Cumhuriyet’ten yapılan açıklamada “Sekiz çalışanımızla iş akdinin feshi nedeniyle ilgili karar durdurulmuştur” denildi. 

Gazete yönetimi şu açıklamayı yaptı:

“Arkadaşlarımız gazetemizde çalışmalarına devam edebileceklerdir. İş barışının sağlanması en önemli konudur. Bu karardan sonra, gereksiz söylemler, konu üzerine yazılar, mesaj göndermeler, dedikodular ve iş barışını bozacak toplantılara son verilmesi gerekmektedir.

“Çalışanlarımızın kendi işlerine odaklanmaları kesin bir ön koşuldur.

“Cumhuriyet gazetesinde iç barışı bozacak hareketlere kesin olarak ödün verilmeyeceğinin bilinmesi gereklidir.”

Ne olmuştu?

Cumhuriyet ekonomik nedenleri gerekçe gösterilerek fotomuhabiri Vedat Arık, düzeltme servisi şefi Rüya Özkalkan, pazar eki editörü Hilal Köse, spor servisi şefi Sami Gürel, muhabir Tuğba Özer, yazı işleri müdürü Olcay Büyüktaş, muhabir Ece Piroğlu ve bir arşiv sorumlusunun işine 29 Kasım'da son verdi. İşten atılanların hepsi sendikalıydı. 

Gazetede en son 1 Ekim’de kadın haberleri yapan Kübra Köklü, ekonomi servisinde çalışan Esra Alus, internet servisinde çalışan Altan Yağcı, İlker Güneş Doğan, Dilek Kılıç işten çıkartılmıştı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Cumhuriyet'ten gelen haberlerinin ardından bir açıklama yaparak gazetecilerin işe iadesini istedi. Bir gün sonra da gazete binası önünde eylem yaptı.

Eyleme Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya da katıldı. Küçükkaya gazetecilerin kendisinin haberi olmadan işten çıkartıldığını söyledi ve meslektaşlarının yanında olduğunu belirtti.

Bunun üzerine Cumhuriyet Vakfı Alev Coşkun, Küçükkaya'yı genel yayın yönetmenliğinden aldı, yayın baş danışmanlığına atadı. Küçükkaya'nın yerine de Serkan Ozan'ı getirdi.

Bunun zerine Küçükkaya gazeteden istifa etti. Serkan Ozan da görevlendirmeyi kabul etmediğini duyurdu. (İHA)