23.06.2021, 04:03

Çürük diş

Bedenimizin herhangi bir yerinde fiziksel bütünlük bozulduğunda ağrı hissederiz. O anlarda neremiz ağrıyorsa tedavi etmek isteriz. Kendimiz çare bulamıyorsak doktora gideriz. Psikolojik bütünlüğümüz zorlandığı zaman ise hissettiğimiz şey sıkıntı duygusudur. Yani kişinin sıkıntı, kaygı, boşluk hissi hissetmesidir. Kişide bu his varsa iç dünyasında bir tutarsızlık var demektir. İç dünyasında bir denge kaybı var, bir sorun var demektir.

Kimi zaman kişiler içlerindeki sıkıntıyla yüzleşmekten korkar ve o sıkıntıyla yüzleşmemek, hesaplaşmamak için kendini kandırır. İç hesaplaşma yapamayan kişiler kendini aldatma yöntemlerine başvururlar. Oyalanmak, eğlenceye düşmek, alkol veya başka maddeleri kullanmak gibi durumlar; aslında iç hesaplaşmayı yapamayan kişilerin başvurduğu, kolay bir kendini aldatma yöntemidir. Dişimiz ağrıdığında diş doktoruna gitmek yerine ağrı kesici almak sadece ağrıyı geçirir ancak çürük devam eder. İçimizdeki o sıkıntı da böyledir.

^^^^^

Kişinin hayatında onu en çok rahatsız eden şeyler genelde içindeki çatışma oluyor, çocukluk çağı travmaları oluyor, acabaları, keşkeleri oluyor. Kişi bunu çözemediği için o onun için bir çatışma alanı haline dönüşüyor. Onları çözemediği gibi, nereye gitse onunla birlikte gidiyor ve bir türlü huzurlu olamıyor.

^^^^^

Psikologlar terapi yöntemlerinde bu iç hesaplaşmaları, kişilere öğretmeye çalışırlar. Yeni bilgiler öğrendikçe beyinde yeni sinaptik ateşlemeler oluşur. Sinaptik bağlantılar sayesinde beyin kendini devamlı olarak yeniler. Düşünce katılığı olan kişilerde yenilenme oluşmaz. Bu kişiler hep otomatik düşüncelerle hayatlarını geçirirler. Ancak kendini geliştiren kişilerin beyni devamlı genç kalır. Bu tip kişiler, Alzheimer genini taşısalar bile Alzheimer olmazlar. Onun için beyni devamlı canlı tutmak, yeni deneyimlere açık olmak, yeni bakış açıları getirmek ve farklı seçenekleri düşünebilmek son derece önemlidir.

^^^^^

Esnek düşünmeye "kutunun dışında düşünme" de denir. Kutunun dışında düşünebilen kişiler yeni bakış açıları getirebildikleri için içlerindeki sıkıntıyı çözebilme yetisine sahiptirler.

Bunu başaramayan kişilere farklı terapi yöntemleriyle bunu yaptırtmak mümkündür.

Aslında iç sıkıntı, iç çatışma bir doğum sancısı gibi düşünülebilir. Sıkıntılarımız ve iç çatışmalarımız bizlere iyi ve güzel şeyler doğurtmayı beklerler. Eğer biz ona uygun davranırsak kendimizi de geliştirmiş oluruz.

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@