Denizli ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasında kalan, turistik ve tarihi yönden zengin şehirlerden biridir. Horoz Heykeli ile meşhur olan ilimizde kaplıcalar, şelaleler ve mağaralar da turizm değeri açısından oldukça önemlidir. Kireç taşları ile çevrili doğal termal havuzlar şeklinde Denizli’de bulunan Pamukkale Travertenleri şehri sağlık turizmi açısından tercih edilebilir kılmaktadır. Bununla birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de adını yazdırmayı başaran Pamukkale Travertenleri’nin ve suyun iyileştirici gücünden de yararlanılabilmektedir.

Denizli’yi gezmek için en uygun ve en iyi zaman yaz aylarıdır. 2 veya 3 günde gezebileceğiniz; Denizli’de ve ülkemizin çoğu şehrinde geçerli olan Müzekart’tan
yararlanabileceğiniz müzeler, işlek ve meşhur meydanlar, tarihi ve geleneksel çarşısı olan Kaleiçi Çarşısı’ndan el sanatları ürünlerini alabileceğiniz dükkanlar ve sembolik yapılar bulunmaktadır.

Denizli'nin sembolik yapıları 

 • Pamukkale Travertenleri: 

Pamukkale Travertenleri Denizli ilinin sembolik yapılarından biridir. Bir doğa harikası olan bu yapının en iyi yanı her yıl binlerce ziyaretçinin bölgeye akın etmesine sebep olmasıdır. Türkiye’de gezilip görülmesi gereken yerler arasında olan Denizli ilinin en meşhur turistik yapısının oluşumunu termal kaynakların sağladığı söylenebilir. İçerisinde kalsiyum karbonat, sülfat, sodyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi zengin mineraller bulunan ilimiz; hem turistik hem de sağlık yönünden tercih edilen bu doğal güzellik her yaştan ve medeniyetten ziyaretçiyi misafir etmektedir. Sağlık turizmini de oldukça üst seviyeye taşıyan kaplıca
sularının iyileştirici gücüdür. Bu güçten yararlanmak isteyen ziyaretçilerin de Denizli ilindeki ilk gezi tercihleri Pamukkale Travertenleri olmaktadır.

 • Hierapolis Antik Kenti:

Denizli ilinin kültürel ve tarihi miraslarından biri olan Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale Travertenleri gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adını yazdırmıştır. ‘Holy City’ yani Kutsal Şehir olarak adlandırılan tapınaklar ve dinsel yapılar ilgi görmektedir. Roma İmparatoru Neron döneminde aktif olarak kullanılmıştır. hattı üzerinde bulunan şehir, Neron döneminde yaşanadepremden sonra büyük zarar görmüş ve yenilenmiştir. Üst üste olan depremlerin ardından kent, tüm Hellenistik özelliğini kaybetmiş, tipik bir Roma kenti görünümüne bürünmüştür. Bu Roma kentinde ayrıca gezilebilecek yerler de vardır:

 • Antik Tiyatro,
 • Nekropoller,
 • Antik Havuz,
 • Kleopatra Havuzu,
 • Apollon Tapınağı,
 • Cadde ve kapılar,
 • Hamamlar.

 • Denizli UFO Müzesi: 

UFO Müzesi şehir merkezinde olduğundan ulaşım açısından oldukça kolay bir gezi yeridir. 2002 yılında İstanbul’da kurulan UFO Müzesi, 2005 yılında Denizli’nin turistik faaliyetlerini geliştirmesi için şehre taşınmıştır. Bununla birlikte müze dünyadaki 4. Uluslararası UFO Müzesi niteliğini taşımaktadır. UFO Müzesi’nde UFO tarihi hakkında bilgiler verilmektedir. Bilim kurgu ve macera seven müze ziyaretçileri için de uçan daire ve mutasyon canlandırmalar dikkat çekmektedir. Müze
günübirlik olarak gezilip görülmesi gereken enteresan ve merak edilesi yerler arasındadır.

 • Kaleiçi Çarşısı: 

Denizli’deki tarihi alışveriş yerlerinden biri olan, el emeği ürünlerin satışa sunulduğu çarşıdır. 8. yüzyıldan günümüze kadar süregelmiş bir yapı olan Kaleiçi Çarşısı, mevcut belediyenin yapmış olduğu çalışmalar ile günümüze değin ulaşmıştır. Çarşının surları yenilenerek traverten taşlarıyla örülmüştür. Bu da Denizli’nin her yeriyle bir bütün haline gelen Pamukkale Travertenleri’ni de tekrar hatırlamamıza ön ayak olmaktadır. Şehrin güzelliklerini kelimelerle anlatmak oldukça zordur. Gezilip görülmesi, havası solunması gerekir.