Demir: Turizm musalla taşından geri dönüyor

Geçtiğimiz hafta sonu itibariyle Çeşme’de hatırı sayılır bir yoğunluk yaşandı. Vaka sayılarının düşmesiyle oluşan güven ortamı Çeşme’deki turizmciler ve esnafının yüzünü güldürdü

Ekonomi 22.06.2021 - 11:39 22.06.2021 - 11:39

Mesut VARLIK / YENİGÜN - Çeşme geçtiğimiz hafta sonunda artan insan yoğunluğu ile sezona hızlı bir giriş yaptı. yoğunlaşan talep üzerine Çeşme esnafının ve turizmcinin yüzü güldü. Yaşanan salgın ve pandemi nedeniyle zor günler geçiren Çeşme esnafı ve turizmcisi geçtiğimiz yaz ayına nazaran bu sezondan daha umutlu. Alınan tedbirler ve aşılama faaliyetini artışı sonrasında vaka sayılarının düşmesiyle birlikte oluşan güven ortamının pozitif yansımalarını görmeye başladıklarını ifade eden Çeşmeliler gelişmelerden memnun.

ESKİ GÜNLERE DÖNÜYORUZ”
Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, 1 Haziran’dan bu yana oluşan güven ortamı ile iyimserliğin turizm hareketlerine pozitif olarak büyük etki yaptığını; geçtiğimiz hafta sonu Çeşme olarak otel doluluklarının yüzde 100’lere ulaştığını söyledi.

Temmuz ayından itibaren üç ay boyunca rezervasyonlarda iki kaz artış yaşandığını dile getiren Demir, “Beklentimiz pandemi öncesi günlere doğru kavuşmak. Tabi ki yaramız çok büyük, turizm musalla taşından geri dönüyor. Önemli olan, yeniden doğmak için uğraştığımız bugünlerde hızımızı düşüren önümüzdeki engellerin kaldırılması ve desteklerin devam etmesi en büyük arzumuz. Yaralarımızı sarmak, acılarımızı yok etmek uzun bir zaman alacak ama, sektörümüz kriz yönetimini çok iyi biliyor, bu konuda yıllara sarih tecrübesi var; bu sebeple, hızla ayağa kalkarak yine 40 milyar dolara ulaşan cirolara doğru koşacağız. Tabi ki, turizmin harekete geçireceği 50’nin üstündeki sektörlere de can suyu olacağız” dedi.

Pazar günü sokak kısıtlaması kalkmalı”
Çeşme esnafı da yaşanan güven ortamı sonrası artan talep karşısında umutlarının artarak çoğaldığını ifade ediyor. Yaklaşık bir buçuk senedir sıkıntılı bir süreçten geçen esnaf Çeşme’de de yaralarını sarmak için kollarını sıvadı. Çeşme Ilıca’da hizmet veren bir pide restoranının sahibi Reşat Akbaykal; ‘’Pandemi sürecinde yapılan kısıtlamalardan ötürü insanlar tüm kışı evlerinde geçirmek zorunda kaldılar. Böyle olunca evde oturmaktan sıkılan Çeşme sevdalıları, yaz gelince Çeşme'ye adeta akın ettiler. Tüm yazlıklar ve oteller doldu. Ancak pazar günü kısıtlama olduğu için, cumartesi günleri aşırı yoğunluk yaşanıyor ve trafik kazaları artıyor. Beklentimiz pazar günü yapılan kısıtlamaların kaldırılması. Kısıtlamalar kalkarsa ilçemizde daha huzurlu bir akış olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Beach işletmecileri yeni sezondan umutlu
Çeşme’de turizm işletmecisi Ahmet Aslaner’de yaşanan talep artışından memnun olduklarını ifade etti. Çeşme’deki plaj ve beach işletmecileri olarak 2021 yaz sezonu için umutlu olduklarını dile getiren Aslaner, Çeşme’nin yeni markalar ve kaliteli işletmeleri ile her zaman yükselen bir değer olduğunun altını çizerek vatandaşın ve turizmcinin de Çeşme’ye hak ettiği değeri verdiğini söyledi. Aslaner, yaşanan pandemi nedeniyle uygulanması gereken kurallara itina ederek hizmet kalitesinden de ödün vermeden misafirlerin sağlığını ön planda tutarak çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@