Yarın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İzmir’de gerçekleştireceği EFES-2022 Tatbikatı'na Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katılacak

MSB'den milli güdümlü mermi Atmaca paylaşımı MSB'den milli güdümlü mermi Atmaca paylaşımı

Yarın Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İzmir'de gerçekleştireceği EFES-2022 Tatbikatı'na Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katılacak.

Bahçeli'nin tatbikat programının ardından Ankara'ya dönmesi beklenirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saat 16.00'da fuarizmir'deki AK Parti İzmir İl Danışma Kurulu meclisine katılım sağlayacak.

37 ÜLKE KATILIYOR
Türkiye'nin en büyük tatbikatlarından birisi olan EFES-2022, 37 ülkenin katılımıyla İzmir'in Seferihisar ilçesinde devam ediyor. Binlerce personelin katıldığı tatbikatın ilk safhası 9 Mayıs'ta başladı. Birinci aşamada Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Tatbikatı gerçekleştirildi, 20 Mayıs'ta ise fiili safhaya geçildi ve saha eğitimleri başladı. Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'ndeki eğitimler, haziran ayının ikinci haftası yapılacak Seçkin Gözlemci Günü faaliyetiyle sona erecek.

Milli Savunma Bakanlığı, EFES-2022 tatbikatı ile ilgili yaptığı bilgilendirmede, "Tatbikata 37 ülkeden binden fazla yabancı personel katılacak. Bölgedeki en büyük birleşik müşterek tatbikat olma özelliği taşıyan EFES-2022 Tatbikatı'na TSK unsurları ile birlikte toplam 10 binden fazla personelin katılması planlanıyor" ifadeleri kullanıldı. Eğitimlere ABD ve İtalyan donanmasına ait savaş gemileri, Libya donanmasına ait deniz unsurları başta olmak üzere pek çok yabancı personel ve silah sistemi de eşlik ediyor. (Haber Merkezi / Sabah)