Bir hobi olmasının yanı sıra vücudun gelişmesi, daha iyi bir ruh haline sahip olmak dans etmenin faydaları arasındadır. Genellikle spor denildiğinde akla yürüyüş yapmak, koşmak gibi sporlar gelebilir. Ancak dans etmek de iyi bir egzersiz yöntemidir. Dans fiziksel olarak sizi formda tutar. Eğlenceli bir şekilde spor yapmanıza yardımcı olur. Dans etmenin hem fiziksel hem de zihinsel olarak faydaları bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar dans etmenin insanları depresyondan koruduğu, daha iyi bir ruh hali sağladığı ve formda kalmasına yardımcı olduğu görülür.  Peki dans etmenin faydaları nelerdir?

Dansın faydaları

Dans etmenin faydaları arasında ilk akla gelen faydalarından biri sizi mutlu etmesidir. Dans ederken birini izlediğinizde bile mutlu olabilirsiniz. Ayrıca bu fiziksel aktivite için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Her yaştan insanın kolaylıkla gerçekleştirebileceği bir fiziksel aktivite olan dans, hafif ve orta dereceli depresyonu ortadan kaldırmaktadır. Depresyon günümüzde neredeyse herkeste görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı önlemek için dans edebilirsiniz. Dans serotonin ve dopamin seviyesini artırmaya yardımcı olur. Dans etmek yalnızlığa da iyi gelen bir aktivitedir. Bireylerin farklı insanlarla birlikte yaptığı aktivite stres seviyelerini düşürür. Tüm bu dans etmenin faydaları arasında önemli bir madde ise özgüveni artırmasıdır. Her öğrendiğiniz hareket sayesinde kendinize olan güveniniz ve enerjiniz artmaktadır.

dans etmenin faydaları nelerdir

Dans etmenin faydaları arasındaki diğer maddeler ise zihinsel olarak hafızanın güçlenmesi, alzheimer riskinin azalması, zekanın gelişmesi şeklinde sıralanabilir. Bu faydalar dışında dans etmek kasların gelişmesi, kemiklerin güçlenmesi, denge, çeviklik ve koordinasyon gibi birçok alanda olumlu etkiler sağlar. 

Ruhsal ve zihinsel sağlığınızın güçlenmesi adına dans etmeyi tercih edebilirsiniz. Depresyon, kronik yorgunluk gibi hastalıklara karşı dans etmeyi bir hobi olarak tercih edebilirsiniz. Hemen şimdi ilk adımı atabilir bir müzik açıp dans etmeye başlayabilirsiniz. Ben dans edemem gibi bahanelerin ardına saklanmadan özgürce dans etmeye başlayın. Enerjinizin yükseldiğini, stres seviyesinin azaldığını siz de hissedeceksiniz. Sadece kendiniz için, sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olmak için şimdi dans etmeye başlayabilirsiniz. Böylece sağlıklı uzun bir yaşama sahip olabilirsiniz.