Kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılması talebiyle 25 Ağustos 2018’deki 700’üncü hafta eyleminde gözaltına alınan Cumartesi Anneleri/İnsanları hakkında “izinsiz gösteri yapmak” suçlamasıyla açılan davanın duruşması 24 Kasım’da (bugün)görülecek.

Yakınlarını siyasi cinayetlerde kaybeden Toplumsal Bellek Platfomu üyeleri yaptıkları açıklamada anayasal haklarını kullanan Cumartesi Anneleri'nin yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizdiler.

Açıklamanın tamamı şöyle: 

BASIN AÇIKLAMASI

Kimi babasını, annesini kaybetti. Kimi evladını. Bile isteye öldürülme, tahammüden cinayet kurbanlarıydı her biri. Ne yazık ki bu durum olağanlaştırılmaya, “suç” hafifletilmeye, cezasızlık meşrulaştırılmaya çalışıldı. Sevdikleri için günün birinde harekete geçti yakınları. Tıpkı kilometrelerce uzakta, Arjantin’deki Plaza de Mayo kadınları gibi. Hukuk düzeninin işlediği bir ülkenin hayalini yüreklerinde taşıdılar. 27 Mayıs 1995’ten beri Galatasaray Meydanı’ndan "Neredeler?" sorusunu kar kış, yağmur çamur demeden sordular. 700 hafta boyunca yakınlarına dair bir ipucu aradılar. Sanat hayatın içine, şarkılar şiirler meydanların dışına taştı. Ama gözler kör, kulaklar sağır olmaya devam etti. Bu da yetmezmiş gibi “Beni Bul Anne” diye seslenmek, suç kabul edildi. Bugün, kayıp yakınları, hak savunucuları ve destekçileri

yargılanıyor. Bu durum dünün cinayetlerinin özetini yaşamaya dönüşüyor. Yıllardır sessiz çığlıkları var: Sevdiklerinin kendilerinden neden koparıldığını soruyorlar.

Bir insanın yakınına kavuşmasını dilemek, beklemek, ummak, bunun için seslenmek, kamuoyu oluşturmak ne zamandır suç sayılıyor? Bizler, siyasi cinayetlerde yakınlarını kaybedenler olarak bir mezara kavuşmak adına gözyaşları sel olan cumartesi annelerinin anayasal haklarını kullanıp, hukuku gözler önüne sermek için gösterdiği çabalarını yeniden hatırlatıyor, haklı davalarında yanlarında olmaya devam ediyoruz.

TOPLUMSAL BELLEK PLATFORMU