Planlı yaşam sürdüren insanlar, hiçbir şeyin oturdukları yerden gerçekleşmeyeceğini, doğru ve iyi bir strateji ve iyi bir planlama ile üstesinden gelemeyecekleri hiçbir şeyin olmadığını bilirler ve başarının kapılarını sonuna kadar açmayı başarırlar. Onların her zaman motivasyonu, kendine güveni ve hayata inancı en üst seviyede olur. "Planlı yaşam bize neler kazandırır?" sorusuna cevap almak için aşağıdaki yazılanları mutlaka okumalısınız.


Planlı Yaşam Neler Kazandırır?

Hayattan beklediklerinin ne olduğunu bilen insanların ortak noktası planlı olmaktır. Plansız insanların gün içerisinde kendini çok yorgun hissetme olsasılığı yüksektir. Bunun en önemli sebebi ise yapacakları işlerin bir programa dayalı olmaması ve bir işi tamamlarken bir taraftan diğer işlerini düşünüyor olmasıdır. Oysa planlı insan için böyle bir durum söz konusu dahi olamaz. O kişi zaten neyi, nasıl ve ne zaman yapacağını planlayarak hazırlamıştır. Önceliğini yapmış olduğu işe vererek kalan işlerini ise zamanı geldiğinde düşünmeye çalışır. Böylece odaklanma gibi sorunlar yaşamamış olur. İşleri zamanında bitirememek veya işlerin eksik kalması gibi problemler tam olarak strese neden olmaktadır. Ancak düzenli bir planlama sayesinde bu stres de otomatik olarak ortadan kalkmış olur. Planlı yaşamın kazandırdıklarından bazıları şunlardır:

  • Tek bir hedefe odaklanmak geride kalan her şeyin akılda kaplamış olduğu alanı küçültecektir. Bu sayede odaklanmayı sağlamış bir şekilde işleri çok daha zinde ve sağlıklı bir kafa ile gerçekleştirmeye ortam hazırlar.
  •  İşinde başarılı olan kişiler çoğu zaman yüksek konsantrasyona sahip planlı insanlardır.
  • Her şeyin olması gerektiği şekilde ve sürede ilerlemesi kişiyi olumsuz düşüncelerden uzak tutarak daha enerjik olmasını sağlar. Karşısına çıkabilecek engeller olsa bile bu enerjiyi kaybetmez.
  •  Başarılı bir hayat ile birlikte kişi sürekli yükselen bir özgüvene sahip olurr. 
  • Kişi yaptıklarını ve yapabileceklerini gördükçe yeni adımlar atabilmekten çekinmez ve kendinde güç hissederek bunu kendine kazandırır. 

Planlı olmak bu nedenle insanın hem kendine olan inancını hem de güvenini arttırmak için oldukça önemlidir. Ayrıca planlı bir hayat ile kendimize ve sevdiklerimize ayırabileceğimiz vakit, mutluluğun en büyük adımlarından biridir.