DEÜ Senatosu’ndan kınama

DEÜ Senatosu'ndan kınama

DEÜ Senatosu'ndan kınama

DEÜ Senatosu'ndan kınama
17 Mayıs 2018 - 10:47

DEÜ Senatosu'ndan kınama

DOKUZ Eylül Üniversitesi (DEÜ) Senatosu, Filistinliler için 'büyük felaket olarak tanımlanan Nakba'nın yıl dönümünde ABD'nin Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, olayı lanetledi.

DEÜ Senatosu, yazılı açıklamasında şöyle dedi:

"ABD, uluslararası hukuk, BM kararları ile tarihi ve sosyal gerçekleri görmezden gelip, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı almak suretiyle Ortadoğu'da istikrarsızlık ve kaosa davetiye çıkarmış, terör devleti İsrail, masumları hedef alarak katliam yapmıştır. Bu meşum kararın Nekbe/Felaket gününün 70'inci yıl dönümüne getirilmesi, olayın ne kadar büyük tahrik ve provokasyon boyutu içerdiğini gözler önüne sermektedir. 21'inci yüzyılın ilk çeyreğinde ve haçlı zihniyeti içinde yürütülen katliamın faillerini ve ortaklarını lanetliyoruz. Masum Filistin halkının haklarının siyonist devlet tarafından on yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve son olarak bu katliama cüret etmesi karşısında insanlığın, gür bir sesle ve topyekün biçimde, 'dur' dememesi kabul edilebilir bir durum değildir."

Senato, açıklamasında tarihin bu günleri kara bir leke olarak yazacağını ifade ederek, "Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir. İşgalci konumundaki İsrail ve hamisi ABD Ortadoğu'da mazlum insanlara karşı şiddet kullanmak suretiyle devlet terörü işlemişlerdir. Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyor, eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse, bu kurumların Trump ve Netanyahu aleyhine derhal soruşturma açarak, gereğini yapmalarını bekliyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altay çıkış peşinde
Altay çıkış peşinde
Göztepe, Beşiktaş'ı konuk ediyor
Göztepe, Beşiktaş'ı konuk ediyor