Deneyap Türkiye, Cumhurbaşkanlığı’nın ilk 100 günlük İcraat Programı çerçevesinde, 81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulmasına yönelik olarak, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı arasında önemli bir iş birliği ile hayata geçirildi.

Ülkenin teknoloji alanında gelişimini ivmelendirmek, Milli Teknoloji Hamlesi yolunda yarının teknolojisini üretecek gençleri yetiştirmek amacıyla, kurulan Deneyap Teknoloji Atölyeleri, bugüne kadar İzmir’in de içinde bulunduğu 55 ilde 66 Atölyede eğitimlere başladı.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde öğrencilere 3 yıl boyunca ücretsiz olarak Robotik Kodlama, Elektronik Programlama, Yapay Zekâ, Siber Güvenlik, Nanoteknoloji gibi teknoloji alanlarında eğitim verilmesi planlanırken öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerilerinin geliştirilmesi de hedeflerin arasında yer aldı.

Programa katılan öğrenciler için 3 yıllık bir süreçte hem temel teknoloji yetkinlikleri kazanma, hem de özel ilgi alanlarında derinleşme imkânı sağlayan proje atölye programları ortaokul düzeyinde hâlihazırda 4. ve 5. sınıfta eğitim gören öğrencilere, lise düzeyinde ise 8, 9 ve lise hazırlık sınıflarında eğitim gören öğrencileri kapsayacağı söylendi. Ayrıntılı bilgiye www.deneyapturkiye.org internet adresinden de ulaşılabileceği duyuruldu.

Deneyap Teknoloji Atölyelerine öğrenci kabulü, iki aşamalı seçme süreci sonunda yapılacağı duyurulurken sürecin ilk aşaması olan yazılı seçme sınavı, e-sınav yöntemiyle 1 Haziran–26 Haziran 2022 tarihleri arasında seanslar şeklinde gerçekleştirileceği ifade edildi.

Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin, elektronik ortamda yapılacak olan e-sınava ön başvurularını https://kys.turkiyeteknolojitakimi.org web sitesi üzerinden 31 Mayıs 2022 saat 23.59’a kadar tamamlamaları gerektiğinin altı çizildi.

İlimizde eğitim verilen Deneyap Teknoloji Atölyeleri ise şunlardır:

Buca Deneyap Teknoloji Atölyesi

Seyhan Mahallesi, Aydın Hatboyu Caddesi No:540 BUCA

Gözden kaçırmayın

İzmirli gazeteciler, Konak'ta Hasan Tahsin'i andı İzmirli gazeteciler, Konak'ta Hasan Tahsin'i andı

Tel-0232 2644433

Karabağlar Deneyap Teknoloji Atölyesi

Yunus Emre Mahallesi 4163 Sokak No:27 KARABAĞLAR

Tel-0232 2645054