Defne yaprağı, latince adıyla Laurus nobilis; yaygın olarak mutfakta kullanılan bir Akdeniz bitkisidir. Taze olarak kullanılmasının yanı sıra kurutulmuş defne yaprağı da kullanılabilir. Çorbaları, yemekleri ve sosları tatlandırmak için tercih edilir. Fakat acı bir tada sahip oldukları için servis edilmeden önce çıkarılmalıdır. Yemeklere aroma vermesi dışında da birçok kullanım alanı vardır. Defne yağı ise taze defne yapraklarından buhar damıtımı yöntemiyle elde edilen bir doğal yağ çeşididir. Defne yağı tüketimi antibiyotik, antiseptik, böcek öldürücü, iştah açıcı, sedatif, sıkılaştırıcı, vücudu temizleyici, mide rahatlatıcı ve tonik bir madde olmasında dolayı sıkça tercih edilir.

Defne yağı tüketimi tarih boyunca özellikle saç ve cilt bakımı için popüler bir tercih olmuştur. Çünkü, içerisindeki çeşitli bileşenler sayesinde çok zengin bir nemlendirici özelliğe sahiptir. Faydalarından dolayı da halk arasında çeşitli kronik hastalıkların tedavisi için de kullanılır. Eğer defne yağı şifalı özelliklerinden dolayı yemeklerin içerisinde tüketilecekse, 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde kullanılmalıdır. Bir bardak ılık suyun içine 3-4 damla damlatılarak da günlük olarak içilebilir. Saç ve cilt bakımı amacıyla kullanılıyorsa, nemlendirilmek istenen bölgeye sade olarak ya da çeşitli farklı yağlarla karıştırılarak kür elde ettikten sonra sürülerek uygulanabilir. Kür, saç diplerine uygulandıktan sonra 15-20 dakika bekledikten sonra yıkanmalıdır.

Defne yağı faydaları

Tüketimi saç ve cilt sağlığına yararlı olmasının yanında, iç organların düzgün ve sistemli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirici ve idrar söktürücü özellikleri vardır. Özellikle böbrek sağlığı için çok faydalıdır. Böbreklerde oluşabilecek kum ve taşların giderilmesinde yardımcı olur.
Faydaları say say bitmeyen defnenin; insan sağlığına etkisi oldukça fazladır.

Romatizması olan kişilerin ağrılarını hafifletmeye, vücutta bulunan zararlı toksinlerin dışarı atılmasına, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, vücudun hastalıklara karşı direncini arttırmaya ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur. Defne yağı faydaları arasından en önemlisi ise, hormonların ve enzimlerin endokrin salınımlarını düzenlemesidir. Sinir sistemini uyarır ve aktif hale getirir. Defne yağının antioksidan özelliği de vardır. Tonik olarak kullanılabilir ve vücudu temizleyici antiseptik özelliklerinden dolayı da oldukça tercih edilir.