanımızın eski başarılı bir Milli Jimnastikçi olması bize bir şanstır. Başkanım burada şurada şu eksik demeden bize gerekenleri sağlıyor. Hızlı ilerlememize destek veren federasyon başkanımıza teşekkür ediyorum" dedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@