Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - Gelişen teknoloji ve internet ağı sayesinde 7’den 70’e artık herkes dijital dünyada farklı platformlarda işlem yapıyor. Yapılan bütün işlemler sonrasında dijital dünyada en çok karşılaşılan dolandırıcılık türlerinden olan şifre hırsızlığı, kimlik hırsızlığı, kişisel verilerin güvenliği gibi konulara karşı vatandaşlar çözüm arayışı içinde. Dijital ortamlarda kişilerin yaşayabileceği mağduriyetlerin önüne geçmek için sigorta şirketleri poliçelerine bir yenisini ekleyerek yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların birikim ve verilerini güvence altına almayı hedefliyor.

Dijital-ortama-reel-koruma

SİGORTA GELİŞTİRİLDİ
Dijital güvenlik paketleri veya dijital koruma sigorta poliçeleri ile sigorta poliçeleri kişileri, dijital dünyada şifre ve kimlik hırsızlığı riskine karşı koruma altına aldığını belirten Ege Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy Kocamanoğlu, “Finansal değeri olan kredi kartı, internet şubesi, e- ticaret siteleri, online ödeme araçları gibi şifrelerin kötü niyetli kişilerce teknolojik yollarla, zor kullanarak ya da kandırılarak çalınması sonucu ortaya çıkan finansal zararları karşılayan bu tür sigorta poliçelerinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle internet alışverişlerinin artması nedeniyle, bu branştaki sigorta poliçelerine olan ilgi son yıllarda artmıştır. Bu sigorta poliçeleri ile dijital dünyada oluşabilecek, öngöremediğiniz birçok tehdide karşı kendinizi güvence altına almış oluyorsunuz. Kimlik bilgilerinizin başkaları tarafından kullanılarak, borçlandırılmanıza karşı tedbir almış oluyorsunuz. Banka internet şubesi, mobil bankacılık, kredi kartı veya banka kartları ve e-ticaret sitelerine ait internet hesaplarınıza ulaşmak için kullandığınız şifrelerinizin ele geçirilmesi durumunda bu sigorta poliçeleri ile yalnız kalmazsınız. Bu poliçeler, ATM' den para çekerken gasp veya kapkaç a uğramanız durumunda maddi kayıpları da karşılayarak size ek faydalar sağlar. Kart kayıp/çalıntı bildiriminden önce, izinsiz harcama risklerinde oluşan zararlar da bu poliçelerle birlikte güvence altına altında” diye konuştu.

dijital ersoy kocamanoglu


EĞİLİMLER DEĞİŞİYOR
Pandemi süreciyle birlikte, evde geçirilen zaman artmış durumda. Bu süreç insanların alışveriş eğilimlerini de değiştirmiş bulunmaktadır. İnternetten alışveriş eğilimi her yıl yukarı doğru giden bir ivmeye sahipti. Bu süreçle birlikte bu daha da hızlanarak arttı. Büyüyen bu pazarda doğal olarak kişiler dolandırıcıların hedefi haline gelmektedir. Artan dijital alışverişlerin sonrasında oluşan risklere karşı sigorta poliçelerine de yönelim artmaktadır. Dijital dünyada geçirilen zamanın artması ve dijital para piyasalarındaki gelişmelere paralel olarak bu tip sigorta ürünlerinin hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini alacağını düşünüyoruz” diye konuştu.


FİDYE TALEBİ CAN YAKIYOR
Uslu Sigorta firma sahibi Ayşe Nazlı Uslu, “Bu aralar müşterilerimizden çok fazla siber saldırılar ile ilgili bilgi alıyoruz. Firmalardan fidye talep ediliyor ki bu talepler minimum 500 dolardan başlıyor. Fabrikalarda üretim sistemini hackleyip üretimi değiştirebiliyorlar. Acentelerin dahi başına gelen bir durum. Siber saldırıların hasarları firmalar için zorlayıcı olabiliyor. İşletme sistemleri ve saklanan veriler siber saldırgan tarafından ele geçirilince hem iş kaybı hem de gündemde olan KVKK nedeniyle firmaları zor duruma sokuyor. Bu sigorta işletmeleri veri koruma hasarları, iş durması nedeniyle oluşacak zararları, para cezaları, siber fidye hasarları vb. teminatlar ile poliçedeki teminatlar dahilinde koruma altına alıyor.

Dijital-ortama-reel-koruma2
Ayşe Nazlı Uslu sözlerine, “Bireysel olarak konuyu ele alırsak ise e-alışveriş gündelik hayatımızda çok sık kullanılan bir alışveriş yöntemi. Kart bilgilerinin çalınması ve şüpheli kredi kartı işlemleri çoğumuzun başına gelmiş bir durumdur. Bütün verilerimiz internet ortamında mevcut. Bu durum çeşitli dolandırıcılık işlemlerine neden olabiliyor. Bu sigorta bireyleri e-alışveriş, kişisel şifre ve kimlik hırsızlığı nedeniyle koruma altına alıyor. Siber güvenlik sigortaları günden güne artan teknoloji ve internet kullanımı nedeniyle gerek işletmelerin gerekse bireylerin yaptırması gereklidir. Siber güvenlik sigortaları ülkemizde çok yeni ve daha yolun başındayız. Bu ürünün gelişmesi gerekiyor. Bireyler bu konuda bilinçlendikçe daha kapsamlı ve yüksek teminatlı poliçeler üretilebilecektir” diye konuştu.

ÇOCUKLU AİLELER VE YAŞLILAR HEDEFTE
Sigorta Uzmanı Ferhat Taşkınçay, “Şu anda internetin girmediği mecra kalmadı. Hayatımızın her alanında, her işte interneti kullanıyoruz. Bu nedenle de kişilerin veri güvenlikleri büyük güven arz ediyor. İlk güvenlik önlemi kişilerin kendisinde başlıyor. Bilinçli diyeceğimiz kullanıcılar bu tip dolandırıcı ve veri hırsızlığına karşı daha dikkatli fakat yine de bu tip olayların kurbanı olabiliyorlar. Diğer yandan ise asıl tehlike olan kişiler çocuk ve 55 yaş üstü kullanıcılar. Çocuklar özellikle ailelerin kredi kartlarıyla farklı platformlarda oyun ve farklı kullanıcılara bağış tarzı harcamalarda bulunabiliyorlar. Aileler kredi kartı ekstreleri gelene kadarda bu durumdan haberleri bile olmuyor. 55 yaş üstü insanlarda daha temel olan fatura ödeme, banka işlemleri gibi işlemler için tercih ediyor. Burada da karşımıza sahte sitelere yönlendiren veya gerçek siteymiş gibi tasarlanan adresler karşımıza çıkıyor. Siz normal bir işlem yaptığınızı zannediyorsunuz ama bir bakmışsınız bütün kart ve diğer bilgileriniz bu dolandırıcıların eline geçmiş. Tabi bu dolandırıcılar çok hızlı bir biçimde hesaplardaki paraları boşaltıp aslında sizi bankaya borçlandırmış oluyor. Özellikle çocuklu aile ve belli yaşın üstündeki insanların bu tarz korumaya daha çok ihtiyacı oluşuyor. Her şey gibi şirketlerde değişen zaman ve ihtiyaçlara göre yeni poliçeler üretip, bu poliçelerin de kapsamını genişletiyor. Vatandaşlarımız genelde konut, araç ve sağlık sigortaları gibi poliçeler yaptırıyorlar. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki bu poliçede sizi aslında direk cüzdanınızı paranızı koruyan bir sistem” diye konuştu.

Dijital-ortama-reel-koruma3