Amerikalı otomobil üreticisi Tesla, son dönemde elektrikli araçlarda yaptığı ataklarla rakiplerini geride bırakırken, otomotiv devlerini de tedirgin etti.

Yüksek teknoloji alanındaki özgün yatırımları ile tüm dünyada dikkat çeken Elon Musk’u Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun İzmir’e yatırıma davet etti

Gözden kaçırmayın

Konut paketi vatandaşın alım gücüne hitap etmiyor Konut paketi vatandaşın alım gücüne hitap etmiyor

NİHAT AK / YENİGÜN - Pandeminin ikinci yılında otomotiv sektöründeki elektrikli dönüşümün hızlandığı görüldü. Global elektrikli otomobil satışları yüzde 26 artışla 6.4 milyon adete yükseldi. 2021'de satılan otomobillerin yüzde 9.7'si elektrikli oldu. Aralarında Tesla’nın da olduğu yeni modellerle birlikte sayı 20’ye çıkacak.

EGOD MEHME TORUN

YEŞİL MUTABAKAT ÖNEMLİ

Sektördeki değişim ve dönüşüme Egeli otomotivcilerin hızlı adapte olma kabiliyetine dikkat çeken Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, “İzmir başta olmak üzere bölgemizde ciddi bir otomotiv yatırımı var. Bu yatırımlar bir dönüşümün eşiğinde. Bu dönüşümün mimarı olacak elektrikli araçların yolunu Yeşil Mutabakat çiziyor. Yeşil Mutabakat bize net bir tarif yapıyor ve ülkeler de bunun altına imza atıyorlar. 2030 yılı geldiğinde otomobil üretimlerinin neredeyse tamamı elektriğe çevrilmiş olacak. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali petrol üreten ülkelerin üretimi kısması petrol sıkıntısı yarattı. Petrol fiyatlarının hızla artması da elektrikli araçların yapım çalışmalarını hızlandırdı. Elektrikli araçlar konusunda Egeli meslektaşlarımızın Ar-Ge çalışmalarına ihtiyacı var. Mevcut gelişimlere hızlı adaptasyon için bu konuda yol almış kişi ve kurumların mentorlüklerine gerek duyuyoruz”dedi.

ÜRETİM HAMLESİ YAPMALI

İnsanlığı fosil yakıtlardan kurtarma anlayışı ile Tesla’nın operasyon faaliyet ölçeğini arttıracağına dikkat çeken EGOD Başkanı Mehmet Torun, “İklim hedefleri doğrultusunda sağlanan teşvikler ve 2021 yılında sıçrama yaşanan taleple yükselişini sürdüren elektrikli araç (EV) sektörü, Tesla’yı sadece teknoloji devlerinin yer aldığı 1 trilyon dolarlık şirketler kulübüne soktu. Elektrikli araca talep Tesla’yı zirveye taşıdı. Elektrikli araç üreticileri yüksek talepler karşısında aciz kalıyor. Mart ayında Şangay'da 65 bin 814 Tesla üretildi ve bunun 65 bin 754'ü Çin’in iç pazarda satıldı. Sadece 60 adedi uluslararası piyasada işlem gördü. Taleplerin karşılanabilmesi için üretimin arttırılası şart”şeklinde konuştu.

ELON MUSK özel haber yenigün

İZMİR CAZİP BİR BÖLGE

Tesla’ya üretim noktasında İzmir’in biçilmiş bir bölge olduğuna dikkat çek EGOD Başkanı Torun, “İzmir, Kemalpaşa Lojistik Merkezi ile deniz, demir ve karayoluyla büyük pazarlara kolay ulaşım konumunda. Kentimizdeki eğitimli teknolojiye aşina potansiyel bir emekçi yoğunluğu var. Kentimizdeki 1,5 ülke genelindeki 25 milyon kara taşının yarısından fazlası otomobil. Kentimizdeki otomotiv sektöründeki çok sayıda firma elektrikli araç üretiminde paydaş olabilecek kabiliyete sahip. Tüm bu yönleriyle teknoloji yatırımcısı Elon Musk’u sektörüm adına İzmir’e yatırım yapmaya çağırıyorum” dedi.

Ebso süha yenigün

'Yeni pazarın dışında kalmak istemiyoruz'

Elektrikli araç kullanma mecburiyetinin getirileceğine vurgu yapan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Otomotiv Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Suha Kahraman, “Yasağında etkisiyle dünyada elektrikli araçlara aşırı bir talep var. İzmir ve Türkiye’deki otomotivciler olarak bu dönüşümde güçlü bir şekilde nasıl yer alacağımızın hesabını yapıyoruz. Mevcut araçların yedek parça üretiminde önemli payımız var bunun elektrikli araçlarda da sürmesini istiyoruz. Biz yağ keçeleri üreten bir firmayız. Kauçuk ve metal bileşiminden oluşan sızdırmazlık elemanlarını imal ediyoruz. Elektrikli araçlarda da kullanılıyor. Normal araçlardaki parça sayısı elektrikli araçlarda neredeyse yarıya iniyor” dedi.

TESLA GELİRSE İZMİR'E GELİR

Otomotiv devleri arasındaki elektrikli araç yarışında Tesla’nın iyi bir yer edindiğini belirten EBSO Meclis Üyesi Suha Kahraman, “Özellikle elektrikli araçlar alanında Avrupa ile Çin arasında yarış var. Çin şu anda daha önde görünüyor. Avrupa’da satılan elektrikli araçların üçte ikisi Tesla, Almanya'da Brandenburg eyaletinin Grünheide bölgesindeki "giga fabrikası", faaliyete geçti. Bu gelişme Avrupa’daki otomotiv devlerini tedirgin etti. Tesla açısından Türkiye’de yatırım elzem ve önemli bir strateji olur. Otomotiv sektörü olarak Tesla’nın ülkemizde olmasını çok isteriz. Tesla, Türkiye’ye gelirse İzmir’e gelir. İzmir’de ileri otomotiv üreticilerinin isteyeceği her şey mevcut. Tesla, otomotivcilerimizin bu isteğini ve talebini ciddiye almalıdır. Diğer taraftan da hükümet elektrikli araç kullanımı ve üretimini teşvik edecek desteklerde bulunmalıdır. Sadece Almanya'da elektrikli araçlara ödenen teşvik 3 milyar Euro'nun üzerine çıktı” dedi.

Tuncer Kesoğlu yenigün

'Dünyada oyunun kuralları değişiyor'

Yerli otomotiv sektörünün elektrikli araç üretiminin dışına kalmaması gerektiğine vurgu yapan İzmir Ticaret Odası Otomotiv Meslek Komite Üyesi Tuncer Kesoğlu, “Mecut araçların üretiminde ve parça tedarikinde otomotivcilerimiz hizmet veriyor. Elektrikli araçlarda bu parçaların yarısından fazlası olmayacak. Motor parçaları bugünkünden tamamen farklı olacak. Karasör ve alt takım anlamındaki parçalar kullanılmaya devam edecektir. Bu araçların şu ana kadar bilgileri ayrıntılı olarak paylaşılmadı. Birkaç yıl sonra daha fazla netlik kazanmış olacak. Sektörümüzdeki arkadaşlarımız dönüşümden sonra da olmak için var güçleriyle çalışıyorlar. Dünyada oyunun kuralları değişiyor. Özellikle enerji sektörü, otomobil dünyası ve teknoloji dünyası üçgeni arasında kurallar değişmekte. Maliyetler hızla düşüyor, menzil yükseliyor. Türkiye elektriğin petrolü ikamesiyle petrol faturasında 2021 fiyatlarıyla 2,5 milyar dolar tasarruf sağlanabiliyor. Daha çevreci bir ulaşım sağlanacak. Ama bizim sektörümüzde şartların oturması için biraz daha süre geçmesine ihtiyaç var” şeklinde konuştu.