Demir eksikliği vücutta oluşan demir ihtiyacının karşılanamaması ile birlikte ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Bunun dışında alınan demir miktarının yeteri kadar emilememesi sebebiyle de bu problem görülebilir. Demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunmakta olan hemoglobinin yapı taşıdır. Demir eksikliğinin sonucunda kansızlık (anemi) ortaya çıkmaktadır.

Demir eksikliği probleminin vücutta gelişmesiyle birlikte belirti ve bulguların da şiddeti farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda demir eksikliğinin yavaş geliştiği görülebilir ve belirtiler daha hafif olabilir. En sık rastlanan belirti ve bulgular ise; yorgunluk, nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, algılamada ve öğrenmede performans düşüklüğü, kalp çarpıntısı, kuru ve yıpranmış saç ve cilt, dil ve ağızda şişme, yutma güçlüğü, huzursuz sendromu, kırılmaya yatkın tırnaklar, endişeli hissetme durumu, el ve ayakta soğukluk, ilginç şeyler yeme isteği (buz, toprak, kahve telvesi, cam gibi) şeklindedir.

Demir eksikliğinde tedavi yöntemi

Demir eksikliğinde demir içeriği bakımından zengin besinlerin tüketilmesine önem verilmektedir. Kırmızı et, tavuk eti, balık, karaciğer-dalak, yumurta, brokoli, lahana, börülce, baklagiller, tahıllar, pirinç bu besinler arasında tercih ederek demir ekliğinin zararlarından korunabiliriz. Bunun dışında demir içeren ilaçlar da doktor tavsiyesiyle kullanılmaktadır. Çoğu zaman hap, şurup, granül şeklindeki ilaç formları kullanılmaktadır. Ağızdan ilaç kullanımına bağlı olarak sindirim sisteminde sorun yaşayan, şiddetli bir şekilde demir eksikliği teşhisinin konulması ile veya demir emiliminin düşük olduğu hastalarda uzman hekimin de gerekli görmesi durumunda damar yolu tedavisi uygulanabilmektedir.

Demir eksikliği birçok sağlık problemi nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Örnek olarak bağırsaklarda demir emilimini bozan hastalıklar, vücuttan kan kaybına yol açan hastalıklar, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği gibi hastalıkların sonucunda da demir eksikliği meydana gelebilmektedir. Demir eksikliğinin zararlarından korunmak için bazı besinleri tüketmeye dikkat etmeliyiz.  

Demir eksikliği durumunda tüketebileceğiniz besinler ise: Meyveler, sebzeler, aşırı tüketmemek şartıyla kepekli tahıllar, az yağlı süt ürünler, kırmızı et, balık, kuru fasulye, nohut, mercimek, börülce, barbunya, bezelye, patates, yumurta, fındık, kuru erik, çekirdeksiz üzüm, pekmez, bal, kabak, deniz ürünleri, C vitaminin zengince bulunduğu gıdalar (brokoli, greyfurt, kivi, yeşil yapraklı besinler, kavun, portakal, biber, çilek, domates) şeklinde olmaktadır.