Dijital Dönüşüm Uzmanı mesleği, son dönemde oldukça yükselişe geçen bir iştir. Bu mesleği yapan kişiler, bir marka veya kurum altında belge, evrak ve işlemleri dijital ortama aktarmak ile yükümlüdür. Dijital Dönüşüm Uzmanı, bu görevleri icra ederken bilgi teknolojilerinden yardım alır. Bu sayede alışveriş ödemelerinin yapılması veya evrakların dijital ortamda saklanmasını sağlar. Basit tanımıyla dijital dönüşüm uzmanı nedir sorusuna bu şekilde cevap verilir. 

Özellikle gelişen internet teknolojisi ve uzaktan çalışma modellerinin artmasıyla yükselişte geçen bu meslek, birçok yetkinliği aynı anda içinde barındırmak zorundadır. Bu nedenle nedir sorusundan ziyade dijital dönüşüm uzmanı ne iş yapar sorusuna da aynı önemle eğilmeniz gerekir. 

Dijital Dönüşüm Uzmanları ne iş yapar?

Dijital Dönüşüm Uzmanı, bir kurumun ya da markanın süreçlerinin dijital ortama aktarılması ile ilgilenir. Bu aktarım, birçok farklı sürecin yönetimi ve bununla beraber kullanıcıların alışkanlıklarını çözümlemeyi ve sadece bu bilgileri aktarmayı değil; bu süreçleri dijital ortamda yeniden tasarlamayı da gerektirir. Bu nedenle Dijital Dönüşüm Uzmanları ne iş yapar ve sorumlululukları nedir, iyi bilmeniz gerekir.  Bunlar şu şekilde maddelendirilebilir: 

  • Kurumun ihtiyacı olan dijital dönüşüm süreçlerini belirlemek ve katkıda bulunmak.
  • Kurumun süreçlerini dijital ortama taşırken doğru teknolojileri kullanmak.
  • Kurumun ya da markanın tasarrufunu dijital dönüşüm sayesinde sağlayarak verimliliği artırmak.
  • Dijital dönüşüm mevzuatına uygun olarak hareket etmek.
  • Alandaki teknolojileri sürekli takip etmek ve bu gelişen teknolojilere hızlı bir biçimde ayak uydurmak. 

Dijital Dönüşüm Uzmanı nasıl olunur?

Teknoloji ile yakından ilgilenen, yaratıcı bir bakış açısına sahip, pratik ve güçlü çözümler üreten ön lisans ve lisans mezunları Dijital Dönüşüm Uzmanlığına yönelebilir. İlginize ve bilginize göre farklı seviyelerden birçok farklı seçenekte uzmanlık sertifika programı mevcuttur.  Dijital dönüşümle ilgileniyorsanız kendi seviyenize uygun olan bir programa başvurarak sertifikanızı alabilirsiniz. Dijital dönüşüm alanıyla ilgileniyorsanız bu mesleğin görev tanımı ve sorumluluklarını da iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle sertifikanızı almadan önce gelişen teknoloji sistemlerini iyi tanımak oldukça doğru ve yerinde bir başlangıç olarak ön plana çıkacaktır.