Düzensiz göçmenlerin iç savaş ve karışıklıklar nedeniyle daha iyi bir hayat kurmak için Avrupa’ya varmak üzere Ege Denizi’ne çıktıkları “umut yolculuğu” 5 kat daha yükselecek!

Liseli Cangı: Gençlere umut olmak istiyorum Liseli Cangı: Gençlere umut olmak istiyorum

İnsanlık dışı müdahalelere rağmen Yunanistan üzerinden Avrupa’ya geçmek isteyen düzensiz göçmenler, Ege Denizi’ndeki umut yolculuklarına çıkmak için havaların düzelmesini bekliyor.

Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Orta Doğulu mülteci 'tehdit', Ukraynalı 'bizden' anlayışıyla hareket eden AB ülkelerinin çifte standart uyguladığını savunan İzmir’deki mülteciler daha insanca bir yaşamın kendilerinin de hakkı olduğunu dile getiriyor. Yunanistan üzerinden Avrupa ülkelerine geçiş noktasındaki İzmir’in stratejik bir konuma sahip olduğunu belirten düzensiz göçmenler kentteki mülteci sayısının son günlerde artış gösterdiğini ifade ediyor.

ibrahım hasan yenigün 2

ARTIK BOT DEĞİL TEKNE VAR!

İzmir’de bir lokantada aşçılık yapan 35 yaşındaki İbrahim Hasan, “9 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. 2 çocuğum da burada doğdu. Uzun süredir burada yaşayan kişiler ve özellikle çocuklu aileler artık gitmeyi düşünmüyorlar. Burada kalıp yaşamlarını sürdürmek istiyorlar. Gençlerde ise durum bunun tam tersi. AB ülkelerine gitmek için fırsat arıyorlar. Bu yolda her şeyi de deniyorlar. Çok tehlikeli olmasına rağmen deniz yolu daha çok tercih ediliyor. Son zamanlarda farklı ülkelerden de gelen mültecilerle birlikte bir hareketlilik başladı. Vatandaşlık alamamak, sigortasız çalışmak, ekonomik nedenler ve geleceğe dair kaygılar bunda önemli bir faktör. Yakın çevremde tanıdığım insanlar da bu yola başvurdu. Bu yolla hala gitmeye çalışan kişilerde var. Şu anda rakamlar değişse de az riskli ve garantili diye farklı paketleri  mevcut. Garantili dedikleri pakette botla değil tekneyle gidiyorsunuz. 4 ay önce garantili denilen ücretler 5 bin iken bugünlerde rakamlar 10 bin eurolara kadar çıkıyor ” dedi.

mohammed yenigün

TEHDİT EDİLİYORUM 

Çeşitli yollardan AB ülkelerine gitmeye çalışan ve yolda kötü muamelelere maruz kalan mültecilerle yüz yüze görüştüğünü belirten İzmir Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Saleh Ali, “Ekonomik nedenlerden dolayı mülteciler ölümü göze alarak Türkiye üzerinden AB ülkelerine geçmeye çalışıyorlar. Trakya’da ve Ege Denizi’nde yakalanan mülteciler Yunan polisi tarafından insan haklarına ve vicdana sığmayacak hareketlere maruz kalıyor. Bu olayla karşılaşan bazı kişilerle de birebir görüştüm. Denizi ya da sınırı aşsanız bile karşınıza başka engeller çıkıyor. Derneğimize gelen mültecilerin böyle bir yolu tercih etmemesi için her seferinde uyarıp, bilgilendiriyoruz. Bu nedenden dolayı da İnsan tacirleri tarafından ‘ekmek paramızla oynuyorsun’ denilerek tehdit de edildim. Özellikle son zamanlarda farklı ülkelerden gelen mülteciler şu anda yoğun olarak deniz yolu üzerinden karşıya geçmeye çalışıyor”  ifadelerini kullandı.

Mete yenigün

CANLARIYLA KUMAR OYNUYORLAR

Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi, “Sosyal ve hukuksal entegrasyonun eksikliği ve gelecekleri hakkında belirsizlik yaşayan mülteciler ölüm yoluna çıkıyorlar. Yola çıkan mültecileri  ‘geri itme’  uygulayarak bu insanları oraya almamaya ve Türkiye’ye geri göndermeye çalıştıklarını görüyoruz. Tabi bunlar yaşanırken farklı yerlerde de olsa aynı kötü muameleye maruz kalan mültecilerin bu durumu hiçbir şekilde kabul edilemez. İnsan haklarına aykırıdır. Avrupa’nın da bu konuda samimi bir çıkışını görmüyoruz. Ülkemizin de Avrupa dışından gelenlerin  "Mültecilik" hakkını tanıması gerektiğini düşünüyoruz. Onların belirsizlik durumunda bırakılmaları kabul edilemez. Her insanın hangi coğrafyada bulunurlar bulunsunlar insan onuruna yakışır yaşam koşullarına sahip olma hakkı vardır. Aksi durumda bu insanlarımız ölüm yoluna çıkıp canlarıyla kumar oynayacaklardır ki bundan tüm insanlık gibi hepimiz sorumluyuz” diye konuştu.

muge yaman yilmaz yenigün

KARŞIYA GEÇMEYE ÇALIŞAN SAYISI ARTACAK

Mültecilerin bir pazarlık aracı olarak kullanıldığını belirten Halkların Köprüsü Derneği Basın Sözcüsü Müge Yamanyılmaz, “Kimsenin yapmak istemediği işlerde çalışıp, mobbing uygulanarak baskı altına alınan zaman zaman ırkçı söylem, saldırılara maruz kalan ve emeğinin hakkını alamayan bu kişiler kaybedecek neyim var diyorlar? Bu yola çıkan kişiler önden kendileri gidip uygun koşulları sağlayıp ailelerini yanına getirmek istiyorlar. Tek şansı olduğunu düşünenler önden karısını, çocuğunu gönderip onlar kurtulsun, ben daha sonra bir şekilde giderim düşüncesiyle yola çıkıyorlar. Basmane’de bazı sokaklarda sadece can yeleği ve simitlerin satıldığını görürsünüz. Bunları kim alıyor veya Basmane’de kimler oturuyor? Bunların sorgulanması gerekiyor. Akdeniz ve Ege Denizi bir mülteci mezarına dönüşmüş durumda. Şu anda hala gidiş denemeleri oluyor. Mültecilerin buradaki şartları ve durumları düzeltilip gelecekleri hakkında belirsizliğin giderilmesi gerekiyor. Önümüzdeki günlerde karşıya geçmeye çalışan sayısında da bir artış olacaktır” dedi.