Datça’nın Cumalı Mahallesine bağlı Çeşme Sokakta ikamet eden vatandaşın sıkıntısı bitmiyor. Yapılan her çalışmanın yarım yamalak yapıldığını dile getiren vatandaşlar, “Yaklaşık 15 kere aynı yere, aynı işlem yapıldı. Gelişi güzel yapılan çalışmanın sonucu bu kadar olur işte.” dedi.

Muğla’nın Datça ilçesine bağlı Cumalı Mahallesi Çeşme Sokak Karadağ mevkide bulunan su borularının tamamen iyileştirme çalışması bitirilmeden üstünün kapatılması sonucu borulardan sızan su sokakta küçük göletler oluşturuyor.

Aynı yerde yapılan çalışmalar sonucu defalarca yine aynı şekilde su sızıntısının yaşanması vatandaşları isyan ettirdi.

Yaz boyunca evlerinde su sıkıntısı yaşayan Cumalı mahallesinde vatandaşları, kendilerine ait tankerlerle ya da parayla evlerine su taşımışlardı. Şimdi de patlayan su borusuyla baş etmeye çalışan vatandaşlar şikâyetlerinin bir an önce giderilmesini bekliyor.

AYLARDIR ÇÖZÜLEMEDİ

“Su sıkıntısı yaşadığımız bu süreçte sokağın sular içinde kalması çok üzücü” olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Bu devlete de zarar verir, bize de zarar verir. Yazık, günah değil mi onca akan suya?” dedi.

Yaşanan sıkıntının aylardır çözüme kavuşturulamadığını dile getiren vatandaşlar, “Belediye çalışanları geliyor, yapıyorlar ama 5 dakika sonra tekrardan patlıyor. Belki 10 kere belki 15 kere bu işlem yapıldı ama sonuç aynı. Güzel yapamadıkları için sürekli patlıyor. Bir de komik olan aynı yerde patlak olması. Demek ki beceremiyorlar.” diye konuştu

“BİZİ OYALIYORLAR”

Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nü (MUSKİ) kırk kere telefonla aradıklarını ifade eden vatandaşlar şöyle konuştu:

“Hemen yaptıracağız’ diye diye bizi oyalıyorlar. Belediyeye bile kaç kere gittik. Muhtarımız kaç kere aradı ama olmuyor işte. Gelip kısa sürede yapıyorlar, fotoğrafını çekiyorlar ama onlar gittikten sonra damla, damla akarken oluyor size su birikintisi. Her yer çamurlu su. Gelişi güzel çalışmamı yapılır? Harıl, harıl su akıyor sonra mahalleye su çıkmıyor. Zaten evlerimizde su sıkıntısı yaşıyoruz. Belli bir süre sonra bu problem diğer mahalleleri de etkiliyor.”

“ARIZA VAR DİYEREK KESTİKLERİ SUYUN SEBEBİ KENDİLERİ”

“MUSKİ mesaj çekiyor, ‘Depoda arzı olduğu için su kesintisi yaşanacaktır’ diye, arıza falan yok. Kuyuda da arıza yok. Kendi yaptıkları arıza yüzünden su kesintisi yaşanıyor.” diyen vatandaşlar, “Koca yaz aynı yerde patlak mı olur? Çalışma yaptıkları esnada damlayan suyu bizlerde görüyoruz. Uyarıyoruz, ‘Kapatmadan tekrardan bakın son kez, su verin kontrol edin damlama var diyoruz’ ama dinlemiyorlar. ‘Bir şey olmaz’ diyorlar. Çalışma, sağlıklı bir şekilde bitirilmeden üzeri kapatılıyor. Bir şey olmaz olur mu? Onlar gidiyor, 10 dakika sonra yine caddeye su sızıyor. Sonra anayola kadar su akıyor. Bu patlağın adam akıllı yapılmasını istiyoruz. Baştan savma iş yapılmasın, kalıcı çözüm bulunsun.” şeklinde konuştu.